Kajsija

Ako neko ume da mi objasni i ostalima ovu tabelu.

U prilogu je šema izmrzavanja pupoljaka i cvetova u odnosu na fazu razvoja i temperaturu. Kajsija je krenula da se otvara i 10% štete se javlja na -10c dok se 90% štete javlja na -18c. Tako da ako ste pratili vaše temperature znaćete otprilike kolika će biti šteta.

http://msue.anr.msu.edu/uploads/files/PictureTableofFruitFreezeDamageThresholds.pdf

Da ne skidate pdf evo fotki, kajsije su na drugoj fotki prve, Apricots







 
Ovo su temp. u Faradeima???

- - - - - - - - - -

A na vrhu ove stranice Komadara je postavio tabelu Faradei-Celziusi pa može lepo da se vide vrednosti.
 
Danas su vidljive posledice mraza sa temperaturom od -16 c u trajanju od jednog sata ,izmrzla je kajsija 100%,ko ima dzema neka čuva, a ko živi od voćarstva nek mu je bog u pomoći
 
Ja se jos uvek nadam da je nesto preteklo.
Od rane sorte, kod koje su pupoljci bili vec vidljivo krenuli, sam jos u cetvrtak odsekao dve grancice duzine oko 15cm. Jedna je bila sa drveta , koje je u cetvrtoj godini, koje sam pokrio najlonom i povezao a druga sa nepokrivenog. Obe, kao i grancicu sa roksane na kojoj se nije primecivalo da je krenula, sam stavio u casu sa zasecerenom vodom.
Danas sam primetio 3 ziva poluotvorena pupoljka na ovoj sto je bila zasticena kao i jedan na nezasticenoj. Roksana jos miruje.
Pratimo i dalje.
 
Mislim da nema baš puno veze sa kondiciom biljke već sa fenofazom u kojoj se nalazi pupoljak,ustvari zimi pupoljci mogu da podnesu i niže temperature ali je biljka u fazi mirovanja sa "povučenim" sokovima u zonu korena a onda ono otopljenje u sred zime biljka prepoznaje kao proleće (naročito kajsija jar ima jako kratku fazu zimskog mirovanja) i sokovi kreću tako da pupoljak nemora biti čak i vidno da je kreno veće su šanse da izmrzne nego zimi...

- - - - - - - - - -

Da saznao sam i ja, farenhajt je u pitanju.

Okvirno se moze oduzeti 30 jer je 30 f zapravo 1 c.

Za tacnu konverziju moze ovde https://www.rapidtables.com/convert/temperature/fahrenheit-to-celsius.html

Da u pravu su Farenhajt:ppozdrav:
 
voće će da cveta iako je tučak smrzao

Што се људи замарају и стављају у воду? Ја нећу ни стављати гранчице у воду кад је тако.
Расјечем и видим какав је тучак. Ако је зелен одлично, а ако није онда је смрзао.
 
Tako je Pele pitanje je dali ima izmrzavanja jer ovo nije potpuna faza mirovanja a sokovi su vec krenuli po malo a ako bude susenja mladi kalemovi ce pre stradati od matorih kajsija
 
Sta je izmrzlo ce se videti tek kada olistaju koliko se secam, pa mozda nije lose odloziti rezidbu do posle listanja, da ne ostavite slucajno sve smrzle grane a bilo zivih ili se varam?
 
Паде ми на памет бели медвед: да ли бисте прихватили генетски модификовене ране сорте кајсије потпуно отпорене на измрзавање?
 
Da time hranite decu i unučiće i da imate i za džem i pekmez i da svake godine ima i za rakiju?

Bolje da je ukrstimo sa vrapcem. Plod kajsije bi preživeo zimu a i sam bi kad uzri doleteo do gajbe... :haha:.


Bolje je ovo pitati:

Da li bi prihvatili kredit za protivgradnu mrežu i antifrost sistem pod uslovom da imate siguran otkup?
 
Паде ми на памет бели медвед: да ли бисте прихватили генетски модификовене ране сорте кајсије потпуно отпорене на измрзавање?
I ovako jedemo gmo,milka cokolada,snikers,mars,nutela,meso iz uvoza,sojino mleko....Citam pre neki dan spisak i cak Lipton caj je gmo! Ej ljudi caj!

- - - - - - - - - -

Sta je izmrzlo ce se videti tek kada olistaju koliko se secam, pa mozda nije lose odloziti rezidbu do posle listanja, da ne ostavite slucajno sve smrzle grane a bilo zivih ili se varam?
Da,nema orezivanja dok ne olistaju.Ja cu pocetkom maja da krenem.Ako bi sada orezivao verovatno bi se kasnije morao vracati i popravljati.
 
Kome je stradao rod rezidbu bi možda bilo pamtno da presoči da nebi došlo do divljanja , pa onda u avgustu draditi rezidbu
 
A upravo to, moze da iskoristi momenat da podmladi voce, kvalitetniji plod je uvek na novim granama jakim
 
I ovako jedemo gmo,milka cokolada,snikers,mars,nutela,meso iz uvoza,sojino mleko....Citam pre neki dan spisak i cak Lipton caj je gmo! Ej ljudi caj!
То и причам а све из угла агробизниса а не исхране породице. Мораћемо ових дана да донесемо закон који дозвољава промет ГМО да бу ушли у Светску трговинску организацију (€). Ајд да прескочимо соју и товљаче па да размотримо, рецимо, ГМ садницу која је отпорна на мраз, монилију и нпр. пегавост. Такав би произвођач имао и више пара да финансира протвградну заштиту и онда смо ми противници ГМО угасили. Можемо да гајимо за себе.
Него, да ли је неко пробао да импровизује, бар на делу воћњака, антифрост заштиту помоћу атомизера и финих дизни?
 
Nazad
Vrh