Kajsija

Kolege, zasto toliko prskanja? Odradite protiv monilije i trulezi (ako imate vece kolicine) i to je to. Pustite da malo priroda odradi svoje, pa i ako bude plod malo pegav. Ja sam misljenja da nema potrebe za toliko rezanja i prskanja ako ne vidimo neke naznake bolesti ili insekata. Ja imam potencijal u kajsijama od 40t ali za sada ne mogu to da ostvarim prvenstveno zbog mrazeva koji me konstantno ubiju u manjoj ili vecoj meri.
 
Ja nisam nikad ovako rano koristio za trulez ploda, ne znam zasto mislis da to sada treba. To se radi krajem maja i pocetkom juna. Sada zastiti ako nisi protiv supljikavosti i krastavosti, pehar+mankosav.

Rekao mi ortak koji radi zastitu bilja da u toku vegetacije 2 x se mora raditi protiv trulezi ploda .Prenosim samo njegovo misljenje .Ja sam radio insekticid + mankozeb .Da li to dovoljno ?
 
Kako mislis normalno?I mi stitimo normalno, bakar, monilija, insekticid(ako ima potrebe), supljikavost-krastavost i trulez. Ja ne znam da li se moze manje prskati od ovih 4 ili 5x.Za mene je to normalna, osnovna zastita.Nista preko mere. Da li ima neko ko manje prska ne znam, ovo su osnovna prskanja i ne bi ih trebalo preskakati. Ko ima malo ozbilnjije zasade i ko je ulozio dosta sredstava u to mora se toga pridrzavati kao Dusanovog zakonika. Od kajsije nema zdravijeg voca, plod maltene hemije dobije samo 2x i to jednom 2 meseca pred berbu(supljikavost) i trulez 2 nedelje pred berbu ako ima potrebe.

- - - - - - - - - -

Rekao mi ortak koji radi zastitu bilja da u toku vegetacije 2 x se mora raditi protiv trulezi ploda .Prenosim samo njegovo misljenje .Ja sam radio insekticid + mankozeb .Da li to dovoljno ?
Sada je rano tretirati trulez a i ta sredstva koja ti je rekao ja nikada ne koristim za trulez ploda.Swich je najbolji i za to namenjen. Sto siri spektar delovanja preparat ima on je po meni losiji. Ne moze biti za sve nikako.
 
Ne može se ne štititi ni sa čim 2 meseca i da plod bude čist. Kada sam rekao normalno, mislio sam redovno. Ovo što ti radiš sada - 05/10 april, pa 05/10 jun, nije redovno i takav plod ne ide za izvoz.
 
Ja sam danas prskao kajsije kaptanom i konzulom i isto ne planiram vise do pocetka juna protiv trulezi osim ako ne bude bilo nesto vanredno potrebno. Folijarnu prihranu ne racunam.
Tako radim svake godine i plodovi su mi cisti.
Cime ti radashine prskas izmedju ovih termina?
 
Dragi forumasi ozbiljno se bavim vocarstvom i godinama IZBACUJEM NA TRZISTE ROBU VRHUNSKOG KVALITETA koja kada izlazi iz vocnjaka moze slobodno da ide na ANALIZU JER JA IZ BERBE NE PEREM KAJSIJU,SLJIVU,TRESNJU I VISNJU TO JE TOTALNO STERILNO a moj nov kajsijar je sadjen 2015 i 2016 i do sada nije imao ni jedan jedini tretman.Ove godine je bilo suvo u cvetu i nisam prskao a prosle godine je u cvetu sve bilo okovano snegom i ledom pa nije bilo svrhe trositi novac u prazno_Ove vocne vrste su toliko lagane za rukovanje limunadica tako da ne treba mnogo praviti nuklearnu fiziku od ovoga.E sad ja postijem svaciji stil rada i dajem podrsku na isto ALI FARMACEUTSKA MAFIJA JE JEDNA OD JACIH U SVETU I TO NIJE SLUCAJNO jer ono sto ja vidjam i sta se radi po vocnacima je van svake kontrole A TO NE ZAHTEVA TRZISTE VEC FARMACEUTKA INDUSTRIJA.Ja bih zeleo sada da cujem od drugih ozbiljnih i velikih vocara koliko je NEOPHODNO PRSKANJA ZA KAJSIJU DA BI ONA BILA SPREMNA DA ODE NA TRZISTE U TOP FORMI ONAKO ODOKATIVNO
 
Немају све сорте краставост плодова. Ја имам понеку кајсију и уопште немају краставост. Наравно да имам велики засад вјероватно би се појавила. А и трулеж плода је ријетка, буде чешћа на шљивама.
 
Bio u selu u Backoj.
I mogu reci da kajsija I sljiva nema nimalo.

Izgleda da ce biti nesto visanja. Treba da se preberu.

Izgleda da je mraz u peruiodu cvetanja uzeo svoj danak.
 
Ne može se ne štititi ni sa čim 2 meseca i da plod bude čist. Kada sam rekao normalno, mislio sam redovno. Ovo što ti radiš sada - 05/10 april, pa 05/10 jun, nije redovno i takav plod ne ide za izvoz.
Pa slikacu plodove kada budu pred berbu. Ne da ne mogu za izvoz nego mogu za knjige. Zasto prskati ako nema potrebe. Ako nema bolesti zasto tretirati. Setite se samo ranijeg perioda, kajsija se prskala samo 2-3 puta.Mislim ipak da se nismo razumeli najbolje, obojica u sustini mislimo isto.Sta ima sada da se prska kajsija? Zbog cega? Ako si prskao supljikavost, krastavost... Sta je sada napada? Nista. Samo punimo sto rece,, Mornar" farmaceutsku mafiju. Prskaj ovim, onim... Stojim iza mojih reci, nema potrebe za prskanjem do prskanja trulezi. Jedino ako, kazem ako nema nekog jaceg napada bolesti.
 
Poslednja izmena:
Slažem se, međutim imao sam pegavost i krastavost (malo doduše) na toj koju nisam prskao skoro 2 meseca. Malo, all dovoljno da niko nije hteo da je orltkupi za izvoz. Prošle godine. Eto zašto.
A što se tiče ranijeg perioda (kod mene se gaji kajsija preko 50 godina), ja mislim da jedan period nije uopšte pskana, ni jednom godišnje! E sada, mnogo manje bolesti je bilo i drugo - mnoooogo manji kvalitet je bio neophodan. Ja sam odrastao na domaćoj kajsiji koju bismo omlatatili motkama sa drveća samo neki put potanjiranog (ništa joj se drugo nije radilo), koje je rađalo po 100kg, pokupili sve (SVE) plodove sa zemlje u sanduk od po 25kg, odvezli 200 metara dalje, u centar sela i samo istovarili na vagu u zemljoradnickoj zadruzi po ceni (po sadašnjem paritetu) otprilike od nekih 300 dinara. Moj ćale je u to vreme govorio, kada bi video nekog da prska kajsije, da taj nije normalan. E, to je ono - setite se, nekada se mnogo manje prskalo. Istina je. Međutim, to je sada pluskvamperfekat, davno prošlo vreme (ali lepo). Sada je došla nova, zapadna era. Nije ono bilo dobro, iako je zdravo. Roba mora da bude ko đule od topa, bez tačkice, tvrda za transport, koga briga za ukus i miris, zdravlje. Nove sorte, novi hemijski proizvodi (koji su neophodni za te sorte i to novo tržište). Novo doba, novi običaji, uklapaj se, to je to.
Pa ko je taj koji voli da prska, da se muči, truje sebe i okolinu i (u krajnjem slučaju) troši novac?
 
Poslednja izmena:
ZA RADASINA Dugo se bavis kajsijama imas ogromne povrsine i zivotna iskustva u toj materiji skidam kapu ali mi nisi odgovorio kojiko prskanja pije vodu po tebi znaci ove godine moj kajsijar nije imao ni jedan jedini tretman i kajsijar je u top izdanju dali sam pogresio sto ga nisam prskao protiv monijije u cvetu kada je bilo suvo a mnogi su stitili po dva puta jeli rade ljudi sugestivno a ako bude suvo do kraja a bice onda nema ni trulezi ako je suvo ko u Sahari po logici protiv cega tretirati .
 
O, izvinite profesore, nisam čuo da ste me prozvali

Koliko tretmana... Pa kad bi to moglo tako. Al' odokativno kažeš.

Bakar
Monilija (1-2 puta)
Šupljikavost, krastavost, insekti (2 puta)
Trulež, insekti (2 puta)

Ja sam do sada odradio
Bakar
Monilija (1)
Šupljikavost, krastavost, insekti (1).
 
Nazad
Vrh