Kajsija

Upravo sam i računao sa cenom od 40 dinara, cenim da je tu količinu davao na otkup a ne na pijacu :)

I koliko on zapravo ima stabala da bismo izračunali i rod po stablu? Površina 1 hektar jel?
 
40 dinara jer je prerodila pa su primali i sitnije. Inače redovna cena bude oko 65, u početku i 85, za baš rane sorte, koje retko kome uspevaju bude i 100-110.

Ja sam npr sa 20ak stabala nabrao 1100 kg, uzeo skoro 40.000 dinara plus imam 20 ak litara rakije, mogao sam i više da sam terao patoku, da ne prepričavam mrzi me ima u temi rakija od kajsije kako sam pravio.

Kajsija se mnogo lakše gaji od šljive, ja praktično ne znam nekog da je prskao išta više od protiv monilije i u precvetavanju, poneko na proleće bakar, retko ko plavo ulje.

Ali sam ovu količinu ubrao samo pre 3 možda čak i 4 godine, dve godine ništa, prošle malo nešto i tek ove ova cifra. U tom smislu se ne isplati, osim domaćih koje berem redovno barem 30 kila po stablu SVAKE godine ali skoro sve se proda u rinfuz (20-35 dinara), zato najviše ide u rakiju i na malo poznanicima.

A što se tiče gorespomenute računice, da bi se došlo znači do 1.500.000 dinara potrebno je 37.5 puta više od ovoga što sam ja prodao, tačno oko 37 tona i 37.5 puta više stabala odnosno 750 stabala. Mojih 20ak zauzima oko 5 ari, 37.5 puta više je 187.5 odnosno 1.8 hektara. Da se sade duplo gušće od mojih pa i može, to bi onda bio razmak 2.5-3 metra puta 2.5 metra. Nemoguće. A gde su orasi?

Jedino ako nisu dale svaka 100 kila. Onda razmak 5-6 puta 6. Opet...gde su orasi?
 
kajsija se gaji u zasadima oraha,to je najnormalnije da ljudi rade,u 99% slucajeva se sadi kajsija kalemljena na breskvi,to se rdi iz puno razloga,raniej prorodi,ide neka malo gusca sadnja i sade se piramidualno u odnosu na orah,sad sve zavisi kako su orasi sadjeni,ako je isao na zasad 12*8 ili 12*10 i sl,moguce je saditi kajisju i na 4x3 kao i 3x3 jer se ona vadi kada orasi stignu na rod,tj kada krecu da podgorevaju kajisje.
 
Znam da je moguće, ali kako god sadio ne možeš staviti 750 sadnica na hektar plus da ne budu bliže od 3-4 metra od oraha. Evo sačekajmo tačne detalje, do tada samo nagađamo.
Nego mi odgovori za pitanje oko džanarike, koja je ta crna?

@GorskiCar
Ti onda nemoj saditi rane sorte kajsija. Nemoj uopšte ni saditi kajsije ako ne uspevaju. Ali je glupo da onda porediš sa šljivom samo jer kod tebe ne uspevaju, pričamo globalno, gde uspeva šljiva i ima cenu, sadi šljive.

Ima gde rane uspevaju kao što je okolina Grocke, ali nije stabilno, zato se mahom sade kečkemetska i zaklopčanka a prosečna cena im je od 50 do 65 dinara, na otkupu. Ove godine jeste bila 40 dinara ali su uzimali i toliko sitne da ja ne znam zaista kako je moguće da su to otkupljivali, plus su prerodile, pa sveukupno mu dođeš na isto.
 
Ne razumem zasto si nervozan. Pa sta ako sam je poredio sa sljivom, to sam samo uzeo kao primer. Ne kazem da generlno ne uspeva kajsija, napisao sam da tu naj raniju kajsiju retko koje godine zaobidje mraz i ne vidim sta je tu lose. Tih ranih kajsija imam starih koliko i ja i ne secam se kad sam sa njih jeo kajsije!

Ne znam po kojoj ceni je DIS ove godine otkupljivao kajsiju, ako neko ima podatak neka napise.
 
Ma bre opušteno, nisam nervozan nego samo iznosimo činjenice obojica, glupo mi je bilo reći da je jeftinija od šljive kad šljiva već godinama nema stabilnu cenu, pogotovo rinfuzna, a kajsija ima, ali nema stabilan rod :)

Miroljube, znam koje su to, ali njima je valjda i list onako ljubičast, ovim sa slika je zelen? Ja kad sam skupljao koštice, žutima je bio zelen list, crvenima ljubičast, a nalazio sam i neke ljubičaste, prošarane, šarenkaste, one su možda bile crne kad uzriju i list je bio zelen, cenim da na te misliš...jel ima negde kod tebe baš tih podloga da se kupe?
 
to je ono sto je rekao mom caletu, cena 40 je bila naniza, neki su uzimali zelen plod i placali 80 i to je sve sto znam
 
Novosadska rodna visoko kalemljena na stenleju, sadnja jesen 2013.

Kakva je bila godina, dobro je pretekla jedino zbog kisa nisam stigao da resim ove korove ali ovih dana se spremam da podrijem samo da zaledi malo

094.jpg


097.jpg


099.jpg


100.jpg


101.jpg
 
@ ssashas pa dobro su izgurale,kod mene su neke isto iz 2013 kao te tvoje a neke kao da su više u koren gurale,manje su u krošnji al' im je deblo veće nego kod onih "razgranatijih". Na koji si razmak sadio?
 
4,5 x 4 je razmak.

Bila je lagana rezidba ali oprezno posto nemam nikakvog iskustva sa kajsijama.

Nazalost, prevremene grane su bile prilicno ostecene tako da je sve ovo porast od ove godine.
 
Da i da si ih krajem maja, pocetkom juna bujnije grane skratio oko 30% vrha (1/4 do 1/3 duzine ovogodisnjih grana) skratio umesto da ti istera stapove i po 1m duzine, svaka skracena grana bi se okitila onim sitnim rodnim grancicama uzduz grane
 
Ne znam na šta tačno misliš, vidim da ima malo rđavih tačaka sa donje strane lista gornjeg desno i ove rupe, tako da mislim da ima malo šupljikavosti lista a veće rupe pogotovo ovo po ivici što fali lista je verovatno gusenica ili puž...ne znam dal beše puževi jedu lišće voća ili samo povrća.
 
Da li se lišće i suši, postaje krto krajem leta ili samo bude uvijeno?

Negde sam pročitao da hoće i od šupljikavosti da se uvije list, kod jabučastih se uvija od pepelnice, tako da je moguće da je od gljive...a nek me neko podseti ako zna kad nedostaje koji element u zemljištu se takođe javlja uvijenost...

edit: Fosfor
Nedostatak na listovima
Krajevi listova postaju braon i suse se unazad ka stablu i kada dodje do pola braon boja pocinju sa uvijanjem. Ponekada crveno stablo moze biti pokazatelj ali ne siguran jer neke bijke gentski imaju takvo stablo. Veliki donji listovi ponekada dobiju tamno zelenu boju sa zuto ljubicastim sarama i to je skoro siguran znak da nedostaje fosfor.

Za ne daj bože je to hloroza, pročitaj malo da probaš da prepoznaš simptome:
http://agronomija.rs/2014/hloroticn...a-fitoplazma-candidatus-phytoplasma-prunorum/
 
Nazad
Vrh