Kajsija

Reonizacija moze biti korisna ako se urade i mikrolokacije.

Ja u Vinci beogradskoj npr uvek imam skoro svakog voca, ali sam ja na brdu, okruzen kucama i vocnjacima, prosle ili pretprosle godine meni Stenlej sljiva prerodila, a u donjem delu sela jako slabo.
p.s. Vinca se nalazi uz Dunav, pa je taj donji deo podlozan maglama i svemu tome.
 
Значи ово што раде рејонизацију има смисла.
Код мене Ружа по брдима без икаквог оштећења. Ране сорте (а њих је мало) имају 20% измрзлих пупољака али зато број цветних пупољака велики а код Руже просечан.
Чекамо цветање па ако не буде испод -2 биће кајсије.

Gde su ti kajsije. Imam i ja nesto ruze i bice dobro ako 20% cveta nije smrzlo. Roksana je najgore prosla, verovatno ce biti 10% roda. Domaca odnosno madjarska najbolja je bolje prosla, verovatno je prezivelo 20 do 30%.

Juce su mi bili iz osiguranja. Inace osigurao sam ove godine od grada i mraza ali se to nije odnosilo na ovaj mraz vec kad precveta 50% cvetova.
Dosli su da se uvere kakvo je stanje u vocnjaku. Njihov predlog je da se stornira polisa, da mi vrate pare od PDV a, a da po cvetanju, ako budem imao interesa, osiguram rod od grada. Verovatno cu tako i uraditi.
 
Gde su ti kajsije.
Бегаљица, Гроцка.

- - - - - - - - - -

Mislim da ta rejonizacija nema blage veze.U Vojvodini je kajsija 2016 rodila ekstra,
Па макар ћемо узети просек 5 год. ако не дужи. У Београду је два дана за редом било -14 и -10 и управо сам био да погледам комшијину кајсију (Калуђерица) која је процветала 40% и добила Кубик+. Сваки цвет који сам откинуо имао је зелени тучак (понео сам и наочаре и лупу).
 
Poslednja izmena:
Kod mene kajsije jos nisu ni krenule.

Pregledaj pupoljke da ti nisu izmrzli?Mora vec da se vidi bubrenje pupoljaka.I kod mene miruju jer su izmrzle.Ako je i ostao poneki cvet kako najavljuju -18 za sledecu nedelju ostacemo i bez celog drveta.

- - - - - - - - - -

Бегаљица, Гроцка.

- - - - - - - - - -


Па макар ћемо узети просек 5 год. ако не дужи. У Београду је два дана за редом било -14 и -10 и управо сам био да погледам комшијину кајсију (Калуђерица) која је процветала 40% и добила Кубик+. Сваки цвет који сам откинуо имао је зелени тучак (понео сам и наочаре и лупу).

Kod mene u basti steta nije kao u vocnjaku 100%.Racunam ako je u ataru bilo -22 u basti je bilo oko -20.Znaci dva stepena razlike ostavljaju nesto u zivotu.Da je i kod mene bilo -14 steta bi bila jako mala jer se nisu jos jasno ukazivali krunicni listici.
 
Znaci dva stepena razlike ostavljaju nesto u zivotu.
И добро, кад узмеш све проблеме у обзир и сумираш резултате да ли ти се исплатила кајсија до сада и какве су ти прогнозе за, рецимо, наредних 5 год.?
 
И добро, кад узмеш све проблеме у обзир и сумираш резултате да ли ти се исплатила кајсија до сада и какве су ти прогнозе за, рецимо, наредних 5 год.?
Isplati ona sebe vrlo brzo a drugi je problem sto mi ocekujemo da sa 500 stabala zivimo svake godine kao bubreg u loju.Zato sam i povecao na 3 hektara jer ako ne rodi kao ove godine moras imati zalihu para da isfinansiras tekucu.Prognoze za ubuduce...Neko povecava ,neke se suse,neko krci i sadi nesto drugo...Za prodaju nema bojazni ,samo neka rodi.Stresa i nervoze ima kao i u svakom poslu pod otvorenim nebom.
 
Poslednja izmena:
Slobo, koje je osiguranje u pitanju, fer ponuda... Inace, postoji osiguranje i od ovog mraza, ne znam samo kako se zove, vi kajsijari bi mogli da razmisljate o tome... Pozz
 
Kajsija -NJU DŽERSI 19 (NEW JERSEY 19) sadnja novembar 2015. visoki kalem ,






http://www.poljosfera.rs/agrosfera/...tvo/apopleksija-kajsije-naglo-susenje-biljke/
koliko vidim jedino preostaje vadjenje odredjenoga drveta ,jer je ovo najveravatnije *Apopleksija kajsije *.Inace do sada posadjeno je oko 158 sadnica /sljive,breskve, kajsije ,tresnje,visnja, jabuka,/sadnja pocela 11.2013. Ali sadnica je posadjeno mnogo vise cak oko 250 komada. Primer 11.2013 posadjeno raznih 44 na prolece nije krenula 11 komada, npr sadnja 11.2016. nije krenulo 2017 31 komada ...... . Najgore je to sto da su prodavci sadnog materija *registrovani ,da prodaju bez virusne sadnice, i garantuju za sortu i na kretanje sadnica* Ovako ispada da cu za 6-7 godina posaditi /na novo opet sve ,a pitanje je kada cu jesti voce ...* Ovo je dosada VEC treci dobavljac sadnica sve iz okoline Krusevca ..raspored sadnje


Izvinjavam se na opsirnosti , ali ovo je strasno jos ne znam koliko osim ove ide na vadjenje uopste na prolece .. i sta da se radi ...

 
Slobo, koje je osiguranje u pitanju, fer ponuda... Inace, postoji osiguranje i od ovog mraza, ne znam samo kako se zove, vi kajsijari bi mogli da razmisljate o tome... Pozz

U pitanju je Winer osiguranje. Oni su jedini koji su osiguravali ove godine od mraza ako ne racunamo DDOR Novi Sad koji je to radio samo za zasade vece od 10ha.
Ali to osiguranje vazi tek od trenutka kad otpadne 50% krunicnih listica. Od ovog mraza sto je bio, znaci pre cvetanja kajsija, ne postoji osiguranje kod nas.
 
Kajsija -NJU DŽERSI 19 (NEW JERSEY 19) sadnja novembar 2015. vi

soki kalem ,




http://www.poljosfera.rs/agrosfera/...tvo/apopleksija-kajsije-naglo-susenje-biljke/
koliko vidim jedino preostaje vadjenje odredjenoga drveta ,jer je ovo najveravatnije *Apopleksija kajsije *.Inace do sada posadjeno je oko 158 sadnica /sljive,breskve, kajsije ,tresnje,visnja, jabuka,/sadnja pocela 11.2013. Ali sadnica je posadjeno mnogo vise cak oko 250 komada. Primer 11.2013 posadjeno raznih 44 na prolece nije krenula 11 komada, npr sadnja 11.2016. nije krenulo 2017 31 komada ...... . Najgore je to sto da su prodavci sadnog materija *registrovani ,da prodaju bez virusne sadnice, i garantuju za sortu i na kretanje sadnica* Ovako ispada da cu za 6-7 godina posaditi /na novo opet sve ,a pitanje je kada cu jesti voce ...* Ovo je dosada VEC treci dobavljac sadnica sve iz okoline Krusevca ..raspored sadnje


Izvinjavam se na opsirnosti , ali ovo je strasno jos ne znam koliko osim ove ide na vadjenje uopste na prolece .. i sta da se radi ...

Od koga si uzimao sadnice,da znamo ubuduce da nisu dobre.Kada sam sadio prvi kajsijar sadnice sa instituta Rimski sancevi se sve primile..I ja sam jesenas uzimao u V.Drenovi( Savic-Kalem produkt) kod Krusevca pa cu videti da li valjaju.

- - - - - - - - - -

Meni su u DDOR-u rekli da postoji, a nije tacno da osiguravaju samo vece zasade, ja osigurao 2ha
Osiguravaju i manje povrsine samo se kod njih mora platiti unapred a ne posle berbe.Radi i Dunav i Winer.Samo ne znam kako racunaju ovo sto se desilo sa hladnocom a ne znaju izgleda ni oni kako ce to resiti.
 
Nemojte sumnjati da sam zvao sve osiguravajuce kuce. Dunav je od ove godine prestao da osigurava od mraza. U DDOR u su mi rekli da od mraza osiguravaju samo firme i gazdinstva koja imaju min. 10ha pod vocem. Ako su oni lagali mene ja lazem vas. Znaci ostao je samo Winer. A sto se tice mraza tu nema nikakvih nepoznanica. Svaka osiguravajuca kuca ima pismene uslove , koje mozete dobiti ako trazite, gde pise pod kojim uslovima vazi osiguranje od mraza. Znam da sam ih prosle godine dobio od Dunava uz ponudu za osiguranje a ove od Winera i da je i kod jednih i drugih pisalo da osiguranje pocinje da vazi od trenutka kad opadne 50% krunicnih listica. Niko ne osigurava od mraza pre cvetanja.
 
Mene su pocetkom februara iz Dunava zvali nekoliko puta da mi nude osiguranje od prolecnog mraza doduse za visnju. Mozda su za kajsiju ukinuli.
 
Današnje stanje. Ruža, na 170mnv iza kuće par stabala. Imam voćnjak na 240mnv, nisam išao tamo ovih dana.
ecade5b2756e51abf538ed2ec8baec93.jpg
 
Nazad
Vrh