Kajsija

Ако је садница добро развијена скратим на 110 цм и углавном успијем да добијем двије рамене гране. Ако је слабо развијена скратим на 85 и прве године добијем само једну рамену грану. Деси се некад због разних узрока да за годину добијем само једну рамену грану умјесто двије. Некад не успијем да добијем размак између рамених грана истог спрата од 20 цм па смањим на 10 па ћу у том случају морати да проређујем плодове, подупирем гране да не дође до очењивања.
Углавном не радим баш по књигама, а добијем принос као код вазе, освјетљење мало лошије од вазе и крошњу мало стабилнију него код вазе.

- - - - - - - - - -

Пробаћу да радим и ровашење пупољака па да бирам гдје ми треба грана. Бујне гране избијају углавном до 20 цм испод пресјека проводнице, а књига за побољшану пирамидалну крошњу каже да размак између грана треба да буде 40 цм. 40 цм је тешко изводиво без ровашења док је 15 цм лако могуће.
 
Probaj sa rovašenjem. Ja nisam preterano iskusan ali sam imao uspeha sa rovašenjem. Bio bih i zadovoljnjiji ali je prošla godina bila izuzetno nepovoljna za početnika kao što sam ja.
Hvala na tvojim razmišljanjima - to je ono što nam treba na ovom forumu....
 
Da li neko zna otpilike da odredi vreme cvetanja za ovu godinu posto vidim po knjigama da se to moze priblizno odrediti.Ja znam samo otpilike da treba oko 30 dana od bubrenja pupoljaka pa do pocetka cvetanja.Vidim u knjigama neke tabele ali nista ne razumem,broj hladnih dana pa broj toplih dana,+-/x:sta:...Ja ipak mislim da od prvih desetak toplih dana zaredom(oko 15 c) dodam jos 40-45 dana i tada ce krenuti cvetanje.Sta mislite?
 
Da li neko zna otpilike da odredi vreme cvetanja za ovu godinu posto vidim po knjigama da se to moze priblizno odrediti.Ja znam samo otpilike da treba oko 30 dana od bubrenja pupoljaka pa do pocetka cvetanja.Vidim u knjigama neke tabele ali nista ne razumem,broj hladnih dana pa broj toplih dana,+-/x:sta:...Ja ipak mislim da od prvih desetak toplih dana zaredom(oko 15 c) dodam jos 40-45 dana i tada ce krenuti cvetanje.Sta mislite?
Код мене сад завршава дубоко мировање. Код вас у Војводини је било топлије па за НС врсте треба још десетак дана да заврше мировање, док су ране врсте завршиле. Уколико би код мене цијели фебруар био топао ране врсте би почеле цвјетање око 28. фебрура, а касне око 8. марта. Али, ја се надам да ће фебруар и прва половина марта бити са пуно снијега.

- - - - - - - - - -

Код мене углавном априлски мразеви уништавају род.
 
To niko ne može da zna jer i posle 10ak dana toplog može ceo mesec da bude minus.

Komadara, daj neku sliku da vidimo tu krošnju :)
 
Коријен ће почети да ради. Било би страшно уколико би у једном дану са 15 степени спало на -16. Ако захлађење буде постепено ништа страшно неће бити.
 
Najavljuj sledećih 7-10 dana temperature oko 15 stepeni, pa me brine da ne krene voće. Šta mislite???
Bice svasta,treba kreciti ovih dana da bar malo ublazi toplotu.Ja non stop gledam vremensku prognozu ,imam i zabelezene proslogodisnje temperature...Prosle godine je isto polovinom januara bilo desetak vezanih dana preko 10 stepeni a u februaru je bio jedan dan kod mene i +21...Za ovaj februar prognoziraju svasta,od toplog pocetka meseca pa do snega u drugoj polovini.Sve u svemu mislim da od kajsija nece biti nista ni ove godine.Daj boze da gresim.Juce u jutarnjim vestima pricaju da ovo vreme nece valjati za kosticavo voce,pogotovo za rane sorte kajsija i da se ne orezuju do kraja marta dok se ne vidi sta ce biti...
 
Pokusao sam da pronadjem u ovoj temi Kajsija, ali mi nesto ne ide naime intersuje me kako se sadi kajsija, kad je najbolje vreme za to i slicno... Planiram da zasadim par komada pa da se malo informisem.... Hvala
 
Sadi se kao i sve ostale vocke,rupa,djubrivo,prekratis malo koren i zatrpavas do mesta u kojem je sadnica bila i u rasadniku.Najbolje se primi kada je jesenja sadnja.Kupis kvalitetne sadnice u rasadniku ne na pijaci jer se dugo povlace od pijace do pijace.Inace ove godine po babskim pricama se voce ne sadi jer je prestupna godina pa nece radjati.E sad ko veruje u to veruje,i ovako kajsija radja kao da je svaka prestupna:haha:
 
Da li je neko vec prskao kajsije,kakva je situacija kod vas? Kod mene uveliko pupe,negde se vidi i pocetak pa cu morati narednih 7-10 dana prskati.Inace grancice koje sam stavio u sobu 31.01 su posle 4-5 dana pocele da se otvaraju i krunicni lisici se uveliko vide.Po ovom vremenu cvetanje srednje kasnih sorti ce biti od od polovine marta a ranih sorti vec pocetkom marta
 
И код мене је слично стање. Немам их пуно па нећу изгубити много ако не роде, али бих волио да жена види да рађају ;-). Ако не падне неки снијег и не захладни неће ваљати. Ипак, у задњих пет година кајсију униште само два мраза почетком априла. Требало би размислити гријању воћњака.
 
Juce prskao krecom stabla(lenj sam da uzmem cetku :sjasi: ) a danas vidim na rodnoj da pupi, tako da se ni ove godine ne nadam da cu se najesti kajsija,definitivno ova promena klime ce biti pogubna za vocarstvo
 
I ja sam krecio ali ne vredi,suvise je toplo i dugo traje i trajace takvo vreme
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Nazad
Vrh