Kajsija

Ovakav slucaj imam na tresnji i ostalo mi negde u glavi da se premaze kravljom balegom i glinom ili tako nesto. u svakom slucaju ja sam to uradio, ne znam kolika korist ce biti.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Danas sam nadjubrio pregorelim kravljim stajnjakom svaku vocku i nadjubrio zemljiste gde cu bastu sejati.

Ustvari okopao sam svaku vocku, skinuo sloj povrsinski zemlje i stajnjak rasporedio a onda sam ga zatrpao zemljom.
Nisam ja radio vec jedam covek .

Imam pitanje da li ima smolisla sada tj u novembru bacati vestak NPK 8 16 24
I na prolece azotmo djubrivo.
 
Danas sam nadjubrio pregorelim kravljim stajnjakom svaku vocku i nadjubrio zemljiste gde cu bastu sejati.

Ustvari okopao sam svaku vocku, skinuo sloj povrsinski zemlje i stajnjak rasporedio a onda sam ga zatrpao zemljom.
Nisam ja radio vec jedam covek .

Imam pitanje da li ima smolisla sada tj u novembru bacati vestak NPK 8 16 24
I na prolece azotmo djubrivo.

Moze ali ne zuri sa djubrenjem da ne isprovociras retrovegetaciju.
 
Имам неколико питања:
Да ли се ово може спасити, и зашто се јавља? Је ли ово појавни облик pseudomonas-а, или citospora-е, или нешто треће? Кајсије су све калемљене на посреднику (шљиви Стенлеј), ово се негде јавља на стаблу (шљиви), а негде на кајсији (изнад калемљеног места). Ја сам данас са ножем мало очистио смолу и исекао кору која је била прекрила заражени део (прва слика), а затим испрскао са плавим уљем, пошто сам имао већ отворено а на бази бакра је, али сам ставио много јачу концентрацију. Јесам ли то добро урадио, може ли то да помогне, или им тестера не гине? Ево слике:
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
Још једно питање. Могу ли ово сутра да опрскам са бакром, пошто најављују од понедељка кишу, али чини ми се да није опало 70% лишћа. На неком стаблу (она што су мања) опало је више, негде и 90%, а на овим већим око 30-40%, тако ми се чини. Е сад, ако потраје кишно и хладно време, можда после кише опадне све, па ме занима да ли је боље да се опрска пре кише када има доста лишћа, или касније са мање (или без лишћа)? Ево слике:
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
Још једно занимљиво опажање да изнесем. На две гране од шљиве сам накалемио кајсију прошле године на спавајући пупољак, притом је један део шљиве остао (у плану ми је да је целу прекалемим, али са различитим сортама кајсије). Шљиви је опао лист 95%, а кајсији ни један! Још је зелен и тек је пре пар дана почео по неки да добија црвенкасту боју. Нисам неки стручњак, али чини ми се по овеме да дужина вегетације (почетак и завршетак) не зависи од подлоге, већ од генетских особина саме племке, јер како другачије објаснити да је матично стабло већ завршило вегетацију, а оно што је накалемљено на њега још није. То иде у прилог колегама који имају засад на џанарици и који су тврдили да високо калемљење на џанарици не утиче на касније сазревање кајсије у односу на оне које су калемљене на шљиви као посреднику. Ово је само закључак на основу запажања, није никакав савет на чему треба калемити, нити доказана тврдња. Ако још неко има слично искуство, молио бих да изнесе. Ево слике:
slike.php
[/URL][/IMG]
 
За зеца незнам, мислим да није, на овој првој слици сигурно није јер кора није била оштећена на пролеће, већ је у току године настало то. Једна пукотина (друга слика) је окренута ка југозападу, а ове две (прва и трећа слика) ка североистоку. Иначе нисам кречио стабла прошле године на јесен, сад планирам то да урадим.
 
Koliko je obavezno krecenje?
Cime se djubri?

- - - - - - - - - -

Posto u istom vocnjaku imam dunej jabuke i kajsije, da li se moze cekati da opadne lisce i sa dunje, pa da se onda sve prska odjednom?
 
Koliko je obavezno krecenje?
Cime se djubri?

- - - - - - - - - -

Posto u istom vocnjaku imam dunej jabuke i kajsije, da li se moze cekati da opadne lisce i sa dunje, pa da se onda sve prska odjednom?

Ako dobro "okupaš" bakrom trenutno ti je kreč nepotreban eventualno u februaru da okrečiš da bi možda malo odložio kretanje vegetacije, za prskanje nečekaj dunju ona zna da se zeleni do nove godine, ja ću u toku novembra da "bacim" osnovno đubrivo 8-16-24 ili 3 X 15... i da okopam oko voćki...
 
Danas baceno rusko djubre 8 20 30. Osim osnovnih elemenata sadrzi sumpor oksid, magnezijum oksid i kalcijum oksid. Cena 51 din po kg. Da li je neko imao iskustva sa njim.
U apoteci su mi nudili i eliksirov 7 20 30 ali je kostao 54 din. Pretpostavljam da je i ono novo na trzistu jer ga dosad nisam nalazio.
Nadam se da ce biti bolji efekat nego sa klasicnim vocnim djubrivima tipa 6 12 18 ili 8 16 24 s obzirom na sadrzaj.
 
Nazad
Vrh