Kajsija

Ne mogu da se ulogujem na taj sajt,stalno mi nesto trazi.Dobro je da nije bilo preko -4,ja sam blizu Ceneja,stanica ima na Rimskim sancevima i to mi je reper.Kome se otvorila kajsija bice cupavo i bice stete sigurno.

Ne radi im potvrda registracije .
Kod nas je bilo -1 do -2 barem kod mene u kraju .Cvetovi jos nisu otvoreni nadam se da ce sve bit ok .
 
Ja sam ranije koristio staru verziju sajta http://www.fieldclimate.com/#openinnewwindow isti su korisnicki nalozi i lozinke. Probajte možda uspete....

Danas stanje isto sa ostalim kajsijama. Oktopodova ruža je napupela pupove ali još se ne prikazuju beličasti delovi. Domaća rana pupoljci su skoro u istom stadijumu gde se vide tek pomaljaju beličasti delovi. DM na vin. breskvi u delu gde je peskovitija zemlja je krenuo da izbacuje pupoljke i prikazuje beličaste delove dok u 'normalnoj' zemlji na migavcu tek kreću pupovi.
 
Mislim da sam vec stavljao ovo negde, ali evo opet linka gde su nasli istrazivanjem koje su to temperature koje naprave 10% i 90% ostecenja... Mozete da ih posmatrate i na nacin da ako je temperatuea iznad ili oko temperature koja pravi 10% ostecenja, onda prakticno nece biti primetnog ostecenja, a ako je kojim slucajem niza od one za 90% ostecenja, onda ce rod verovatno potpno izostati... Postoje varijacije medju sortama i svime, ali ovo moze da se uzme kao neka srednja vrednost za vise sorti...na zalost, temperatuere su u Farenhajtima, pa za racun morate da koristite formulu:

Temperaturea u Celzijusima= (Temperatura u Farenhajtima-32)*5/9..

To znaci da je recimo 24 Farenhjta oko -4.4 Celzijusa... A evo i tabele za razno voce...Sudeci po ovim tabelama, voce je izgleda malo otpronije nego sto se misli, ali naravno, u raznim mikroklimatima mogu da se jave nize temperature (ako je naprimer neka kotlina, ili ravnica ali pored veceg brda, ili donji delovi veceg brda i sl) nego sto ih izmeri RHMZS na njihovim stanicama, pa i to treba uzeti u obzir...
https://extension.usu.edu/productionhort/files-ou/CriticalTemperaturesFruitTrees.pdf

Po ovim linkovima, za kajsiju ako pretpostavimo da je trenutno u stadijumu "First White" po ovom dijagramu, ne bi smela da se jave nikakva posebna ostecenja ako tempratura bude iznad -4.4 stepena, a ne ocekuje se toliko niska temperatura koliko sma ja shvatio...
 
kod mene jos uvek nije procvetala, ako bude toplije sutra onda ocekujem subotu ili najkasnije nedelju.
 
Danas su mi bili iz osiguranja. Posto sam osigurao kajsije od prolecnog mraza i grada a priznaju stetu ako nastane posle 15. marta dosli su da se uvere da nema ostecenja od zimskog mraza.
Presekli su skoro 30 pupoljaka u raznim fazama i konstatovali da ima stete i od zimskog mraza ali i od onog od pre neki dan ali da su ostecenja manja od 15% i da se to tretira kao da nema ostecenja. Takav zapisnik sam i potpisao.
Nije mi na pamet palo da je moglo biti stete posto zimus dok su kajsije spavale nije bilo hladnije od -18 a pre neki dan je bilo oko -3. Kajsije jos nisu procvetale ali zavisno od sorte su u fazama od nabubreli popoljci do pojava krunicnih listica.
 
Te stete i temperature koje trpi kajsija su relativna stvar. Ako zahladni uz vetar posle kise i vetar,, ugura" vlagu u poluotvoren cvet moze da smrzne i na - 1.Stvori se led unutar cveta i rasturi sve. Cudi me da su kolega Sloba nasli toliku stetu na - 3 u toj fazi. Onda je mozda kod tebe bila i malo niza temp. Ja sam danas rasecao cvetove, nisam video neku stetu iako je bilo preko - 4...Veliku ulogu oko tih minusa igra i to kako je vocka usla u cvetanje. Primena proslogodisnje prihrane i vreme orezivanja, da li je bila u rodu prosle godine. Znaci kondicija, kao kod coveka. Ja prosle godine nisam imao nista pa zato verujem da sada pupoljci trpe nesto nize temperature...
 
Ma ne mogu da kazem da su nasli veliku stetu.
Najvise ostecenih pupoljaka su nasli na sadnicama u drugoj vegetaciji ali to je nebitno jer bih zametnute plodove ionako skidao da ne opterecuju mladu vocku.
Procenitelji kazu da su i na drugim mestima primetili da je veca steta na mladjim vockama.
 
Evo šta kaže Kimi na meteoforumu:

''...Delovalo je da ćemo od vikenda upasti u još jedan dugačak niz stabilnog i veoma toplog vremena za ovo doba godine, jer je pored dominatnog anticiklona nad Evropom i postojeća dolina sa okeana išla ka Pirinejima.

Međutim, mic po mic, dolina čini se svakim izlazom sve više ide na istok, ka centralnoj Evropi i oblasti Alpa. Sada je izvesno da sledi zahlađenje, od ponedeljka na severu a od utorka u čitavoj zemlji. Naravno to zahlađenje će se u mnogo većoj meri osetiti u slučaju da bude i nekakvih padavina, u suprotnom jedino bi se jutarnji mrazevi vratili a dnevne temperature bi ponovo bile oko dvocifrenih vrednosti.''


Izgleda da ćemo još da strepimo....
 
Поздрав свима.

Ове године сам засадио 60 кајсија НС-4, па ме занима с обзиром да временска прогноза не даје никакве значајније падавине наредних 7 дана, да ли је потребно да их заливам?

Да је лето не бих имао дилему, али чини ми се у земљишту још увек има влаге из зимског периода, па сам неодлучан.
 
Po mom mišljenju sve što je sađeno u proleće treba intenzivnije zalivati.
Početkom marta sam zasadio desetak stabala (novosadska rodna, roksana itd...)
Zalivao sam ih svaki dan predveče danima koji su bili sunčani i topli. Oko 10-15 litara vode. Veoma brzo upija vodu

Isto sam radio i sa kajsijama od prošle godine i sve je bilo u redu.
 
Kod mene su cvetale oko 70%, danas otac oprskao Chorusom, oko 350 dinara za 100 litara.

Nego, oprskao je bas uvece, uhvati ga mrak, oko 18h je zavrsio, duvao je vetar ceo dan i kisa oce nece....pa me zanima koja temperatura minimalno treba da bude kad se u cvetu prska, konkretno Chorusom ako znaci info

EDIT: dok sam otkucao mogao sam izguglati, ako koga jos zanima:

"Ovo je jedini fungicid koji deluje na niskim temparaturama (preko 5°C)"
 
Kod mene tek po koji cvet. Sutra unosimo pcele. U nedelju prvo prskanje sa horusom ako izadje 10% do tada.
 
Nazad
Vrh