Kajsija

Tibore, rekao bih identicne fleke postoje na tresnjama koje sam posadio u gradu ispred zgrade i koje redovno zapisavaju psi, skretao sam paznju vlasnicima da je to pogubno al dzabe, pa mozda da uzmes i ovo u razmatranje?
 
Možeš li napisati datum zrenja tih sorti,pošto mi je bitno zbog uskladjivanja berbe sa drugim voćem da nebi sve stiglo na gomilu. DZenarika sa posrednikom Stenlej mi je bila na prošlom zasadu koji je doživeo sedmu godinu i osušio se pa je nebih opet koristio
 
Molim za savjet, mišljenje šta bilo.

Na kajsiji se sada formiraju plodovi poslije cvjetanja.
Treba li sada prskati i čime?


Do sada sam prskao signum+actara u bijelim balonima i u precvjetavanju Equation+dimetoat.

Prosle godine sam prskao samo u precvjetavanju i kajsija je bila odlično ponijela, formirala plodove i kada su bili veličine oraha svi su popadali tako da nisma imao ništa. Od čega se to moglo desiti?
 
pele@ pošto imaš i NS Rodnu i NS 4 dali im se preklapa berba odnosno kakvo im je vreme zrenja.

Zrenje varira ali uglavnom mi je orijentir Vidovdan,28 juna i ja krecem sa berbom uvek 29 juna.Ns 4 i rodna sazreju pre ns6 koju poslednju oberem.Uglavnom,do 20 .07 je sve obrano.

- - - - - - - - - -

Molim za savjet, mišljenje šta bilo.

Na kajsiji se sada formiraju plodovi poslije cvjetanja.
Treba li sada prskati i čime?


Do sada sam prskao signum+actara u bijelim balonima i u precvjetavanju Equation+dimetoat.

Prosle godine sam prskao samo u precvjetavanju i kajsija je bila odlično ponijela, formirala plodove i kada su bili veličine oraha svi su popadali tako da nisma imao ništa. Od čega se to moglo desiti?

Sada treba protiv supljikavosti lista i krastavosti plodova.Ponuda preparata u poljoapoteci je razna.Mozes dodati ako je precvetala i neki insekticid...Zasto su ti plodovi opali to moze biti 100 razloga.Susa,bolesti,kajsija inace odbacuje plodove u 3 navrata i sama se cisti.Losa prihrana,abortiranje plodova....Djavo ce ga znati.Probaj Vuksal folijarnu prihranu sa borom i kalcijumom koji ojacava sponu ploda i grane...

- - - - - - - - - -

Možeš li napisati datum zrenja tih sorti,pošto mi je bitno zbog uskladjivanja berbe sa drugim voćem da nebi sve stiglo na gomilu. DZenarika sa posrednikom Stenlej mi je bila na prošlom zasadu koji je doživeo sedmu godinu i osušio se pa je nebih opet koristio

Slabo ces naci sa drugom podlogom i posrednikom.Kod mene je otislo 20 % od 2009-te godine.Iscupam i posadim novu.
 
Možeš li napisati datum zrenja tih sorti,pošto mi je bitno zbog uskladjivanja berbe sa drugim voćem da nebi sve stiglo na gomilu. DZenarika sa posrednikom Stenlej mi je bila na prošlom zasadu koji je doživeo sedmu godinu i osušio se pa je nebih opet koristio

Moj rodjak ima roksanu u 4. godini na dzenarici sa posrednikom lepotica i za sada su odlicne.

Sve moje kajsije su na belosljivi visoko kalemljene ali takvi kalemi kostaju 3 evra. Nekim komsijama bilo skupo pa uzeli od coveka iz Kanjize novosadske sorte na dzenarici nisko kalemljenje.Mislim da je cena bila 1,7 evra plus ostvarili subvencije. Sad im je 4.godina. Svake jeseni podsadjuju debelo i ovog proleca vidim opet katastrofa. Kazu daju im fore jos jednu godinu i onda krce ako se nastavi susenje.
 
И ја имам проблеме са сушењем, прошле године се осушило 5 од 20 стабала, што је четвртина, а ове године (у четвртој години) се појавила и смола на пресецима од орезивања, иако сам пресеке дезинфиковао и премазао туткалом. Моје мишљење је да се кајсија знатно мање суши и дуже живи на лаком и пропусном земљишту и да је тешко и глиновито земљиште (као што је код мене) главни узрочник апоплексије. Претпостављам да је и у Чачку глиновито земљиште, па се због тога и више суше, док је у Војводини где је Пеле лакше, па тамо боље успевају. Ево и неколико цитата из мало старије књиге "Калемљење воћака" од Јована Медиговића из `98 год., можда неком помогне ко буде хтео да сади: "Проблем подлога за кајсију још није решен, али се у последње време све више користе сејанци белошљиве, шљиве петроваче, црвене ранке, зелене ренклоде и црношљиве. Успех је знатно бољи ако се калемљење врши на висини 120-150 cm, тј. у висини круне." Па још каже: "Џанарика нема најбољи афинитет са кајсијом, а познато је да продужава вегетацију, па стабла кајсије улазе у зиму недовољно сазрела и подложна су смрзавању. Запажено је да и на џанарици кајсија рано угињава и зато се траже форме џанарике са бољим афинитетом, раном и обилном родношћу, краћом вегетацијом и дуговечније кајсије."
"Бресква и бадем могу доћи у обзир као подлоге за кајсију само у сувим и топлим крајевима. Кајсија са овим подлогама нема добар афинитет. Хибрид бресква х бадем у неким земљама показује добре резултате као подлога за кајсију."
"Од вегетативних подлога добре резултате показују здрави изданци белошљиве и црвене ранке, ако се калемљење врши на висини 120-150 cm, па и више. Племените сорте кајсије са овим подлогама имају добар афинитет, калем се добро развија, а воћка добро и редовно рађа."
"Од свих вегетативних подлога предност треба дати изданцима белошљиве од одабраних и здравих клонова. Кајсија са белошљивом има добар афинитет и треба је калемити очењем на спавајући пупољак, нешто раније од осталих врста..." "Ако се калеми у растилу простим спајањем, са стране и на исечак у пролеће, успех је бољи."
Ова Црвена ранка је занимљива као подлога, још негде сам прочитао да даје добре резултате у погледу дуговечности, али не знам ни како изгледа. Још сам негде прочитао да бресква х бадем као подлога даје најкрупније и најбоље плодове кајсије, ал где то наћи... У књизи пише да треба да се калеми на висини 120-150 cm, па и више! Код мене (а верујем и код других) је све то са посредником на око метар, можда и то има помало утицаја на сушење. У књизи (можда зато што је старија) нигде не помињу трњину (црни трн) као посредника, што професор Кесеровић са пољопривредног факултета у Нс доста пропагира. Ево и линка https://www.youtube.com/watch?v=HM9sbzF__oA Вероватно нема оног ко није погледао овај видео, али приметите да је и код њих прилично високо калемљено, скоро до лактова професора. И да, требамо да размишљамо да уведемо кап по кап наводњавање, кажу да се наводњавањем знатно смањује сушење стабала, можда је и то једно од решења.
 
Mislim da nije problem podloga što se kajsija suši ,već je to do same kajsije,pa šljiva se kalemi na podlogu dzenarike pa se nesuši
 
Ja sam pre cetiri godine posadio belu kajsiju.Prskao sam je u jesen sa "Cuprozin",proletos sa "Everest".Protiv monilije dva puta sa "Signum",jednom sa "Akord",i opet je odbacila cvetove,kako prosle godine tako i ove.Mraz nije mogao da bude jer su "Lijabo","Roxana","Lujzet",cvetale u isto vreme i vec se pojavljuju mali plodovi.Ima li neko iskustva sa ovim?
 
@rade j ta stvar sa odbacivanjem plodova je vise stvar toga da je kajsija po prirodi veliki kicoš. Meni je tako kod rodne ove godine cvetale kao u prici i na kraju pola su pune plodova pola samo po par komada. To se desava i u starijim vocnjacima isto odrzavanje sve isto pa neke pune roda neke skoro nista.

Za belosljivu kao podlogu sam cuo da koriste belosljive kao posrednika na dzanarici nisko pa zbog slicne kore ko nema iskustva moze da se zezne........kajsiju na izdanku belosljive je tesko naci........
 
Rade, iskreno retko je ko ovde i cuo za te sorte, pitanje je koja je to bela i da li ima oprasivace?
 
Ne verujem da je u pitanju oprasivanje.Imam sedam razlicitih sorti kajsije , neka od njih bi morala da je oprasi.
 
Nazad
Vrh