Kajsija

Kalemio sam vise vrsta kajsija visoko na dzanariku, sljivu i ranovacu i to prosle i ove godine. Javljam se negde do 2025. sa rezultatima.
b87bd98d7c2026dfda2269e98ed2e127.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ne brini se ... javićeš se mnogo ranije možda već za dve-tri godine a možda i sledeće...
 
Naravno, a ovo '25. je za konacnu analizu da li se visoko kalemljena kajsija susi posle 7 god. hehe. Da smo zivi i zdravi, bude interneta pa da sagledamo situaciju!

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Evo ovde da napisem. Danas sam pored ostalog, posto sam vise stvari radio, u selu u Vojvodni oprskao voce.
Odprilike tu je zglavnom mlado voce, a imaju dve stare kajsije preko 60 godina. I ima tri visnje 8 godina stare i
imaji sljive i kajsije tri godina stare i jos oko 15 sadanica raznog voca koje sam jesenas zasadio.

Sve sam oprsako sa Sekvencim + Mankogalom + Konzulom . Ta sam sredstva sva imao a pored toga imam dimetogal i akord plus. Pa ciu kasnije prskati dimetogalom i i opet mankogalom. Inace sada sam se odlucio da prskam konzulom umest diometogalom jer sam citao na ovom forumu neke postove od pre dve ili tri godine pa su misljenja podeljena
da li mankogal i diometogal mogu da se meslju.

Inace u subotu sam svo voce nadjubrio Ureom. Maldo voce po saku jednu, ove od tri godine dve sake, od 8 gadina po tri sake, a ovo najstarije oko 5 saka.

Ako moze savet kada opet da djubrim vestakom i kojim.

I kada da ispod sntimetar dva ubacim zgorelog stajnjaka. Komsija kome dajem da kosi ima i rekao je da ce mi dati.
 
Ureu treba da rasporedis u 2x.Ako si sada bacio onda mozes tamo poplovinom maja i tu se zavrsava sa djubrenjem do jeseni azotom..Naravno,treba folijarno obavezno da uradis sada i jos jednom dok su plodovi u porastu(vuksalom,slavolom i sl.)Sto se tice stajnjaka sacekaj jesen pa onda pobacaj i probaj nekako da ga uneses u zemlju( frezom,tanjiracom...)Ako je kajsija u pitanju obavezan je kalijum u jesen , oko 120kg aktivne materije/h.
 
Ispravite me ako grešim ali mislim da Urea ide samo jednom u rano proleće pošto joj treba makar 20 dana da bude dostupna biljci i onda polako "otpušta" čak i nekoliko meseci. Dok Kan ili An ili San idu iz dva puta i malte ne su odma dostupni biljci i baš zbog toga treba podeliti dozu azota na dva dela...
 
Ispravite me ako grešim ali mislim da Urea ide samo jednom u rano proleće pošto joj treba makar 20 dana da bude dostupna biljci i onda polako "otpušta" čak i nekoliko meseci. Dok Kan ili An ili San idu iz dva puta i malte ne su odma dostupni biljci i baš zbog toga treba podeliti dozu azota na dva dela...

Moze i jednom ako bacas odmah sve.Ja to uvek raspodelim u 2 x po malo pre kise...
 
Kako su kod vas zametnule kajsije?
Kod mene ko cicak bez obzira da li se radi o stablima u drugoj, trecoj, cetvrtoj, sestoj godini ili starijima od dvadeset godina.
Danas sam im drugi put dao kan i to malo vise da im pomognem da iznesu rod. Sta ce biti videcemo.
Pre par dana sam ih i osigurao od grada na kvantitet i kvalitet. Sad mirnije cekam sezonu grada. Prosle godine smo imali tri puta grad, prvi put 14. aprila kada nisu ni pucali jer sezona zvanicno pocinje 15. Nisam ni jednu imao u prvoj klasi. Sve otislo za industriju i u rakiju.
 
Velika kajsija u dvorištu - domaća rana je dobro rodila pa će biti i džema i za klopanje... ista sorta u trećoj godini kalemljena na izdancima te velike kajsije ima po par komada.... Ove u voćnjaku u trećoj godini imaju po nekoliko plodova - oktopodova ruža i ns rodna a domaća rana par komada po dvadesetak plodova. Bilo je lepo cvetanje ali sam imao napad rutave bube pa je moguće da je i to razlog a i bilo je hladno i vetrovito.
Ova u dvorištu je na obronku brda i razlika je 20m nadmorske visine tako da je cvetala 5-6 dana ranije....
 
Kod mene saroliko, kao i kod radasina ima dosta odbacivanja a bogami i osusilo se oko 25 komada.Ns kasnocvetana puna,malo slabije ns4 (nje se najvise i osusilo ove godine),ns 6 mozda da bude 20 kg na stablu a ns rodna nikakva,trci trci pa plod.Inace pitanje sta ce i ostati posle mrazeva i snega koji najavljuju za 19 i 20 april.Danas prskam sa pankozebom(mankozeb) i wuksalom super.U subotu verovatno ponovo epin ekstra protiv izmrzavanja.
 
Kod mene su se zametnule otprilike taman, mozda je moglo vise da ih bude, ali znam iz iskustva kajsije sto vise gledas sve ti se cini da ih manje ima, sve dok ne krenu da dobijaju boju tek tada vidis realno.

Evo ovde da napisem. Danas sam pored ostalog, posto sam vise stvari radio, u selu u Vojvodni oprskao voce.
Odprilike tu je zglavnom mlado voce, a imaju dve stare kajsije preko 60 godina. I ima tri visnje 8 godina stare i
imaji sljive i kajsije tri godina stare i jos oko 15 sadanica raznog voca koje sam jesenas zasadio.

Sve sam oprsako sa Sekvencim + Mankogalom + Konzulom . Ta sam sredstva sva imao a pored toga imam dimetogal i akord plus. Pa ciu kasnije prskati dimetogalom i i opet mankogalom. Inace sada sam se odlucio da prskam konzulom umest diometogalom jer sam citao na ovom forumu neke postove od pre dve ili tri godine pa su misljenja podeljena
da li mankogal i diometogal mogu da se meslju.

Inace u subotu sam svo voce nadjubrio Ureom. Maldo voce po saku jednu, ove od tri godine dve sake, od 8 gadina po tri sake, a ovo najstarije oko 5 saka.

Ako moze savet kada opet da djubrim vestakom i kojim.

I kada da ispod sntimetar dva ubacim zgorelog stajnjaka. Komsija kome dajem da kosi ima i rekao je da ce mi dati.

Iskuliraj malo prskanje, dovoljno ti je za okvirno mesec dana kada menjaju boju sa necim protiv trulezi ploda tipa Funomil.
 
@ Pele Marceta Hvala na pomoci.
Bojim se da ne preteram azotom. Onda cu Kanom krajem maju jednom i to je to . A najesen cu stajnjakom.
A kada budem prskao mogu da dodam folijarno.

Inace kajsije su izgleda lepo ponele. Visnje su sto narod kaze ko guba, a sljive nesto ne vidim jos.

- - - - - - - - - -

@ Oktopod

Ja vivim po programima zastite da se obicno navodi kada je manji plod tj plod u rayvoju i posle kada se menja boja.

A nije problem jos jednom da oprskam protiv insekata, truleyi ploda i bolesti.

I ne bih ja prsako mnogo , zasada sam zakljucio da obavezno idem zimskom, pocetkom cvetanja , u zavrsetkom cvetanja i onda jos jednom ako ti kazes kod emnjanje boje i onda jesenje bakrom. To je za amatersko , okucnica , za svo voce a kao sto rekph tu su najvise sljive, kajsije, visnje i tri tresnje .
I to cu da prskam sve istim srdstvima.

Javicu se ja jos da utvrdim gradivo kada bude vreme. :)
 
@ Pele Marceta Hvala na pomoci.
Bojim se da ne preteram azotom. Onda cu Kanom krajem maju jednom i to je to . A najesen cu stajnjakom.
A kada budem prskao mogu da dodam folijarno.

Inace kajsije su izgleda lepo ponele. Visnje su sto narod kaze ko guba, a sljive nesto ne vidim jos.

- - - - - - - - - -

@ Oktopod

Ja vivim po programima zastite da se obicno navodi kada je manji plod tj plod u rayvoju i posle kada se menja boja.

A nije problem jos jednom da oprskam protiv insekata, truleyi ploda i bolesti.

I ne bih ja prsako mnogo , zasada sam zakljucio da obavezno idem zimskom, pocetkom cvetanja , u zavrsetkom cvetanja i onda jos jednom ako ti kazes kod emnjanje boje i onda jesenje bakrom. To je za amatersko , okucnica , za svo voce a kao sto rekph tu su najvise sljive, kajsije, visnje i tri tresnje .
I to cu da prskam sve istim srdstvima.

Javicu se ja jos da utvrdim gradivo kada bude vreme. :)

Sa KAN-om je pravilo prvi put 10 dana pre cvetanja a sledeci put posle mesec dana. Ne bih preporucio upotrebu KAN-a posle 15. maja da bi voce zavrsilo vegetaciju na vreme i povuklo sokove u koren.
 
Nazad
Vrh