Kajsija

Inace sam prskao protiv krastavosti i supljikavosti ploda 18 aprila mankogalom pa me mi zato nije jasno kako se krastavost (ako je) mogla pojaviti.
Против краставости плода се третира: 1) розе балони, 2) прецветавање, 3) пораст плодова.
 
Radio sam i to,moracu ako nije kasno ovih dana ici kaptanom.Cudno je sto to ima samo na ns rodnoj,zar ne bi ako nije bila dobro zasticena steta bila i na drugim sortama.To me najvise zbunjuje.Ako je krastavost ok ali zasto samo na ns rodnoj.
 
Znam ja sve to sto si ti naveo. Skidano je to svake god ali su prosle god malo zapustene... Neko mi rece da otkopam malo pa da ih onda skinem sto blize stablu,i opet zatrpam. Sta vi mislite?
Hvala na odgovoru :) Sada cu postaviti jos neku sliku kajsija.









Ma to ti je ogroman posao otkopavati i seci dublje,uostalom ne verujem da otkopavanjem neces ostetiti i koren .Tako je i kod mene,secem dokle mogu,malo angazujem nekog iz porodice ili platim radnika,za dva dana se posece sve oko stabla.Najbolji alat koji ja koristim (a probao sam razne varijante) su dugacke makaze za zivicu.Ne treba ni minuta da se uradi jedno stablo.
 
Licno sam danas osetio da je to ogroman posao... Odkopao i sekao,i ujedno okopao oko kajsija. Za nekih 5 sati 130 komada... Zavrsicu posle praznika,ove godine cu probati ovako... Nije mnogo tesko kada nema onih starih za cas se sredi jedna. Najcesce izbiju s dubine od 2-3cm pa ide dosta brzo :)
 
Posto je kod mene krastavost ploda vec krenula ne bi nista uradio sa kontaktnim i protektivnim fungicidima.Svi predlazu neki sistemik zbog vec nastale zaraze.Ima li neko preglog za neki sistematicni fungicid za krastavost ploda i supljikavost lista kod kostunjavog voca.Prskao bih u subotu,po prognozama nece biti vetra ,idealno vreme
 
Pele...Pa Oktave bi mogao da posluži ako ga ima u apotekama a i nije nešto preskup. 40-50 gr na 100 l vode
 
Ja danas uzeo score 250 ec sistemik .Nadam se da ce odraditi posao .Zanimljivo da u basti gde nista nisam prskao ni jednom protiv krastavosti i gde sam moniliju tretirao dva puta(na vocnjaku 4 + peto mankogalom)nema nikakvih tragova krastavosti i oboljenja.Sve vise mislim da to i nije krastavost nego jednostavno je prerodila i nema snage da to sve iznese i pored svih primenjenih agrotehnickih mera.Probacu za par dana i wuksal aminokalom.

- - - - - - - - - -

..и одустао од прскања.Прегледали смо цели воћњак и та флекавост плода није краставост него је то последица прскања манкогалом и вуксалом .Флека има само са сунчане стране плода а са друге све чисто.Плодови који нису под директним утицајем сунца(север) немају никакве флеке.У питању је само нс родна коју сам једину прешао 2 пута јер ми остало нешто препарата у атомизеру и она је добила нај више хемије..Када вратим филм у назад тако је било и пре пар година и при порасту плодова флеке су нестале.Ето ако још неком слично дешава да зна шта је у питању.
 
Score je odlican fungicid ,za ubuduce da znas da istu aktivnu materiju (difekonazol) ima fungicid hemokonazol i galenikina sekvenca ,a duplo su jeftiniji od score.
 
Najjeftiniji Score je Different Agrosava oko 5000din litarsko pakovanje u vecim apotekama. U manjim dodati njihov rabat na tu cenu.
 
Mislim da je sigura od agromarketa još niža.
Samo imam jednu nedoumicu aktivna materija kod score 250 Difenokonazol 250 g/l
Kod Sigure isto Difenokonazol (250g/l) a različite koncetracije primene .
 
Ja danas uzeo score 250 ec sistemik .Nadam se da ce odraditi posao .Zanimljivo da u basti gde nista nisam prskao ni jednom protiv krastavosti i gde sam moniliju tretirao dva puta(na vocnjaku 4 + peto mankogalom)nema nikakvih tragova krastavosti i oboljenja.Sve vise mislim da to i nije krastavost nego jednostavno je prerodila i nema snage da to sve iznese i pored svih primenjenih agrotehnickih mera.Probacu za par dana i wuksal aminokalom.

- - - - - - - - - -

..и одустао од прскања.Прегледали смо цели воћњак и та флекавост плода није краставост него је то последица прскања манкогалом и вуксалом .Флека има само са сунчане стране плода а са друге све чисто.Плодови који нису под директним утицајем сунца(север) немају никакве флеке.У питању је само нс родна коју сам једину прешао 2 пута јер ми остало нешто препарата у атомизеру и она је добила нај више хемије..Када вратим филм у назад тако је било и пре пар година и при порасту плодова флеке су нестале.Ето ако још неком слично дешава да зна шта је у питању.
Danas sam gledao jednu kajsiju u komsiluku koja nije videla prskanje poslednjih 5 godina..Slicne fleke na plodu ima i ne znam sta bi moglo da bude dobar razlog ..
Pozdrav !
 
Mislim da je sigura od agromarketa još niža.
Samo imam jednu nedoumicu aktivna materija kod score 250 Difenokonazol 250 g/l
Kod Sigure isto Difenokonazol (250g/l) a različite koncetracije primene .

Moguce da je Sigura jos jeftinija, to sam uzimao u Savacoop, a oni nesto se ne mirisu sa Agromarketom i primetio sam da imaju slabu ponudu AM preparata. Koncetracije svi podizu. Syllit je bila preporuka 0.1, sada je 0.15 u nekim katalozima sam nalazio i 0.2. Diferenta, Sekvence idem 0.025, Scora da idem 0.02 opet je kopija jeftinija.
 
Moja iskustva sa mankogalom su jako loša u zaštiti od rupičavosti lista.Koristim Kaptan i Dodin(Agrodin) i kod trećeg prskanja dodam sistemik(Akord).Pada dosadna kiša i planiram za 7 dana još jednom.Jedne godine sam se malo opustio i kajsije su bile samo za rakiju.Koliko čitam uticaj temperature jutra su jako bitni kod razvoja Stigmina carpophila.Gledajući komšijske kajsije koje su totalno bez zaštite ne vidim rupičavost ove godine. Ima li neko komentar?
 
Drugar koji se bavi jabukom kaze da su ovo idealni uslovi za sirenje krastavosti ploda,kisa i toplo vreme preko 15 stepeni...Ni ja se necu zezati ,cim prisusi prskacu mada ne vidim po listu neki veci napad iako sam prskao samo mankogalom .Te komsijske kajsije ,bilo bi dobro da saznas koja je sorta u pitanju ako su tako dobre i bez ikakve zastite.Evo kod mene situacije...Ima tragova monilije-suvih grancica koje ovih dana skidam.Plodova ima i previse,za sada je ok ako ne omlati neki grad ili oluja...
slike.php
[/URL] [/IMG]
 
Taj drugar te nije slagao ovo su idealni uslovi za krastavost,bar što se jabuka tiče,posle kiše opali neki sistemik (taj difenokonazol što ga nisi potrošio).
 
Moze li neko postaviti slika visoko kalemljenih kajsija..
alex.bundalo@
Imas moje slike na prethodnim stranama a i ostale,uglavnom je to sve visoko kalemljeno.Moze li neko reci iz iskustva ima li svrhe dodavati sada vuksalov kalcijum posto hocu u subotu da idem sa scorom za krastavost pa bih dodao calcium.Svuda pise da kajsija ima najmanje potrebe za calciumom od svih vocaka pa cemu onda bacati pare.Mozda neka druga folijarna prihrana?Prosli put kada sam isao mankogal+slavol super napravio fleke po kajsijama bez potrebe.
 
Nazad
Vrh