Kajsija

Mislio sam kajsiju visoko na dženarici tako da bih izbegao pucanje kore stabla,dženarika ima bolji korenov sistem u odnosu na belošljivu pa bi se bolje pokazalo u sušnim godinama,
Али шљиви не пуца кора и у блиском је сродству са џанариком.
 
Kada se vec prica o klemljenju mozete me posavetovati.

Na okucnici u jednom selu u Vojvodini imamo i lep plac od oko 20 ari , ctvrtka 50 x 40 metara i tu nema mnogo voca.
Medjutim imaju dve vrlo stare kajsije veoa lepog i aromaticnog ukusa i dzem je odlican. Kako su stare ja sam
jesenas kupio od MVAM rasadnika u kacu podloge od belosljive i zasadio. Sve su se primile.
Zimus mi je jedan agronom orezao kajsije i ostalo mlado voce.

Kada bih trebao da kalemim kajsiju na ove podloge. One su sada tanke malo tanje od mog malog prsta. CVuo sam da u selu imaju dva coveka koja dobro kaleme ,
pa cu njih angazovati. I kojom metodom da se kalemi.
 
Сад орежи кајсије, пресјеци неку грану од три четири цм да добијеш добар прираст младица. Прво калемљење око 10. jуна на т под кору.
 
Zimus su mi orezane i rekao je taj covek da ce biti mladara, valjda je to tada uradio.

Znaci kalemljenje na T pod koru.
Hvala na odgovoru.
 
Ја сам се учио љетос и пола ми се примило. Понекад може да се деси да крене пупољак преко љета. Онда треба поновити калемљење, а и не мора ако не буде јака зима.
 
Pupoljak i treba da krene kada se kalemi na budni pup( kraj maja,početak juna). A kada se kalemi na spavajući onda ne treba da krene (kraj leta).

Послато са GT-I9505
 
Мени су кренули овог прољећа, а калемљено 10. јуна. У августу су ми се само двије примиле на исјечак, чип. Била је суша. Увијек ћу калемити у јуну јер тада колају сокови. У августу присуши па треба заливати.
 
Kada kalemim na budni pupoljak kod mene grančica koja se razvije iz pupoljka u toj godini odrveni,tako da ne postoji mogućnost izmrzavanja usled mraza.

Послато са GT-I9505
 
Данас ми човјек рече да му је кајсија измрзла. Плодићи су чљк мало порасли. Кад је узео у шаку они опадају. Морам да провјерим је ли код мене таксв случај. Тако да знате да може измрзавање да буде видљиво неколико дана касније јер други дан нису изнутра били црни. Сада јесу.

- - - - - - - - - -

Kada kalemim na budni pupoljak kod mene grančica koja se razvije iz pupoljka u toj godini odrveni,tako da ne postoji mogućnost izmrzavanja usled mraza.

Послато са GT-I9505

Лако је вама калемити кад научите још као дјеца.
 
To sa kalemljenjem kajsije na dzenariku, ali visoko, je zanimljiva tema. Bilo bi lepo kada bi se to pokazalo uspesno. Samo potrebno je minimum 7 godina da se prati procenat susenja da bi se doneo neki pouzdan zakljucak. Vec sam pisao da je profesor Keserovic u svojoj knjizi napisao da se ne preporucuje nisko kalemljenje kajsije na dzenarici. Za visoko kalemljenje nista ne kaze.
A sto se zemljista tice kajsija zaista ne trpi visok nivo podzemnih voda. Zato se i trazi podrivanje ili rigolovanje na dubinu od 70 cm da se razbije vodonepropusni sloj.
 
Лако је вама калемити кад научите још као дјеца.

Naučio sam kalemljenje preko video klipova i ovog foruma pre 4 godine,sa kalemarima nemam dodirnih tačaka. Ako sam iz Trstenika ne mora da znači da sam kalemar.


Послато са GT-I9505
 
Imam jednog kalemara u komsiluku, pricao sa njim na temu apopleksije, kaze nikako nisko kalemljenje, kalemi kajsiju jako visoko na dzanarici. Nije zadovoljan kajsilom na belosljivi, kaze da mu je slabiji procenat prijema i u globalu ne radi to vise. Ja pak posadio ove godine kajsije kalemljene na vinogradarskoj breskvi, videcemo kako ce da se pokazu, za jedno 6-7 godina, hahahahaha! Inace kupljene sadnice kajsije iz rasadnika su mahom nisko kalemljene na dzanaricii bukvalno svaka mi se osusi u petoj, sestoj godini. Kajsije koje mi je bas taj komsija kalemio visoko su jos uvek zive. Inace, da se ogradim, ne gajim je komercijalno vec samo za svoje potrebe.
To sa kalemljenjem kajsije na dzenariku, ali visoko, je zanimljiva tema. Bilo bi lepo kada bi se to pokazalo uspesno. Samo potrebno je minimum 7 godina da se prati procenat susenja da bi se doneo neki pouzdan zakljucak. Vec sam pisao da je profesor Keserovic u svojoj knjizi napisao da se ne preporucuje nisko kalemljenje kajsije na dzenarici. Za visoko kalemljenje nista ne kaze.
A sto se zemljista tice kajsija zaista ne trpi visok nivo podzemnih voda. Zato se i trazi podrivanje ili rigolovanje na dubinu od 70 cm da se razbije vodonepropusni sloj.
 
Данас ми човјек рече да му је кајсија измрзла. Плодићи су чљк мало порасли. Кад је узео у шаку они опадају. Морам да провјерим је ли код мене таксв случај. Тако да знате да може измрзавање да буде видљиво неколико дана касније јер други дан нису изнутра били црни.

Ne mora da znači da je od mraza. I kod mene neki opadaju neki su porasli ko veći pasulj a neki se drže mali. Prošlo je 10 dana od poslednjeg mraza.
 
Sa cim je sad bolje prskati kajsiju kad je precvetala, Tonus ili Konzul u kombinaciji sa Mankogalom?
 
Nazad
Vrh