Kajsija

Lako je sad tebi da kazes post harvest kad znas cemu to sluzi. :haha:
 
Ma kao po običaju baca ovde neke izraze i spektakle a ništa konkretno ne kaže.

Postharvest je u bukvalnom smislu prevedeno "posle berbe", tako da je rečeno isto što i "nisi ih pripremio za zimu", ali naravno nije rečeno kako se to radi jer to nema objašnjenje tačnije nije vezano sa pripremom za zimu niti priprema za zimu kao radnja postoji, ne računajući plavo prskanje, krečenje, zaštita od zečeva i slično.

A sad će ako je ostao dosledan, da se upusti u raspravu sa mnom kako ja ništa ne znam i opet neće ništa pametno reći.
 
Lepo sam ja njih pripremio,orezivano na vreme,rezidba zavrsena do 15 avgusta,tretiranje uvek na vreme,djubrenje takodje,okrecene,jedino im nisam muziku pustao:veseljak::Dale su i lep rod ,skoro 30 tona ali napominjem da je problem samo na ns rodnoj.Da je neka greska bile bi sve vrste u haosu a ne samo ona...
 
Znači ti si ih i prunovao i fertilizovao i sprejovao ali to izgleda nije bilo dovoljno za post harvest tretman...
 
Nemam ja šta da se s tobom raspravljam. To što ti smatraš nezanjem, to je tvoj problem, al velik problem.
Lepo sam ti odmah na početku rekao, moraš zaustaviti tačke rasta, umiriti biljku i to je sve.
Kako npr neko ko obilno hrani svoj zasad, u cilju obilnog roda i obilnog rodnog potencijala nema problem sa retrovegetacijom? A to da ću ti reći kako se, čime i kad radi, e to ne može. Ja ti kažem i ti posle prodaješ muda za bubrege.
Skrenuo sam pažnju na bitan momenat, dalje rešavajte probleme.

@Komadara

To je problem doktora nauka što ne koriste te izraze. Ili možda i koriste, al ti nisi čuo.

- - - - - - - - - -

@aremane

Dominacija, šta da ti kažem! :)
 
A to da ću ti reći kako se, čime i kad radi, e to ne može. Ja ti kažem i ti posle prodaješ muda za bubrege.
Skrenuo sam pažnju na bitan momenat, dalje rešavajte probleme.

Dominacija, šta da ti kažem! :)


Nećeš da kažeš nešto što znaš? Nećeš da pomogneš ljudima na forumu? O kakvoj dominaciji ti govoriš, ne razumem, koliko imaš godina, 13?
Ako nisam najbolje razumeo tvoj post, izvinjavam se (moguće je, upravo dođoh sa Slave )
Ako jesam, bravo za tebe, ti si naš idol!
 
На оваквој години требало је прскати сваке седмице да би лишће било сачувано. А, то је превише. Можда је боље да неколико кајсија помало озелени него тровати земљиште. А ни цијена отрова није занемарива. Мало је незгодно ако наредне зиме буде јаких мразева.
 
FrutiBoy, mislim da je sada već svima definitivno jasno ko si ti. Skrećeš pažnju na sebe revolucionarnim idejama i izjavama a od konkretne priče nula.

Sad pričaš da nešto treba da se uradi ali nećeš da kažeš šta i kako, da ne bi šta ... preneo znanje nekome? Presmešne su ti izjave, ovaj tvoj post čuvam za svaki tvoj budući komentar, samo ću ljudima ostaviti link.

Dominacija??? Znaš, svuda u svetu je normalno da čovek ode kod psihijatra, samo se kod nas to smatra sramotom. Tako se između ostalog radi na sebi.


Ja sam moje kajsije prskao sledećim:
plavo ulje
dva put protiv monilije laxa
precvetavanje
protiv truleži ploda mesec dana pred berbu

To je sve. U jedno protiv monilije sam dodao bor, precvetvanje bor i kalcijum valjda beše.

List je krajem leta počeo da oboljeva ali nisam mario, tako da je jedne noći bukvalno skoro sav otpao, kad i ostalima u kraju, što jeste bilo ranije nego što treba i mislim da je to uz visoke temperature ovih dana glavni razlog ponovnog kretanja, sreća nisu procvetale nego olistale malko, valjda ni one ne znaju šta se dešava.....period mirovanja kajsije je jako kratak, oraha jako dug, zato je njima dovoljan kratak period toplih dana da opet krenu, dok kod drugog voća nije tako kratak.
 
Poslednja izmena:
orezivano na vreme,rezidba zavrsena do 15 avgusta,
Е, изгледа да је ове године ту грешка. Ја сам сад први пут посадио кајсије (не рачунам двориште) па немам лично искуство али имам 3 међаша са кајсијама и они нису резали по календару (што ми изгледа грешимо) него гледали у небо и орезали касније (један чак крајем октобра). Овај који има највише није чак ни једном прскао ни прихрањивао а родиле чудо (углавном сви гаје Ружу), само је радио међуредну обраду и резидбу. Иначе, код мене су крушке избациле и други род (окачио сам слике у тој теми) величине јајета - Санта Марија а Виљамовка величине ораха. Луда година 100%. Зимус следи дебело резање.
 
Danas sam dobio malo salobognog vremena i posadio 5 komada za probu, visoko kalemljenih na breskvu. Za probu zato sto prvi put sadim kajsiju na breskvi, ako neko ima neka iskustva sa takvom podlogom neka napise.
Sadnice kupljene od naseg kolege clana @miroljubceful, sadnice su odlicnog kvaliteta sa dobro razvijenim korenovim sistemom. Pa ako nekom treba kvalitetan sadni materijal cisto da zna gde moze kupiti.
photo0071.jpg

photo0072.jpg


Dobro razvijen korenov sistem, govori o kvalitetu ovih sadnica.
photo0070.jpg
 
Poslednja izmena:
Odlično izgledaju naročito koren.::super::

Kakva su iskustva sa tavim kajsijama,jeli neko video stariji zasad kalemljen na breskvi.
 
Poslednja izmena:
pa po literaturi autori je bas ne hvale zbog kratkog veka, ali kajsija zbog mrazeva ima kratak vek i na dzanarici
jos kazu da ima veci plod kad je podloga breskva, cak ranije i prorodi
inace imam u planu da zasadim koju kajsiju na toj podlozi,mada i mene zanima sta kazu ljudi koji je imaju u vocnjaku, jer to je najbolji izvor informacija, znam da se na njoj kaleme i bademi (vinogradarska breskva)
 
Kada se već dotičemo sadnica,itd......jutros na pijaci u Grockoj sve vrvi od kojekakvih "rasadničara" i zastanem ja pored jednog sa kamionom.Čovek iz Smedereva,pun kamijon čega oćeš :) ,pitam ga :-Jeli,koje kajsije imaš? A on zadihan tražio jednom čiči 4 loze Moldavke (ne razumem šta će mu 4 trsa) kaže sa zadrškom: -Pa....imam ružu i roksanu.
Ja ga pitam : - Dobro a jel' imaš domaću? Kad će ti on ko "dobar dan" da kaže,najozbiljnije : - Pa.....Roksana......to ti je domaća......:haha:
Malo je falilo da izvadim i dam mu 150 din nizašta koliko me je čovek nasmejao i ulepšao mi dan :) inače po toliko "utrapljuje"
Pazite dobro gde,šta i od koga kupujete! Mislim da je dobro da podsetimo i ove godine ljude i pozovemo na oprez kada pazare jer ta se greška ne ispravlja!
 
Poslednja izmena:
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]Danas izvadio 4 kajsije(jedna se osusila a 3 pukle od roda),posadio dm1 .Slikao sam i jednu ponovo olistalu,list krece naveliko:sta:.
 
ranije prorodi,niza rastom,razlika da uprostimo ko izmedju magrive i divlje tresnje sto se podloge tice,plod jeste krupniji,boljeg je ukusa i lepse obojenosti,vek trajanja 15-20 god,dosta od ovih podataka potvrdio mi je Prof Sasa Popovic
 
Институт за генетичке ресурсе Српске има у понуди саднице домаћих шљива: http://gri.unibl.org/index.php?idsek=168
Размишљам да на ове шљиве накалемим неке кајсије. Мало ме плаши шарка јер неке од шљива могу да имају шарку, а да се не примјети на лишћу. Ту би требали стручњаци да провјере хемијски има ли шарке. Али...
 
Koje bre revolucionarne ideje, jes noramlan? To nisam ja smislio, to se radi već dosta vremena, samo što ti ne znaš, pa ti sve šareno. A i nemaš gde da čuješ, ako ćemo iskreno!
Eo, treći put ti kažem šta treba da se uradi, zaustavi porast, smiri biljka i to je postharvest radnja. Tvoj problem što s tvrdoglav, pa umislio da s doktorirao na tvom voćnjaku.
 
Svi mi znamo da voćka treba da uđe u period mirovanja i da osnovne radnje podrazumevaju stvari tipa đubrenje najkasnije krajem aprila, ne davati azot u julu i tome slično.

Ništa ja nisam umislio niti tvrdim da sve znam, to tvrdiš ti a ništa konkretno ne iznosiš, kao i obično, čak si postao i bezobrazan i govoriš o nekoj dominaciji, ponižavaš ljude.

Ja priznajem da sam daleko od sveznalice, teoriju znam dosta manje od tebe, ipak ti školu za to završavaš i to je normalno. Ali ja kažem šta znam i siguran sam, sa željom da pomognem, šta ne znam, ja ne govorim.

Ako imaš šta konkretno da kažeš - reci. Ako nemaš - ćuti. Nemoj se frljati nekim terminima bez ikakvog objašnjavanja i želje da pomogneš. Pogotovo što ovo što se dešava kod Peleta se dešava mnogima, prosto takva je godina, vremenske prilike. Opao je list pre mesec dva a onda je 20ak dana bilo 15-20 stepeni, šta očekivati od toga...


Znači ako ne hevuješ šta da eksplejniraš regardovano za certne termove, onda te plizujem da ne pablikuješ neke half izjave.
 
Nazad
Vrh