Kajsija

Tesko da ce biti najava posto se trnutno ni ne zna dal ce rusi ostati na otkupu zbog situacije sa tresnjama, a kajsije opet i nisu rodile onoliko koliko njima treba svakodnevno. Ako hladnjaca ne moze da napuni sleper dnevno, njima ne radi posao.

Mozes li da pojasnis "situaciju sa tresnjom". Da li to ime nekakvih problema sa otkupom tresnje?
 
Pa ima u smislu da je cena prosli utorak bila 250, u sredu jedva ko radio i cena 130-150 i sada se ta cena ustalila. Naredne sorte nisu rodile previse ali bice taman, pitanje je da li je to dovoljna kolicina za rusko trziste, treba kontinuitet....
 
Imam kajsije i sad su u drugoj godini.Formiram vreteno.Nije mi jasno kako sad da ih orezem (ovo bi bila letnja rezidba)pošto prve ramene grane su vec porasle oko 80 do 90 cm,a vodjica otišla vec u metar.dali da ramene grane sad skratim na jedno 60 cm i da vodjicu skratim na 50,60 cm da formiram drugi red grana.Grane sam povijao.
 
Znaci sad bi trebalo da vodjicu skratim i formiram vazu. Ostaje mi samo da prekratim ramene grane i to je to.
 
Znaci-sad-bi-trebalo-da-vodjicu-skratim-i-formiram-vazu.Ostaje-mi-samo-da-prekratim-ramene-grane-i-to-je-to.
Ne znam zasto si se odlucio za vreteno ,verovatno imas gustu sadnju ili ...Najlakse je formirati kotlastu-vaza krunu,to i laik brzo savlada.Za vreteno treba malo veca vestina .Ne znam kako ces sada skratiti vodjicu jer onda ona ostaje u sredini i ne mozes nikako formirati vazu.Vodjica se onda mora skroz izbaciti do ramenih grana.
 
Izbacicu vodjicu skroz do ramenih grana tako da ce mi ostati samo ramene grane i nastaviti da formiram vazu.Hvala na savetima.
 
Данас сам се и лично увјерио да кајсију не треба орезивати док је хладно. Једну аурору сам орезао око 8. марта да јој се не суше цвјетови (није имало шта да је опраши) и да се мало разграна. Једна грана коју сам баш оштро орезао се осушила и пуна је бијелих црва, могуће поткорњака, док је дио стабла који је мање орезан жив. Као што неко давно написа: "кајсију немојте резати док не прођу ама баш сви мразеви".
 
Не орезујем ни ја, осим ове ауроре. Некад ми стварно затреба неко разгранавање и да повећам бујност, а за то је боље прољећно орезивање, али код кајсије га не треба радити. А, морао сам да провјерим. Стварно кајсију треба резати од Ђурђевдана до половине августа.
 
Posto nisam do sada prskao kombinaciju insekticida sa nekim preparatom protiv trulezi ploda, ima li neko neku proverenu kombinaciju.Bitno mi je da je karenca masimalno 15-ak dana zbog berbe.
 
Insekticid ti kod kajsije ni nije nesto potreban u ovoj fazi, eventualno za vasi a to mozes i posle berbe.

Ako ces sada uzmi bilo koji jer samo za vasi ti treba.

p.s. meni kajsije bas lepo rodile, sad se vidi lepo rod. Toliko su rodile da ce biti odlamanja na sve strane jer ih prosle godine nisam orezao, hteo sam da ih pustim malo u vis, dalje od zemlje, pa makar brao i sa merdevinama.
 
Hteo sam da dodam insekticid jer trenutno orezujem pa sam sav izujedan od raznoraznih gamadi.Za sam plod i nije potrebno,nisam ni koristio u ovoj fazi nikada.Kod mene je isto dobar rod,skoro kao 2014-e godine.Nadam se da ce cena biti veca nego te godine jer kajsije ovde ima jako malo,ubio je mraz i monilija...
 
Ja kad sam prskao pre 10 dana uzmem antrakol i tek onda vidim da se ne mesa sa pesticidima EC formulacije tako da nisam ni stavljao insekticid iako sam planirao jer sam primetio da ima smotavca.
I kod mene rodile dobro, bolje nego prosle. Moracu uskoro da potkocujem. Jos da bude cena bar kao prosle godine.
 
funomil agromarket 0,07% ,insekticid preskačem do posle branja....karenca 14 dana,savet dao zaštitar sa hektarskim iskustvom
 
Ja kad sam prskao pre 10 dana uzmem antrakol i tek onda vidim da se ne mesa sa pesticidima EC formulacije tako da nisam ni stavljao insekticid iako sam planirao jer sam primetio da ima smotavca.
I kod mene rodile dobro, bolje nego prosle. Moracu uskoro da potkocujem. Jos da bude cena bar kao prosle godine.
Koju ste cenu drzali 2015-te,ja nisam imao rod pa nisam ni pitao?
 
Koju ste cenu drzali 2015-te,ja nisam imao rod pa nisam ni pitao?

80 branica za kompot, 50 druga klasa.

- - - - - - - - - -

funomil agromarket 0,07% ,insekticid preskačem do posle branja....karenca 14 dana,savet dao zaštitar sa hektarskim iskustvom

Funomilom, ali 10 gr na 10l, sam prskao pre 10 dana.Polovinom meseca planiram akord kao i cirkon preventivno protiv ozegotina ako udari vrucina kao prosle godine kada mi je dosta otislo u drugu klasu zbog toga.

Da li neko zna ima li karence za kalcijum. Nailazim na protivrecne podatke a mislio sam tada da ga dodam zbog cvrstine ploda.
 
Funomilom, ali 10 gr na 10l, sam prskao pre 10 dana.Polovinom meseca planiram akord kao i cirkon preventivno protiv ozegotina ako udari vrucina kao prosle godine kada mi je dosta otislo u drugu klasu zbog toga.

Da li neko zna ima li karence za kalcijum. Nailazim na protivrecne podatke a mislio sam tada da ga dodam zbog cvrstine ploda.[/QUOTE]


E,da.... tamanio ja vaške onomad sa insekticidom i uze Volley.Reče mi žena lepo stavi na 50 l vode 25 gr preparata.Zaboravio sam naravno savet,nisam uzeo papir ali sam imao mobilni sa internetom.Jasno piše 25 gr na 100l.I tako oprska pola voćaka sa volley a drugu polovinu sa perfektion.Posle 5 dana imao sam šta da vidim perfektion sve pobio a Volley kao da ne postoji.I bi žena u pravu...Verovatno si sloba31 upravu što pojačavaš koncentraciju....ali čemu to sve vodi!
 
Nazad
Vrh