Kajsija

Najviše mi liči na apopleksiju. Sitan list koji je obešen i ona bleda boja. Možda grešim ali za jedno znam sigurno, iščupaj je, povadi što više žila iz zemlje i zasadi novu, ova neće dočekati jesen.[/QUOTEOvo nema veze sa apopleksijom!Nemoj vaditi ,sacekaj,ne kosta te nista.
 
Meni se takav 'oparen' list pojavio na jednoj dvogodišnjoj kajsiji (na posredniku) na sve tri grane pa sam ih skratio skroz skoro do 'debla'. I na još jednoj ali samo jedna grana pa sam i nju 'capnuo'. Pratiću dalja dešavanja...
 
Vidjao sam i ja, niko ne zna sta je, ono na sta lici je fitoplazma kao kod loze i kukuruza. Prenose je cikade.

Kako su se vama oprasile kajsije? Kod mene bogami sasvim solidno i to sve sorte, nije pun rod al recimo 60 posto mozda i vise, taman izgledaju lepo proredjeno malo.
 
Ово да пробам да ли помаже. Ако спречи мраз, онда ћу да усавршим заштиту. 4 површинска метра 56 евро-центи. За 3000 садница ти треба 15000 евра и још 30 људи да поставе :). Скидање иде брже. Вјетар ми сломио једну кајсију НС родну.
 
Bogami za malo da ostanemo bez kajsija, jutros bilo blizu nule.Valjda je kraj sto se tice opasnosti od minusa.Da li je neko vec prskao protiv trulezi ploda(preventivno) ili se ceka pred zrenje svichom ili slicnim preparatima...?
 
Овде је био мраз, али не знам колики. Надам се да је само -1 степен. У седам часова је у граду измјерено 0,2 степена. Добра ствар је што се топли ваздух са Средоземља привукао мало раније од предвиђеног. А, томе сам се и надао јер је овог прољећа још једном тако било. Ја мјерим на један метар висине. Занимљиво је да на два метра у кућиви може бити нула, а пет цм изнад земље -4.
 
Ja nisam primetio za sada,bilo je 1 stepen i ne bi trebalo da ima posledica,pogotovo jer je mraz trajao kratko(od 5 do 6 jutros),vec u 7 je bilo 2 stepena kod mene.A i plodovi nisu tako mali da ne mogu izdrzati tu temperaturu.Trebalo bi da mogu izdrzati u ovoj fazi i -1 bez stete.

- - - - - - - - - -

Zna li neko o cemu se radi.Sumnjam na krastavost ploda ali ovo se pojavilo samo na ns rodnoj,ima otprilike 30 % ovakvih plodova na 50% stabala ns rodne.Ostale sorte nemaju ovu pojavu.Inace sam prskao protiv krastavosti i supljikavosti ploda 18 aprila mankogalom pa me mi zato nije jasno kako se krastavost (ako je) mogla pojaviti.Da li mozda visak azota ili ostecenja od sunca posle tretiranja,preterana kolicina plodova(prerodila)...nemam pojma.
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Da priupitam nesto iskusnije... Sta raditi s ovim izdancima kajsije? Seceni su do sada ali primecujem da ih ima svake god sve vise? Unapred zahvalan :)
 
To ne smes dozvoliti da ti toliko izraste,sve se to sklanja jos u startu, jer ti ,,trosi'' vodu ,hranljive materije ,sporije se razvija krosnja....Ja godisnje 4-5 puta to odstranjujem,izbijaju negde do kraja avgusta pa onda opet sledece godine u aprilu.
 
Znam ja sve to sto si ti naveo. Skidano je to svake god ali su prosle god malo zapustene... Neko mi rece da otkopam malo pa da ih onda skinem sto blize stablu,i opet zatrpam. Sta vi mislite?
Hvala na odgovoru :) Sada cu postaviti jos neku sliku kajsija.









 
Ja nisam primetio za sada,bilo je 1 stepen i ne bi trebalo da ima posledica,pogotovo jer je mraz trajao kratko(od 5 do 6 jutros),vec u 7 je bilo 2 stepena kod mene.A i plodovi nisu tako mali da ne mogu izdrzati tu temperaturu.Trebalo bi da mogu izdrzati u ovoj fazi i -1 bez stete.

- - - - - - - - - -

Zna li neko o cemu se radi.Sumnjam na krastavost ploda ali ovo se pojavilo samo na ns rodnoj,ima otprilike 30 % ovakvih plodova na 50% stabala ns rodne.Ostale sorte nemaju ovu pojavu.Inace sam prskao protiv krastavosti i supljikavosti ploda 18 aprila mankogalom pa me mi zato nije jasno kako se krastavost (ako je) mogla pojaviti.Da li mozda visak azota ili ostecenja od sunca posle tretiranja,preterana kolicina plodova(prerodila)...nemam pojma.
slike.php
[/URL][/IMG]
Druže taj mankogal što si koristio 18.4 je ispucao svoje,ne razumem se baš u kajsije ali mehanizam delovanja mankozeba je isti i kod mene na jabukama i kod tebe na kajsijama tako da je moguće.
 
Nazad
Vrh