Kajsija

Znaci tri prskanja do sada pa toliko su prskali i drugi ja sam pomislio na momenat da je to mnogo tretiranja po nekom novom programu to mu je neki standard sada a sta bi se dogodilo da nisi isprskao npr bakrom ili protiv monijije po suvom vremenu ili protiv supljikavosti lista ja mislim DA NE BI OSTAVILO NIKAKVE POSLEDICE PO KAJSIJAR A SLOZICES SE I TI SAMNOM.To sto je Slobu31 uhvatila monijija kod njega je bilo padavina i dosta vlage u fazi cvetanja ali kod mene i tebe nije.A ovo sto sam te sada pitao nije nista licno jer kol iko god da ima vocara sa velikim iskustvom postoji neka autosugestija kod svih nas neki crv sumnje koji razdire PS Mozda bi ga isprskao i ja da namirim psihu kvalitetno nego nisam mogao da udjem traktorom u kajsije ispod kajsija su mi jagode pa nije higijenski ali od sledece godine ULAZIM I JA TRAKTOROM I SVE IMA DA NADOKNADIM OVO STO NIJE TRETIRANO 3 GODINE NEGO SAD SU MI KAJSIJE NAVIKLE NA ZDRAV ZIVOT I ETNO FAZON DA IH NE SOKIRAM:haha:
 
Moj rođak živi u gradu i ima zapuštene voćnjake. Ove godine su mu nektarine kao i moje, a nije ušao u njih. Nema tafrine, monilije nema (bar da je vidljiva na prvi pogled), ni orezao nije. Znači, mogao sam i ja da ne prskam. E sad, on živi u gradu, imaju penzije i plate i od toga žive. Ovih 20 ari mu i nisu bitni. Ja imam par hektara nektarina, pretpostavljao sam da mogu da ne prskam (takvo je vreme bilo - suvo), ali nisam smeo. Oko mene su svi bar još jednom išli protiv tafrine, ja nisam. Isti slučaj je i sa monilijom, samo jednom.
Čak je i Novica (on mnogima ovde vodi zaštitu) rekao da ko želi može da rizikuje, da postoji mogućnost da se prođe bez zaštite. Takvo proleće, nekada je katastrofa.
E da, dr Novica Miletić sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, ko ne zna za njega.
 
Znaci tri prskanja do sada pa toliko su prskali i drugi ja sam pomislio na momenat da je to mnogo tretiranja po nekom novom programu to mu je neki standard sada a sta bi se dogodilo da nisi isprskao npr bakrom ili protiv monijije po suvom vremenu ili protiv supljikavosti lista ja mislim DA NE BI OSTAVILO NIKAKVE POSLEDICE PO KAJSIJAR A SLOZICES SE I TI SAMNOM.To sto je Slobu31 uhvatila monijija kod njega je bilo padavina i dosta vlage u fazi cvetanja ali kod mene i tebe nije.A ovo sto sam te sada pitao nije nista licno jer kol iko god da ima vocara sa velikim iskustvom postoji neka autosugestija kod svih nas neki crv sumnje koji razdire PS Mozda bi ga isprskao i ja da namirim psihu kvalitetno nego nisam mogao da udjem traktorom u kajsije ispod kajsija su mi jagode pa nije higijenski ali od sledece godine ULAZIM I JA TRAKTOROM I SVE IMA DA NADOKNADIM OVO STO NIJE TRETIRANO 3 GODINE NEGO SAD SU MI KAJSIJE NAVIKLE NA ZDRAV ZIVOT I ETNO FAZON DA IH NE SOKIRAM:haha:

Sto je najgore uopste nije bilo kise u fazi cvetanja. Sta se dogodilo ne znam. Nije se samo meni pojavila monilija, i ostalima u mom okruzenju je tako.
 
Kada mogu da poskidam ove grančice sa stabla?





Gv3atYb.jpg
 
Ја сам такве гранчице уклонио прошли викенд са двогодишњих садница кајсије и трешње.

Што се тиче прскања, одрадио сам такође прошли викенд прскање против биљних ваши, појавиле су се после кише.
 
Da ne ponavljam isto kao i kolege pre mene, takve grančice treba uklanjati dok su još zeljaste i dok se mogu rukom iskinuti jer ako se ostavi za kasnije pa se seče makazama u narednih par godina uvek će na tom mestu izrastati po par grančica. A i bolje je da hrana ode u prirast tamo gde treba nego tamo gde ćemo ga i tako već ukloniti.
 
Mozda si preterao sa djubrivom-azotom i onda to hoce da se desi jer azotom ubijas neke druge minerale potrebne kajsiju na prvom mestu kalijum. Vidim da je list krupan, velik, pa mi se cini da nisi mozda preterao sa djubrivima.Zato sam ja pristalica manjeg prihranjivanja azotom. Inace, imam i ove godine problem sa ns rodnom jer je prerodila. Proredjivanje nemoguca misija, kostala bi me radna snaga previse. Ima li neko isti problem i kako resiti. Nije problem krupnoca, otice za rakiju, nego iscrpljivanje stabla.
 
I kod mene prerodile narocito roksana i neka izuzetno rana kojoj ne znam ime. Sto rece proredjivanje nemoguca misija.
Zbog iskrpljivanja stabla neophodno je pojacano djubrenje sada azotom a u jesen djubretom koje mora da sadrzi puno kalijuma.
 
Mozda si preterao sa djubrivom-azotom i onda to hoce da se desi jer azotom ubijas neke druge minerale potrebne kajsiju na prvom mestu kalijum. Vidim da je list krupan, velik, pa mi se cini da nisi mozda preterao sa djubrivima.Zato sam ja pristalica manjeg prihranjivanja azotom. Inace, imam i ove godine problem sa ns rodnom jer je prerodila. Proredjivanje nemoguca misija, kostala bi me radna snaga previse. Ima li neko isti problem i kako resiti. Nije problem krupnoca, otice za rakiju, nego iscrpljivanje stabla.
Nije nemoguce posto Sam ekperimentisao sa stajnajkom I kokosjim djubretom. Ovog je kucna radinost u dvoristu gde vezbam :)
Nadam see do we grana preziveti samo. Ona mi je za inat najnerazvijenija...
 
Radasine, interesuje me cime prskas protiv trulezi i kada. Napisao si da prskas dva puta. Pretpostavljam zadnji put 15 dana pred berbu ali me interesuje kad prskas prvi put.
 
Ja svo voce pa i kajsije oprskam bakrom na prolece.

Kajsije posle u cvetu jednom uvek dva put zavisno od godine inace monilija obere sve i unisti stabla smolom.

Precvetavanje fungicid insekticid.

20-30 dana pre berbe protiv trulezi.
 
Sta bi mogao da bude uzrok, sto vrhovi mladih lastara izgledaju sparuseno? Nije izrazeno u nekoj velikoj meri, ali gotovo da nema kajsije a da na njoj nema bar jedan takav lastar sa sparusenim vrhom :sta:
 
Verovatno vasi. Ove godine ih ima i kod mene u kajsijama. Cuo sam za jedan recept koji sam danas isprobao. Uzeti dvostrano lepljivu traku i zalepiti je u krug oko debla. Mravi, koji inace raznose vasi, ne mogu da predju lepljivu podlogu jer im se noge lepe. Bice i dalje vasi koje donesu drugi insekti ali je to daleko manje nego sto donesu mravi.
Stavio sam na 5 stabala da probam. Posmatrao sam sta mravi rade. Dolaze do prepreke, ispituju je i vracaju se. Sad koliko ce traka izdrzati na kisi i suncu to cemo videti. 10 m trake sirine 5 cm kosta 180 din. Ako uspe jeftinije je i lakse nego prskati. Prosle godine u visnjama nisam uspeo da se izborim sa vasima. Menjao sam preparate ali vec posle 3 dana od prskanja mravi ponovo setaju po drvetu. Nadam se da cu im ovako doakati.
 
Nazad
Vrh