Kajsija

Juce sam bio u Banostoru na Fruskoj Gori,kupovano malo ::vino:: i vlasnik vinograda mi rekao za to zahladjenje krajem meseca.I ja sam gledao prognozu i nisam video nigde ni blizu minusa.
 
02.04 su bili beli baloni, oprskao sam chorusom, 06.04 cvetanje oprskao sam signumom.
Pitanje glasi: šta činiti sada kad se pojavili još nekih par belih balona, koji su sada u punom cvetu, i koji su samo oprskani kada su bili beli baloni, dali ponoviti chorusom ili ostaviti kako jeste? Pozdrav.


korus je sistemik sto znaci da ulazi u biljku preko lista,cveta,balona.znaci zasticen je i onaj koji nije bio otvoren u trenutku prskanja . za signum isto vazi s tim sto signum deluje na vecim temperaturama od korusa
 
Posle ove zime moze se reci da od novosadskih sorti (ns4,6 i kasnocvetna) ,jedino je (kod mene) ostalo nesto zivih cvetova na novosadskoj rodnoj. Preporucujem je za ubuduce jer po prognozama dolaze sve gore zime a tu onda ostale ns sorte nemaju sansu.Da se razumemo,govorim o nizim ,ravnicarskim predelima.Takva situacija nije sigurno na Fruskoj Gori,Grockoj...ali se i tamo verovatno veca steta pokazala na ovim sortama.Ja u buduce sadim samo Ns rodnu.Od starta sadnje je bila bujnija,jaceg debla i boljeg porasta i roda od ns4,6 i kasnocvetne.Nije bilo ni susenja(apopleksije),od 200 komada se osusila 2-3 za 4 godine.Nadam se da nekom ko se dvoumio ovo moze pomoci.Sigurno,u dobrim godinama ce dati rod i ostale sorte ali zasto rizikovati.
 
Pozdrav vocari. Imam problem sa kajsijom zasadjenom prosle god. Sorta je "novosadska rodna". Problem je u tome sto su listovi krenuli samo do 70 cm od zemlje a vislje ni jednog lista. Taj gornji deo nije suv, probao noktom i ispod kore je zeleno. U cemu je tu caka, jel treba da skratim stablo do ovih listova sto su krenuli? Unapred Vam hvala.
 
Ma moze da bude vise razloga ali sacekaj neki dan pa ako ne krenu odseci do najvisljeg koji je krenuo nistabspecijalno nije steta taj najvislji ce preuzeti ulogu voditeljice :ppozdrav:
 
Najvislja ce krenuti najbrze i brzo se rezvijati to je "apikalna dominacija" lastari koji krenu ispod su previse niski i ne trebaju vam ali ih nemojte uklanjati u prvoj godini jer ce fotosintezom hraniti koren i ostatku stabla omoguciti brzi razvoj.
mozete ih ukloniti jedino ako se jako razvijaju i idu uspravno te na taj nacin ugroze razvoj vodilice
ako zelite da je formirate na kruna vazu kada vodilica dostigne oko 1 m visine zakinite joj vrh cime cete inicirati bocno razgranjenje u avgustu uklonite sve donje lastare i ostavite 3-5 najvisih pravilno rasporedjenih i to je to za ovu godinu
eventualno ako lisne vasi ili neki drugi nametnik pokusa da da zeza sa listom upotrebite insekticid :ppozdrav:
 
Имал неко кајсију у овој форми ? ( ако са слике није јасно нема 3ће димензије крошње само 2 )

apricots-plums-image1.jpg
 
Očenili su se pupoljci prilikom transporta, standardan problem, zato ja gledam kad kupujem prvo to...mislim, nagađam, ali to je to verovatno, reci mi jel nema pupoljaka uopšte ili ne kreću?

A i dosta ti je to do 70 cm, tu bi je negde i prekratio...
 
Očenili su se pupoljci prilikom transporta, standardan problem, zato ja gledam kad kupujem prvo to...mislim, nagađam, ali to je to verovatno, reci mi jel nema pupoljaka uopšte ili ne kreću?

A i dosta ti je to do 70 cm, tu bi je negde i prekratio...

Imaju neki pupoljci ali to ne krece. Nisam napisao jos jednu ali izgleda najvazniju stvar. Ta kajsijica je bila privezana za jedan poboden stub pored nje i listala je tacno do tog veza, ali nije vezom kora ostecena. Napisao sam da sam probao noktom i da se stablo i grancice iznad tog poveza zelene ali ne krecu pupoljci. Sacekac jos koji dan i ako se nista ne desi kratim je. Vama vocari puno hvala na savetima.:ppozdrav:
 
- - - - - - - - - -

Komadora,

kasno ti je da sada radiš prskanje bakrom. To si trebao još pre petnaest dana dok je bila u fazi mirovanja. Sada možeš da je malo središ t.j da je orežeš. Pozdrav
У потпуности си у праву. Спржио сам цвјетне пупољке јер сам прскао 19. марта, а пупољци су били мало набубрели. Оставио сам једно стабло ради поређења и на њему има цвјетова и понеки заметнути плодић. Срећа у несрећи је што су саднице мале и није велики број па сам у плоду гледано спржио око 30 кг. Једино што можда нећу знати да ли је кајсија џиновских плодова стварно толико велика. Надам се да ће код Росуљца родити па да ми каже.
 
Poslednja izmena:
- - - - - - - - - -


У потпуности си у праву. Спржио сам цвјетне пупољке јер сам прскао 19. марта, а пупољци су били мало набубрели. Оставио сам једно стабло ради поређења и на њему има цвјетова и понеки заметнути плодић. Срећа у несрећи је што су саднице мале и није велики број па сам у плоду гледано спржио око 30 кг. Једино што можда нећу знати да ли је кајсија џиновских плодова стварно толико велика. Надам се да ће код Росуљца родити па да ми каже.
A ja kad rekoh onomad da je kasno za bakar...
 
Zaklopčanka opet pobednik :D

Gledao sam malo po voćnjaku, ima kajsija preživelih, biće nešto da se bere, nije kao prošle godine totalna šteta. Kečkemetska ruža onako, a zaklopčanka kako se čiste plodići od latica tako ih sve više vidim. Jedno stablo na kojoj su sve sitne uvek je puno puncato, to stablo ni na šta ne liči a komšinica pita mislimo li da ga sečemo, tu je bilo još kad je ona došla u kuću pored naše jer se udala, ona sada ima 70 godina i decu od 40 pa računajte koliko je to stablo staro :D

Evo par slikica, ova pojava sprženih cvetova je široko rasprostranjena, videću dal će tu da krenu listići, negde jesu, negde nisu, ima opet i pojava tačke smole, dal se neki insekt ubušuje ne znam...




Evo u Turskoj beru kajsije iz plastenika, sorta Nimfa, cena 25 eur po kg ???

http://dobarvocar.com/turska-pocela-berba-rane-sorte-kajsije/
 
Poslednja izmena:
Oktopod vidim na slikama sprzen cvet kao da ja posledica hladnoce ? Ali mi nije jasno od kuda ta smola ? I ja sam kod mene primetio na par dvogodišnjih sadnica tu pojavu ali ne znam šta činiti. Ako nešto saznaš o uzroku i da li skidati smolu, napiši da znamo kako da postupimo. Pozdrav.
 
Možda je i monilija pošto sam ih prskao samo u punom cvet, maltene već precvetavanje, nisam išao na plac a bile su kiše danima...

Ovaj problem sa smolom sam imao prošle godine negde u sred leta, kad se pojave one cikade mada izgleda da nisu one te koje se ubušuju, pojavljivala se smola samo na granama koje su se pojavile te godine (letorasti) pa su bile i mekane, uglavnom su ubodi bili pri vrhu.
Na trešnjama od jesenas koje sam posadio se nešto ubušavalo odozgo kroz presek gde sam kratio i izlazilo malo niže, isto izgleda ovako samo manje smole, moguće da je to isto i ovde, pogledaj da li te grane koje imaju smolu si prekraćivao letos ili sad na proleće pa da nije ušlo odozgo...
 
Nazad
Vrh