Kajsija

evo nesto iz moga vocnjaka
2evsphd.jpg

14312y8.jpg

24uzyat.jpg

9abt38.jpg

11c47z4.jpg
 
@mims
Кајсија ти потиче из Индије и тих предела. По својој природи не подноси добро зиму и мразеве. Изузетно нежно и осетљиво створење. Мраз удари и замрзне јој њене сокове у каналима,дрвету и гранама, кори и долази до пуцања, рака, инфекција и на крају сушења. Једино да је кречиш и то добро пред зиму, ал питање да ли и колико би је то заштитило. Можда неко утопљавање (ако је једно дрво у питање) ?
 
Sad je ostala samo jedna od tih mladih što hoće da se osuše. U svakom slučaju sad je kasno za bilo šta, videću za u buduće da li će ta ostati. Hvala.
 
Preporuka za brundala je Roksana. Najvise se gaji u Tukoj jer joj odgovaraju uslovi pa mislim da ce dobro da uspe kod tebe. Ja u svom vocnjaku imam par kajsija ali planiram da posadim jos 20 i to sledeca struktura: 8 Novosadskih rodnih da mi daju masu, 8 Cegledi orijas i 4 Liabo da mi daju perfektnu aromu za rakiju,pekmeze... Trenutno imam jedno veliko stablo N.rodne, jedno manje Cegledi orijas i jedno veliko Liabo sorte i rakija mi ima ukus kao da jedete pekmez a secera nisam dodao ni kasicicu
 
Odg: Kajsija i sortiment

Da se ukljucim i ja malo u temu. Jesenas sam posadio 780 kajsija.Nisam toliko filozofirao nego sam otiso pravo kod jednog moj prijatelja koji ima rasadnik. Uradio sam tako kao sto je on rekao: " Nemoj stavljati puno sorti odluci se za 2-3". Tako je i bilo 500 sadnica sam uzeo Novosadska Rodna 150 NS 4 i 120 NS 6 , sve su dupli kalemovi. Mogu reci za sada da su se sadnice primile 100 % i da su za svaku pohvalu, sta ce biti naredne godine videcemo.
 
Odg: Kajsija i sortiment

Jedno pitanje za kajsijare, na tv sam čuo da kajsija koja prva cveta kasnije sazri rod od one koja kasnije cveta. Malo mi je nelogično ali...
 
Odg: Kajsija i sortiment

Ajde da probamo da malo ozivimo ovu temu :bravo:
U poslednje vreme novosadske sorte imaju primat na trzistu sadnica ovo sto je didi79 zasadio je otprilike i njihov udarni sortiment zanima me dali je neko sadio Cacansko zlato vrstu dobijenu generativnim razmnozavanjem klonova domace kajsije.
posebno mi je interesantno to sto se kajsija u maticnim krajevima srednjoj aziji razmnozava generativnim putem i da postoje sume kajsija ali se ne belezi pojava apopleksije koja kod nas proizvodnju ovog voca cini visokorizicnom i maltene neisplativom :udri:
Zanima me jos dali je neko podigao zasad kajsije kalemljene visoko na belosljivu :bravo:
 
Odg: Kajsija i sortiment

Ja imam na belosljivi oko 5 stabala, dva su mi se osusila zbog lose nege (susa, sadjenje na ledinu) , trenutno su treca godina i rodila su po dve tri kajsije. Ne bujaju mnogo, mozda zbog ledine a videcemo koliko ce da traju
 
Odg: Kajsija i sortiment

Stvar je do samih drva, imao sam ja perfektnu negu i odose u 3 lepe :udri:
videces, to je odmorna zemlja bice tu roda naleto :sreca:
:ppozdrav:
 
Odg: Kajsija i sortiment

Od svih voćnih vrsta najviše volim kajsiju, zadovoljava sva moja čula.

Osim mađarskih sorti koje su se najviše gajile u Vojvodini u voćnjake poslednjih godina ulaze novosadske sorte.

I pored tih sorti većina voćara preferira francuske sorte,zbog izuzetnog ukusa koji imaju.
Iako je kajsija došla iz Azije prvih izvornih sorti malo ima na tržištu. Meni je poznata samo Roksana iz Avganistana koja plemi svojim kvalitetom.
:cao:
 
Odg: Kajsija i sortiment

Roksana je bozanstvena. :D

Koje su to francuske sorte :sta: Treba nesto drva da dosejem, ako nadjem takve sadim te

:ppozdrav:
 
Odg: Kajsija i sortiment

Od najpoznatijih francuskih sorti su: Bergeron, Bergaruž, Luizet.
Ušao sam im u trag i mislim da ću ih uspeti nabaviti,ali veću količinu.
 
Odg: Kajsija i sortiment

Imam ideju.... recimo za sve koji su zainteresovani da se napravi spisak kome koliko treba, mozda se na kolicinu dobije i neki popust

sta mislite o tome :sta:
 
Odg: Kajsija i sortiment

Prijatelju, ovaj naš kolega radi u trgovačkoj firmi i u principu može sve da ti nabavi što je u njihovom domenu. Količina tu ne igra preveliku ulogu. Znači, košta kolko košta! :haha: :haha:
 
Odg: Kajsija i sortiment

FruitBoy je napisao(la):
Prijatelju, ovaj naš kolega radi u trgovačkoj firmi i u principu može sve da ti nabavi što je u njihovom domenu. Količina tu ne igra preveliku ulogu. Znači, košta kolko košta! :haha: :haha:

Ej Miki ne čepaj me. :nono:
Nikad ne bih ponudio bilo kakav kvalitet samo da bih zadovoljio nivo tražene cene.
I uvek gledam očima voćara a ne trgovca Ja sam voćar po struci a trgovinom nek se bave ostali koji rade oko mene.
 
pavle85 je napisao(la):
Preporuka za brundala je Roksana. Najvise se gaji u Tukoj jer joj odgovaraju uslovi pa mislim da ce dobro da uspe kod tebe. Ja u svom vocnjaku imam par kajsija ali planiram da posadim jos 20 i to sledeca struktura: 8 Novosadskih rodnih da mi daju masu, 8 Cegledi orijas i 4 Liabo da mi daju perfektnu aromu za rakiju,pekmeze... Trenutno imam jedno veliko stablo N.rodne, jedno manje Cegledi orijas i jedno veliko Liabo sorte i rakija mi ima ukus kao da jedete pekmez a secera nisam dodao ni kasicicu
где могу да се купе Лиабо саднице кајсије
 
Nazad
Vrh