Kajsija

krcinac

Član
Učlanjen(a)
6 Dec 2007
Poruka
336
Lokacija
pancevo
Koje sadnice kajsija biste sadili i ako neko ima kajsiju kakvih iskustava imate ?
 
ima moj prvi komsija koji je bascu pretvorio u vocnjak i ima ~40stabala,vrstu ne znam,a stare su oko ~4god i visoke su preko 2m,za jelo je bila po koja kajsija,ali za ozbiljan rod bar jos 2 godine....
 
Evo meni jos jedne zanimljive teme o barakokulama (kajsijama) kako ih zovu u nas u Dalmaciji. svaka ti cast sta si pokrenuo ovu temu. U meni cete imat redovnog i odlicnog(nadan se) ucenika :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Zerdelije olicne kad predju u tekuce agregatno stanje :ppozdrav: :cao: Madjarice (madjarska najbolja) su se kod nas pokazale odlicno,lep aromatican plod,najmanje su sklone "slogu" odlicna sirovina za dzem, a za tekuci obaska :D
 
Mi smo do sada promenuli par stabala u dvorištu, i uvek biramo sortu Mađarska najbolja. :D
 
Ja imam u planu da sadim oko dva hektara, ali eto dvoumim se izmedju par sorti madjarska najbolja , keckemetska ruza novosadska rodna i ns-4 . ali dok spremim zemlju valjda cu se vec odluciti i za sortu. Posto je problem mraz dali je neko razmisljao o zastiti . u svakom slucaju pisite sta ko zna ili je cuo od nekog nije bitno nesto ce biti vec od koristi. sadnju planiram tek za jesen 2009 tako da ima dosta vremena. sto se tice mraza imam u planu da na bagremovim stubovima( koje vec imam) zategnem zicu armaturu fi 6 da simulira krov i prko toga zategnem plastiku kao na plastenicima samo sto nebi bilo stranica vec samo krov . dali je to neko vec radio i imate li neki drugi savet . nesto slicno kao sa protivgradnim mrezama . bagremove stubove samo da izbegnem impregnirane stubove iz uvoza koji su preskupi i iz istog razloga armaturu umesto sajli.
pozdrav
 
u susednom selu covek ima vocnjak jabuka i stiti ga starim gumama,odn.pali stare gume ako vidi da je noc vedra i da ce biti mraza i tad zapali gume koje dime i mraz ne ubije cvet
 
Gume smrde.... ali drvo sta zelenije to bolje. Dobro dimi. Inace to sa dimon je stara fora. Ja san medju najstarijima ovdi i sican se da se uvik nekog vraga palilo kad bi mraz zapritija :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kako se to misli sa piljevinom, za gume mi je jasno. Koliko se gusto raspoređuju gomile piljevine i dali se sa nečim možda poliju da bi gorile?

To je sasvim ok, samo treba da se piljevina zažari malo vremena. :D
 
U krug oko stabla odmaknuto od njega 20cm, debljina sloja 5cm i potpališ sa 4 strane, ako ima vetra nema brige, samo tinja i dimi se.
 
Baš ne bi trebalo da se zažari. Piljevinu treba čak posipati vodom da ne gori.Ta zaštita pali samo do oko minus 6 stepeni . Preko toga batali posao. Savremeno voćarstvo koristi mikrorasprskivače vode kojim se stvara ledena pokorica u cilju zaštite.
 
Vocnjak rođaka sam stitio automatskim sistemom paljejna vatre. Odlično je funkcionisalo di 90ih godina otad sekundarci primetel žice razvaljuju ogradu... :zli:
 
ivanhoe je napisao(la):
Vocnjak rođaka sam stitio automatskim sistemom paljejna vatre. Odlično je funkcionisalo di 90ih godina otad sekundarci primetel žice razvaljuju ogradu... :zli:
Postavi im "malo prepravljenog" elektricnog pastira pa da vidis kako nece he he :haha: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ne svidja mi se ovo sa gumamama. Kada guma gori u dimu se formiraju froncle gara koji lici na neku paucinu. Mozda nije bas kancerogeno ali ne bihj dao deci da jedu to voce!
Moje iskustvo sa dimljenjem ribe. Nalozis vatru pa kada se dobro razgori "ugasis je piljevinom koja treba da ima vlage ali da ne bude mokra. Tinja i traje.
Krecenje stabla takodje pomaze. Belo odbija svetlo pa se okrecena stabla sporije greju i sokovi kasnije krenu. Nekada je i par dana presudno.
Za okucnice stare sorte koje su ipak trajale. I mirisale su. A rakija super, cak bi se Ivanhoe i ja izljubili :haha:
Koliko sam primetio ove sto su kalemljene na dzenerici (migavcu) su kratkog veka.
Znaci Madzarka!

@brundalo
ma mani se kajsije, sadi murve!
 
Tar je napisao(la):
Ne svidja mi se ovo sa gumamama. Kada guma gori u dimu se formiraju froncle gara koji lici na neku paucinu. Mozda nije bas kancerogeno ali ne bihj dao deci da jedu to voce!
Moje iskustvo sa dimljenjem ribe. Nalozis vatru pa kada se dobro razgori "ugasis je piljevinom koja treba da ima vlage ali da ne bude mokra. Tinja i traje.
Krecenje stabla takodje pomaze. Belo odbija svetlo pa se okrecena stabla sporije greju i sokovi kasnije krenu. Nekada je i par dana presudno.
Za okucnice stare sorte koje su ipak trajale. I mirisale su. A rakija super, cak bi se Ivanhoe i ja izljubili :haha:
Koliko sam primetio ove sto su kalemljene na dzenerici (migavcu) su kratkog veka.
Znaci Madzarka!

@brundalo
ma mani se kajsije, sadi murve!
Tar ma ocu imat 2 kajsije u vrtu i nista vise. Onako za sebe da je mogu frisku pojist. Jedino sta cu sadit osim murve i smokve je maslina
 
Ja sam se ove godine razvalio od smokava. Imam neku vrstu koja je vec preko 100 god u Bg. Uprolece prvo izbiju smokve pa lisce. Te prve mi sazru krajem juna, onda mala pauza pa kada se zalete ima ih sve do prve slane. Reznice se primaju kao da je vrba. Mnogi uzimaju izdanke pored stabla pa se nacekaju dok rodi. Ja secem grane debele ko prst, postidam sve pupoljke osim dva i odsecem vrh, zabodem u zemlju i ako ne zaboravim tu i tamo zalijem. Malo kunja pa kad krene i vec sledece rodi par komada. E sad bolje ih je skinuti jer ce brze da ojaca. Ne mora u zemlju moze i u sud sa vodom dok ne ozili. Bilo kako da se uradi prima se 100%.
Jel valja rakija od smokava?
 
uzmete panj i zapalite ga,on polako gori i posipate ga piljevinom po malo
tako deda lozi u pusnici,a to bi trebalo da je isti sistem
 
Tar je napisao(la):
Ja sam se ove godine razvalio od smokava. Imam neku vrstu koja je vec preko 100 god u Bg. Uprolece prvo izbiju smokve pa lisce. Te prve mi sazru krajem juna, onda mala pauza pa kada se zalete ima ih sve do prve slane. Reznice se primaju kao da je vrba. Mnogi uzimaju izdanke pored stabla pa se nacekaju dok rodi. Ja secem grane debele ko prst, postidam sve pupoljke osim dva i odsecem vrh, zabodem u zemlju i ako ne zaboravim tu i tamo zalijem. Malo kunja pa kad krene i vec sledece rodi par komada. E sad bolje ih je skinuti jer ce brze da ojaca. Ne mora u zemlju moze i u sud sa vodom dok ne ozili. Bilo kako da se uradi prima se 100%.
Jel valja rakija od smokava?
Tako se smokve i sade. Sta se tice rakije, ako je znas spremit, odlicna je, blaga ko i sve vocne rakije
 
Nazad
Vrh