Kajsija

Gorski neka budu korisne, samo me malo plaši taj razmak... ja sam sadio 5x4 i kontam da sam mogao makar još po pola metra da dodam u oba smera... po iskustvima starijih (ljudi sa više iskustva sa kajsijom) kajsija baš nevoli da se reže, mislim šta mora mora ali nikako kao šljive što možeš a na 3m će morati radikalno...

Hvala druze... Sleduje im radikalna rezidba pa kako im bude. Gusce sam sadio jer pravicu manje krosnje radi lakseg branja, visina da se bere sa zemlje bez merdevina. Da bi radnik kad dodje da bere imao maksimalan ucinak.

- - - - - - - - - -

Ma bio sam danas ali sam morao da se vratim. Dolazim za Nikoljdan ali opet na kratko pa posle Nove godine. Tad ti se javljam.
Inace i ja sadim ove godine Zaklopacku ruzu, 250 komada, na 5 x 3. Ali tek sam razmerio jer sam da skoro krcio parcelu, vadio panjeve bagerom, sklanjao panjeve i korenje pa oranje i freziranje. Parcela je skoro kupljena a nije obradjivana zadnih 15 godina. Sad mi sledi narednih dana busenje rupa pa sadjenje. Moje sadnice su na belosljivi visoko kalemljene.

- - - - - - - - - -



Koliko znam od medje se ne sadi prva 3 metra. Ja sam ostavljao 3,5m iz iskustva da bih bez problema mogao da prolazim bocnom frezom.

Javi se kad budes dolazio posle nove godine... I ja sam ovu parcelu cistio bagerom, tj bile su dve manje parcele, (tako sam ih kupio) izmedju parcela je bila velika vrzina to sam iskrcio da bi ih sastavio. Uprkos ovoj losoj godini za sadnju uspeo sam da zavrsim sve na vreme...
 
Znači ja komotno mogu, moje kajsije, na podlozi vinogradska breskva, na četiri metra, bez problema za budućnost?
 
Znači ja komotno mogu, moje kajsije, na podlozi vinogradska breskva, na četiri metra, bez problema za budućnost?

Kod razmaka sadnje Kajsije uzeo sam u obzir da kajsija zna da se osusi. Mnogo je manja steta kad u guscem sklopu bude po neka suva (zamenis nove i teraj dalje), nego kad je retko...

Imam nesto kajsija na Vinogradskoj breskvi sad su u 5 godini. Daleko su manje bujne nego kajsije na dzenerici, tako da na Breskvi moze gusce da se sadi :ppozdrav:
 
Ja sam mislio da se uvucem po 2m, a po mojoj nekoj logici ne bi smeli da me tuze, jer su obojica mnogo blize od toga, sta znam.
Не ради се ту о тужби него о оптималном коришћењу простора. Нису то ратарске културе па да сејеш уз међу. Не знам какве су вам то комшије ал' код мене у селу постоји неписано правило да се стабла саде 2,5м од међе тако да имаш простор од 5м. за окретање. Без обзира у каквим су односима међаши без проблема код обраде и прскања прелазе један код другога. Међа је практично невидљива. Ако је код вас већа механизација друга је математика.
Кад је размак у питању садио сам на 4х4 ал' сам после гледао неке засаде старије од 10 год. па ми се чини да је мало. Од великог рода гране се обесе и покрију цео простор па код обраде долази до ломова без обзира што иду трактори без кабине.
 
Kod mene su 5x4 i to je taman, gde je razmak 4 se skoro pa dodiruju, tamo gde je 5 taman moze da prodje traktor, uz povremenu rezidbu kako rece obesenih grana da bi se prolazilo bez eventualne lomljave grana. Neke su nisko na dzanariku, neke sa posrednikom visoko (ne znam sta je posrednik), isti djavo.
 
Kad ste pomenuli bujnost kajsije. Imam u redu pored baste, gde celo leto ide kap po kap, cetiri kajsije. Ja sam ih kalemio cipom, visoko na dzenarici. Tri su jedna sorta, nasa stara, mada me podseca na madjarsku ranu, a ova jedna je neka rana bas, od komsije uzeo, stara preko 40 godina, jos je ziva, ne znam koja je podloga. Ove tri su daleko bujnije od ove jedne, u isto vreme kalemljene, ista visina, ista podloga, isto negovane, jedna do druge, a razlika ogromna. Prosle godine je imala prvi plod. Opet nedaleko od njih imam jos jednu visoko kalemljenu od te rane sorte, isto tako slabo raste, godisnji prirast mladara ne prelazi 25 cm. Pa razmisljam, verovatno postoje i sorte kajsije koje nisu kompatibilne sa dzenarikom i na njoj budu slabo bujne. Pa se takve sorte mogu koristiti kao medjupodloga, da bi se dobila stabla manje bujnosti, visoke rodnosti i dobrog korena. Ali to je samo moja teorija.
 
Imam nesto kajsija na Vinogradskoj breskvi sad su u 5 godini. Daleko su manje bujne nego kajsije na dzenerici, tako da na Breskvi moze gusce da se sadi :ppozdrav:

Koliko to gušće? Tri metra? Dva metra?

- - - - - - - - - -

I ja sam tako sadio. Možeš slobodno. Kako obrađuješ između redova?

Ma ja imam , tjt. imaću samo jedan red prostor je 60x4,8...Oko voćaka ću riljati a ostatak kositi trimerom.
Radi se o tome da sam posadio vinogradarke na dva metra, s'tim da posle kalemljenja povadim višak i ostane na četiri metra.
Znam da su kajsije na vinogradarki manje bujne, doduše i vremenski manje traju, no ako može manje od četiri metra...da se organizujem!
 
Koliko to gušće? Tri metra? Dva metra?

- - - - - - - - - -



Ma ja imam , tjt. imaću samo jedan red prostor je 60x4,8...Oko voćaka ću riljati a ostatak kositi trimerom.
Radi se o tome da sam posadio vinogradarke na dva metra, s'tim da posle kalemljenja povadim višak i ostane na četiri metra.
Znam da su kajsije na vinogradarki manje bujne, doduše i vremenski manje traju, no ako može manje od četiri metra...da se organizujem!


Na 3 metra slobodno...

- - - - - - - - - -

Danas je lepo vreme, obecao sam lepse slike kad se razvedri... :ppozdrav:


IMG_20181213_093030.jpg



IMG_20181213_093037.jpg



IMG_20181213_093040.jpg
 
Da se malo hvalim :osmeh: juce sam zavrsio sadnju Kajsije. Ne pamtim goru godinu za sadnju od ove, prvo susa, posle kisa, ali uprkos svemu posadismo...

Zaklopacka Ruza visoki kalem na dzeneriku, 410 drveta...


IMG_20181210_091838.jpg



IMG_20181210_091850.jpg


Slike nisu neke, oblacno je pada kisa. Bice lepsih slika kad odlepsa vreme :ppozdrav:

Bravo,zemo,da ti budu korisne za dugo godina da ih bereš a i lepo naplatiš:ppozdrav:
 
E sad se lepo vidi!
Svaka čast, na trudu !
Lepo izgleda! Samo napred!

- - - - - - - - - -

No, još jedna stvar me interesuje, možda si napisao već,na kojoj si nadmorskoj visini sa ovim zasadom kajsija?
Koliko mogu videti ovo je blagi nagib prema zapadu-jugozapadu, jel tako?
 
Otprilike izmedju 160 i 170m nadmorske visine. Ako je tacan ovaj GoogleEart onda je nadmorska visina od 164-168m... Blagi nagib prema jugu...


Jos nesto da dodam, u mom kraju nisam uspeo da primetim razliku u cvetanju u zavisnosti od strane sveta... Mozda na vecim nadmorskim visinama ima razlike kod mene nema... Moje voce je od 155 do 200m nadmorske visine... Nekad su na ovim terenima lezali hektari i hektari vinograda ali to su davno prosla vremena, 90tih se sve iskrcilo... :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Da, ja sam na 134, a ovo brdo iznad je nekih tridesetak više ( moja slobodna procena)...znači tu smo negde...
I kod mene je bilo SVE pokriveno vinovom lozom, ali su počeli nestajati dooosta ranije...sad ima nekoliko...
Eto i ja sam iskrčio više od polovine...sad popunjavam voćem...
 
Nazad
Vrh