Kajsija

Meni se isto dogodilo na tri stabla kao Peletiu, od 35 koliko je u mom kajsijaru a niti sam đubrio niti bilo šta drugo. Jednostavno je godina takva, što kaže kolega Oktopod. Zanima me samo kako će one da prezime ili im je to kraj?
Pele, gde si nabavio sadnice DM? Ja sam rezervisao 30 komada u Matejevcu ali me vreme zaustavilo da ih posadim pa ću najverovatnije naproleće, valjda neću da pogrešim mnogo jer sam i do sada uglavnom sadio u proleće.
 
Dm sam kupio ovde kod nas na institutu ,600 dinara(dzanarika +crni trn) ali nemaju vise,jedva sam ,,oteo'' par komada.I mene samo brine da li ce kajsije(kao na slici sto sam postavio) koje su olistale uopste preziveti.Kao sto rekoh uglavnom ns rodna olistava.Za ovih 5 godina sam ih orezivao desetak puta,vidi se i na slikama da sam zaustavio porast sa tom merom,ovo je izgleda jednostavno takvo vreme.Djubrio sam tek sada sa kalijumom, oXoX30 formulacija.
 
Pele, gde si nabavio sadnice DM? Ja sam rezervisao 30 komada u Matejevcu
Ја сам купио у расаднику "Смиљковић" али без посредника. Цена 150,00. Тел.063/8099704; 064/4051407. Послали ми курирском службом, стигло сутрадан. На пролеће ћу да калемим на трњини а за наредну годину ћу да припремим трњину на џенерику па да буде к'о у њиховом огледу. Трњину сам нашао у расаднику "Викумак" у Иђошу по 20,00 али кад се мало осврнем око себе нађем их и у окружењу.
 
Ne vredi s tobom bilo šta komentarisati.
Da đubrim samo do kraja aprila, eventualno maj ne bih imao voća ni za kompot. Ovako, nastavi ti i tebi slični po svom. Nije uopšte teško umiriti biljku posle dobre i obilne ishrane, imaš preparate retardante koji to rade.
 
Nisi je adekvatno uzimio,
Ajde?
E što volim ove dominantne....

Dečko, mogući su mnogi razlozi za ponovno kretanje vegetacije,a ta tvoja pričica o retadantima u ovoj situaciji je debilna.
Najčešći, ali ne i jedini, uzrok ponovnog kretanja vegetacije je napad neke bolesti ili štetočine.
Kod kajsije to npr može biti šupljikvost lista, usled koje biljka prevremeno gubi list, a zatim, pošto još nije ušla u stadijum fiziloškog mirovanja, ona ponovo kreće.
Prskati to retadantima je smešno.
Ono što se može ako se to već desi, je oštrija i ranija rezidba na proleće, praćenje u toku sledeće vegetacije i eventulni novi zahvati uklanjanja suvih ili iznurenih grana i grančica.
 
Nema tog postharvest tretmana koji ce da je zaustavi sa ovim temperaturama druze...
Ceo zasad koji je mi je na pesku je krenuo da lista ponovo, a na ritskom zemljistu nije, oba su okrecena.

Takodje, to sto je djubris kasno, nema neke velike veze sa duzinom poslednje fenofaze, biljka samo ima dostupne minerala koje skladisti putem sokova, a kad joj prestane vegetacija ona jednostavno prekine da apsorbuje dostupne elemente.
 
Nema tog postharvest tretmana koji ce da je zaustavi sa ovim temperaturama druze...
Ceo zasad koji je mi je na pesku je krenuo da lista ponovo, a na ritskom zemljistu nije, oba su okrecena.

Takodje, to sto je djubris kasno, nema neke velike veze sa duzinom poslednje fenofaze, biljka samo ima dostupne minerala koje skladisti putem sokova, a kad joj prestane vegetacija ona jednostavno prekine da apsorbuje dostupne elemente.
Jesi li imao ranije tu pojavu i da li su prezivela ta stabla?
 
Imao sam naravno, uglavnom bude sve ok posto se nikad nisu dugo zadrzavali listovi, ali je bilo i par slucajeva gde su se stabla totalno izdeformisala usled kretanja i izbacivanja sokova, pa su na kraju ispucala i izmrzla.
U svakom slucaju nije nesto na sta mozes mnogo da utices. Preporucujem prskanje kombinacijom Nordoxa i Brava radi zastite, kao i obavezno rano krecenje mesavinom sumpora i kreca.
 
Zanimljivo je da imaju podlogu za sljivu i kajsiju St. Julien (vegetativna podloga) pretpostavljam da je bolja varijanta pogotovo za kajsiju
rootstock_chart.jpg
 
Rasadnik Žarković ima takođe tu podlogu, imao je npr Zaklopčanku na njoj ali nisko kalemljenu, možda ima još nešto ne znam....
 
@ironman

Da je nešto debilno, to možeš reći nekom svom, ne meni. Ako je već postojao problem sa bolestima i štetočinama, prskanje je trebalo odraditi ranije. Ko je hteo, odradio je!
 
A jel nije bolje da joj odmah poskidaju lišće, pošto se inače lišće odmah skida kad se kalemi pupoljkom na leto, kažu da list crpi pupoljke? I onda da se meće u zemlju da se ne osuši u transportu...ili lišće pak čini da grana nastavi radi, da upija vlagu iz zemlje?
 
upravo se vratio iz ns,doneo dm1 jedan komad (ako mi nisu izvadili nesto drugo dok sam ja pricao sa upravnikom rasada) malo je kriva ali je zato dosta debela meni to vise lici na dvogodisnju sadnicu ima par grana,bio i u rasadniku visnja marelica u sangaju uzeo zelenu reklondu da se mogu kasnije igrati sa kalemljenjem, u tom rasadniku prosto udaraju po usima ,za kajsiju na stenleju 500din na zelenoj reklondi 600 a na belosljivi 1000,00 doduse sadnice lepe debele sa po 2 ramene grane koliko sam uspeo videti iz daljine bez nekog zagledanja

- - - - - - - - - -

usput kupio i knjigu gajenje kajsije 1100,00 u rasadniku
 
upravo se vratio iz ns,doneo dm1 jedan komad (ako mi nisu izvadili nesto drugo dok sam ja pricao sa upravnikom rasada) malo je kriva ali je zato dosta debela meni to vise lici na dvogodisnju sadnicu ima par grana,bio i u rasadniku visnja marelica u sangaju uzeo zelenu reklondu da se mogu kasnije igrati sa kalemljenjem, u tom rasadniku prosto udaraju po usima ,za kajsiju na stenleju 500din na zelenoj reklondi 600 a na belosljivi 1000,00 doduse sadnice lepe debele sa po 2 ramene grane koliko sam uspeo videti iz daljine bez nekog zagledanja
Imam sadnice iz rasadnika marelica, sadnice su pre bih rekao velike i jace nego dobre, jer sam primetio da te sadnice prve godine po sadjenju jako slabo napreduju
Dok tanje sadnice od drugih mnooogo bolje napreduju te godine da na kraju vegetacije dodjes na isto, stim da tanje sadnice imaju mnogo vise grana i mnogo bolji izbor u oblikovanju uzgojnog oblika.
Jedino to imaju renklodu oni i sevar, i velik izbor starih sorti pogotovo krusaka, a ostalo sto ima u drugim rasadnicima, uvek bi pre uzeo od ovih nasih rasadnicara na forumu nego od njih
Samo ne znam zasto ne drze novosadsku kasnocvetnu (govorim o rasadnicarskom kraju Trstenik, Krusevac itd.) - koja je spontani sejanac i potomak ambrozije vrlo aromaticne kajsije i koja po statistici u zadnjih mislim da sam citao 20 godina ima najjaci rod (gleda se prosek i godine)
 
Nikakva dezinfekcija nego tretiranje grančice fitohormonom za oživljavanje tj ukorjenjivanje. to je jedan bijeli prah u koji se oko 2cm stavi grančica i onda posadi u visoko kvalitetni supstrat koji je očišćen i dezinficiran za ukorjenjavanje.
 
Nazad
Vrh