Kajsija

ZA NESKA Ako ne gresim to ti je mlad zasad. Za koji asortiment si se odlucio i koji rastojanje si stavio pozz
Ma ja druze imam ogromnu bastu koja sam jednu trecinu nasadio voca jer od gajenja povrca nema vajde a i ogromna je a nema radne snage da se zeza sa tim. Trenutno ima oko 25-26 kaksija. Uglavnom ns4 i ns6. Cackam ih, prskam, okopavam i kosim. Vec im je cetvrta godina pa dogodine ocekujem neki rod. Ove godine sam bio rasut na sve strane sa poslom pa nisam stigao bar vodopije da odsecem. Cekam da malo zahladi pa cu verovatno jos toliko posaditi kajsija u ostatku. Gledam da bude raspored 4x5 ili 4x4 zbog celokupne dimenzije baste. Planiram nekih 3kj blizu kuce da zasadim kajsijama al evo vec treca godina kako samo planiram a uvek mi nesto uleti pa finansije odvuce.
Sve prva klasa zamljista
 
Ljudi moji, misli li list kod kajsije kod vas da opada. Kod mene stoji jos uvek bar 80%. Plasim se da se vocke nece na vreme spremiti za zimu.
Ima li ko iskustva sa prskanjem rastvorom uree. Koliko se stavlja uree i vredi li cemu to.
 
Poslednja izmena:
Ljudi moji, misli li list kod kajsije kod vas da opada. Kod mene stoji jos uvek bar 80%. Koliko se stavlja uree i vredi li cemu to.
Код мене на раним сортама пала 1/3 а Ружа зелена и не мисли да баца лист. Мислио сам да опрскам азотом 3-4 дана пре најављеног мраза а опет, кајсија има "програмиран" број дана мировања па ће кренути у сред зиме?!:sta:
 
A šte dobijamo sa ta 3-4 dana dali će biljka povući sve sokove u koren za to vreme... ili ćemo imati samo sasušen list i biljku punu sokova... taj prvi mraz je po pravilu uvek oko 0 stepeni dali je to opasno za biljku... po meni su opasnije februarske zime i minusi i razmišljam da je možda bolje da biljka što duže ima list pa da u februaru-martu kasnije krene sa vegetacijom... nemam pojma samo glasno razmišljam...
 
Ja koliko kapiram, tom ureom ili cime god cemo bas tako samo spaliti listove, a to ne znaci da ce biljka uci u mirovanje na silu vec mozda i procveta ako bude toplo zar ne?

To mi ima smisla kad rade ovi sto gaje dunje, njima list opada jako kasno, ako uopste sav i opadne pa ima smisla, a ni oni ne prskaju sad valjda vec kasnije.
 
Ureom 5% se ne vrsi defolijacija ,vec biljka preko lista povlaci azot I akumulira ga za prolece ,za sam start. Prilikom prskanja ureom moze se dodati jos nesto od mikroelemenata..
Za defolijaciju mislim da bi trebale vece kolicine ureje.
Ja u krusci koristim ureju posle berbe , tamo dok list ne pocne da opada ,evo 4ta godina I nisam primetio neke negativne efekte , a nisma ni primetio da list naglo opada posle tretmana.
Moze se koristiti od 5 do 7%
 
Ja kad naletim na nesto meni zanimljivo na forumu, to prekopiram sve u jedan fajl, izmedju ostalog u njemu imam sacuvano i ovo:

"Sada savjetuju prskanje vocaka 5% otopinom uree, za defolijaciju i skladistenje azota u biljci za narednu godinu,
A pored svega navedenog dijeluje i fungicidno na prezimljavajuce spore raznih bolesti na listu.
Radi li ko od vas ovo i kakva su iskustva. Pozzz...

***

Ja odradio danas u krusci ,praktikujem svake godine i verujem da ima nekog efekta sto se tice usvajanja azota ,koji je dostupan biljci odmah po pocetku vegetacije. Inace praktikuje se i dodavanje mikroelemenata sada sa azotom.
Za skidanje lista ,nisam primetio da nesto ubrzava postupak , mozda neka jaca koncetracija od 5%

***

Ja isto odradio juce u tresnji, dodao sam i litar bora na hektar. Video sam da to rade bolji i iskusniji vocari od mene. Koliko sam ukapirao, nema opasnosti od izmrzavanja biljke tokom zime zbog azota, jer se skladisti drugacije, u drugscijem obliku. Ovo mi je treca godina kako to radim. Samo mi je drug koji do radi godinama rekao da koristi ureu koja se koristi u ishrani stoke. E sada ne znam jer ta urea postoji ili ga nisam lepo razumeo

***

Obicna urea se koristi (ne znam ni ja koja je ta druga za ishranu stoke) , procenti koji se preporucuju su od 5-7%
Evo zanimljiv tekst na tu temu http://dobarvocar.com/folijarna-pri...era-kondicioniranja-vocaka-za-narednu-sezonu/ "
 
Код мене је огледни засад па ћу прскати свако друго стабло уреом и бором, да проверимо. Следеће године пишем резултате.
Какве све наше марифетлуке преживе ове кајсије то је чудо једно (а понека и угине::vadjenje_repe:spavam:.
 
Ljudi moji, misli li list kod kajsije kod vas da opada. Kod mene stoji jos uvek bar 80%. Plasim se da se vocke nece na vreme spremiti za zimu.
Ima li ko iskustva sa prskanjem rastvorom uree. Koliko se stavlja uree i vredi li cemu to.
I kod mene list uglavnom stoji i kao sto rece kolega Marceta mislim da je to jedino dobro sto se desava,jer da je otpao kajsija bi vec pocela,,brojati'' dane dubokog ,bioloskog mirovanja.Nadam se ipak da ce tamo za nas najvaznijeg meseca-januara ,biti zime i da ce ona dalje mirovati pod jacim minusom.Ja necu koristiti ureu niti sam je ikada koristio.Nije ovo vreme nista neuobicajeno za oktobar mesec,samo je malo produzeno miholjsko leto_Ono sto je bitno nama je da poprskamo bakrom ,prihranimo i da cekamo mart mesec.Sve bez nervoze jer sam se ja nervirao pa umalo nadrljao.Necu vise da se nerviram.Prosle godine je sve proslo kako treba do prvog marta kada je temperatura od -22 sve odnela.Sve ima svoje,tako i ove temperature protiv kojih se ne mozemo boriti.Cak i krecenje stabala izbacujem jer nista nisam postizao sa tim.U isto vreme cvetaju i okrecene i ne okrecene-bar kod mene.Za sada je sve ovo dobro,verovatno je kod nekih gde je prerodilo list opao ali to je sve normalno i ocekivano za razliku od Vojvodine gde nije bilo ni 1 kg po stablu pa vocke imaju kondicije koliko hoces da iznesu duze lisnu masu.Cim udari prvi minus za petnestak dana eto lista dole.Gledajuci svesku gde sve pisem,uglavnom sam i prskao od 10.11 do 15 .11 .Do toga ima 3 nedelje.Meni drago sto je list jos na drvetu.
 
Код мене није. Лишће опало скроз још пре 3 недеље, можда и пре. Мало сам забринут због тога, у ствари због ових високих температура, одавно је лист опао а Сунце само пржи.
 
Treba mi pomoc. Posadio sam 120 komada novosadske rodne, da li mi trebs oprasivac i ako da koja sorta? Imam mesta jos 20 da stavim.
 
NS Rodnoj ne treba oprašivač, e sad ona je više konzumna sorta i ako hoćeš sve takve onda možda da ubaciš NS-4 ili NS-6 ali ako hoćeš rakiskih onda neku od mađarskih sorti daju bolju rakiju... mada opet se vraćamo na ono "bitno je da kajsija rodi" pa je onda lako i za konzum i za rakiju...
 
Hvala puno. Znam da je konzumna sorta. Plan je da ako bude dobra cena da se proda, a ako bude losa pravac rakija.
Pitam za oprasivac jer ove godine ni jedan plod nisam imao. One vec imaju ramene grane, na posredniku su. A jedna sadnica koju sam dao prijatelju jedno 30km od mog zasada rodila 3 ploda :)
 
Predpostavljam da su tek u prvoj godini pa zato pitaš. Ja u prvoj godini nisam imao ni jedan plodić, u drugoj je bilo za probu, u trećoj za pekmez i kazan rakije a u četvrtoj već koja tona... Nešto sam krčio pa produžavao jedan red i dokupio par sadnica ovde kod mene u Ševaru e tu sam odma u prvoj godini imao po par plodova ali šta vredi kad ih treba skidati da ne crpe mladu sadnicu. Mada postoji razlika u kalemljenju pa je to možda razlog zašto su imale ploda odma prve god. one su kalemljene visoko "na čip" dok su ove starije kalemljene isto visoko ali koliko se ja razumem "prostim ili engleskim spojem"... u stvari bitno je kako rađa posle pete godine.
 
Nazad
Vrh