Kajsija

da li neko ia iskustva sa ovom DM1?
То је било радно име, сад је Буда. Одлична.

Бегаљичка ружа:


У просеку 115 гр.
Иначе, ово "Бегаљичка", "Заклопачка", "Марсовска"... ружа, не признајем. Све је то Кечкеметска ружа посађена на одређеној локацији па са њих скидане племке за калемљење.
 
Poslednja izmena:
Је ли ружа икад сазрела раније? Зар она не треба почетком јула да доспије?
Све је ове године померено за двадесетак дана. Да видиш само грожђе у којој је фази.
У селу већамо ко ће које јужно воће први да посади за пар година (ако наставе овакве климатске промене). Ја сам се јавио за маслине, међаш за банане, дриги за органски кокос...
 
То је било радно име, сад је Буда. Одлична.

Бегаљичка ружа:


У просеку 115 гр.
Иначе, ово "Бегаљичка", "Заклопачка", "Марсовска"... ружа, не признајем. Све је то Кечкеметска ружа посађена на одређеној локацији па са њих скидане племке за калемљење.

Krupnoca i obojenost je ekstra :ppozdrav:
Jedan rasadnik mi nudi Begaljicku Ruzu sa propratnom dokumentacijom. Tvrdi da je to isto sto i Zaklopacka Ruza. Za Zaklopacku sam cuo, za Begaljicku nisam. Ako ti nije problem opisi malo tu Begaljicku ruzu, da znam bar neke karakteristike sorte, da li bi je ti opet sadio kad bi sad sadio?
 
Begaljicka odnosno zaklopacka ruza je pre neku godinu registrovana pod imenom ruza i ni na koji nacin ne lici na keckemetsku ruzu cija je prosecna velicina tek 40 do 45 gr i stize kasnije, cak 10 dana posle domace.


Upravo tako, ustvari ne znam dali je registrovana ali je različita od Kečkemetske više je slična NS sortama.
 
Begaljicka odnosno zaklopacka ruza je pre neku godinu registrovana pod imenom ruza i ni na koji nacin ne lici na keckemetsku ruzu cija je prosecna velicina tek 40 do 45 gr i stize kasnije, cak 10 dana posle domace.
Занимљиво! Како то ми у Бегаљици нисмо чули за ту нашу Ружу а ти у Чачку јеси? Ко је то селекционисао и регистровао да га пријавим за плагијат? Сви ми волимо да је наше нај-нај ал' било би добро да смо реални.
Пет година пратим шта и како стари одгајивачи раде и причају за Ружу и за то време ћутим и слушам а и постављам огледе. Сад ми се чини да могу да изнесем и своја запажања.
Плодови са горњих фотографија су са Руже старе 10 год. и први пут су овакве величине. Обично су дупло мањи. Што се тиче времена зрења може се рећи да се за ову годину берба завршава сутра.

- - - - - - - - - -

Jedan rasadnik mi nudi Begaljicku Ruzu sa propratnom dokumentacijom. Tvrdi da je to isto sto i Zaklopacka Ruza. Za Zaklopacku sam cuo, za Begaljicku nisam. Ako ti nije problem opisi malo tu Begaljicku ruzu, da znam bar neke karakteristike sorte, da li bi je ti opet sadio kad bi sad sadio?
Једино што могу са сигурношћу да изнесем као сортну карактеристику су укус и облик коштице. Све друго се разликује од воћњака до воћњака, чек од стабла до стабла па негде и од гране до гране.
Што се тиче садње, како тренутно стоје ствари на тржишту, за ово подручје Ружа је бр. 1. Ако би одговарао као конзумент пре ње је Буда а пре свих Свит ред али она је комерцијални промашај јер је врло рана па смрзне.
 
Занимљиво! Како то ми у Бегаљици нисмо чули за ту нашу Ружу а ти у Чачку јеси? Ко је то селекционисао и регистровао да га пријавим за плагијат? Сви ми волимо да је наше нај-нај ал' било би добро да смо реални.
Пет година пратим шта и како стари одгајивачи раде и причају за Ружу и за то време ћутим и слушам а и постављам огледе. Сад ми се чини да могу да изнесем и своја запажања.
Плодови са горњих фотографија су са Руже старе 10 год. и први пут су овакве величине. Обично су дупло мањи. Што се тиче времена зрења може се рећи да се за ову годину берба завршава сутра.

- - - - - - - - - -


Једино што могу са сигурношћу да изнесем као сортну карактеристику су укус и облик коштице. Све друго се разликује од воћњака до воћњака, чек од стабла до стабла па негде и од гране до гране.
Што се тиче садње, како тренутно стоје ствари на тржишту, за ово подручје Ружа је бр. 1. Ако би одговарао као конзумент пре ње је Буда а пре свих Свит ред али она је комерцијални промашај јер је врло рана па смрзне.

Poljoprivredni fakultet iz Zemuna je posadio u Radmilovcu na svom oglednom dobru i pratio nekoliko godina a zatim prijavio sortu pod imenom Ruza.
 
Danas se opet bralo. Dosta je pocela da se kvari.
7d3be399e767300328c7e9eaef160c5d.jpg
1a38f09f47110b960299f1777c50be34.jpg


Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Malo se raspitujem polako oko nove avanture sa sadnjom kajsije,zanima me da li je dovoljna dubina 60-65cm za dubinsko oranje ,naime covek koga sam pitao ne moze da ore dublje od ovoga?
 
Ух да сам ја могао наћи да ми узоре тако дубоко. ДОВОљно је наравно. Однеси земљу на преглед да видиш шта требаш додати. Ja сам на 17 ари додао 17 запреминских метара ситног доломитног пијеска, око 270 кг томасовог брашна и око седам тона стајњака.

- - - - - - - - - -

Следеће године ћу да додам још толико ако имаднем новца.
 
Ja od omladinki u Backoj obrao keckemetsku ruzu ona je taman zrela I madjarsku najbolju koja je malo jaca.
Sa dva stabla oko 15 kg lepih kajsija.
 
Jedan savet mi treba, kod mene klima nikako ne odgovara za kajsiju, redovno izmrzava i apopleksija je napada. Rane sorte mi nikako ne uspevaju. Koja sorta najkasnije cveta? Nije mi bitan kvalitet, treba mi za sok i dzem... samo da manje mrzne
 
Jedan savet mi treba, kod mene klima nikako ne odgovara za kajsiju, redovno izmrzava i apopleksija je napada. Rane sorte mi nikako ne uspevaju. Koja sorta najkasnije cveta? Nije mi bitan kvalitet, treba mi za sok i dzem... samo da manje mrzne
Ovo pitanje i mene interesuje, za sada imam par svojih kalemova od dve stare kajsije na dzanarici i idu dobro od 1 do 3 godine starosti. Takodje sam kalemio lepoticu i stenlej na par mesta pa mozda ostavim, a mozda da probam neku kajsiju. To su neke kajsije od 30, 40, 50 god, ko ce ga znati, ali ogromne i teske za uzimanje kalem grana. Posadjene su mi usanule, ali koliko citam ovde i kao sto komadara rece, mozda bi "ruza" uspela.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Četiri komada posađenih 2015 samo olistale i listovi im vise. Juče gledam tri komda imaju rupice u deblu. Potkornjak je došao po svoje. Za vikend vađenje. Na jesen opet sađenje. I tako u krug.
 
Kao sto znate imam dva stabla dveju starih sorti koje cu da probam da sacuvam I kalemim. I mogu reci da su obe sladje I mirasljavije od keckemetske ruze madjarske najbolje I novosadske rodne. Ove takodje inam po jedno stablo. Ustvari ova jedna stara sorta je izvaredna I tek kada se uporedi sa ovin koje sam naveo vidi se njen kvalitet.
Pre dve godine sam kupio belosljive za podlogu I vidim od 6 njih da su cetiri debele kao palac . Tri su dosta dobre a hedna podloga se na oko 20 cm racva . Tako da mislim da cu ovog leta da vidim bar tri da se okaleme.
A istivremeno cu jednom rasadnicaru dati da mi okalemi isto par komada.
 
Nazad
Vrh