Kajsija

Buknule kajsije ove godine. Radovao bih se više da imam 50 umesto 5 stabala. :osmeh:
 
Pa zbog kalijuma kao sto ti rece.

Azot se brzo ispira i zbog toga treba da ga je manje. Preporuka za jesenje djubrenje kod Keserovica a i drugih je da odnos N:p:K bude od 1:2:4 do 1:2:6. Prema tome i biram formulaciju od onoga sto u tom trenutku postoji na trzistu. Prosle jeseni sam bacio 8:20:30.
 
Ja sam podjubrio razno voce sa oko 300-500 grama po stablu kod kuce, tresnje stare oko 7-8 godina u njivi sam sa tacno oko pola kile, potrosio sam tacno 10 dzakova od 25 kila madjarskog kana, na parcelu od 40 ari sa 120 stabala. Odmah zatim sam zatanjirao, to je bilo prosli vikend, kajsija je vec imala plodice ko lesnik a tresnja u sred cvetanja. Evo sad pala i kisa dobra.
 
Azot se brzo ispira i zbog toga treba da ga je manje. Preporuka za jesenje djubrenje kod Keserovica a i drugih je da odnos N:p:K bude od 1:2:4 do 1:2:6. Prema tome i biram formulaciju od onoga sto u tom trenutku postoji na trzistu. Prosle jeseni sam bacio 8:20:30.
Upravo tako.Formulacije djubriva i kolicine koje treba primeniti treba svako od nas zasebno da izracuna.Nije isto kakva je analiza zemljista,da li je susa,starost zasada,da li je zatravljeno,da li je prethodna godina bila rodna ili ne,koliki je porast,da li koristimo i folijarna djubriva...Sto varijanti.Jedno je sigurno a to je da ne treba preterivati sa djubrivima,pogotovo sa azotom.Inace,kod mene kajsije trenutno lepo napreduju,ova kisa je dosla u pravom trenutku kada je potrebno dosta vode pri porastu plodova.
 
Zanima me misljenje vas iskusnijih kad treba sad raditi pskanje protiv trulezi plodova a pala je velika kolicina kiše pa me zanima da li treba raditi jos neku dodatnu zaštitu .

Pozdrav i hvala
 
evo citat iz druge teme, u pravu ste.

Ovo napisano vazi za tresnje u njivi, kod kuce (kajsije i ostalo) je potroseno 8 dzaka na oko 50 ari, ima preko 150 stabala raznih, znaci oko kilo i nesto po stablu.

E u pravu ste ispada 2 kile po stablu haha :D

Nisam koristio NIKAKVO djubrivo ve 3 ili 4 godine, resio sam ove godine da im dam, ove godine ce biti i prvi osetan rod.

Bacao sam tako da pokrijem svu povrsinu ispod krosnje ali i po sredini gde su starije tj malo dalje od krosnje. Nisam sipao gusto vec razbacavao, vodio sam se time, nisam merio kolicinu. To je ispadalo tacno 10 saka odnosno 2 pune vangle molerske po stablu.

Na taj nacin je ispalo tacno toliko. Sad kad vidim bolje da sam tacno iz dva puta po pola, ali ne znam vise ni gde bijem, odem posle posla ili vikendom trceci da preteknem kisu i slicno....pa dolazi i do gresaka. Taj dan sam dosao i sve vreme me prate kisni oblaci pa pomalo cvrcnu kisu, trci u apoteku, do kuce, pakuj se, na njivu, razbacujem i kisnem ne verujem dal cu zavrsiti....sreca promeni se vreme, zavrsih posao, potanjirah....a kisa pade tek pre dva dana.
 
Код мене прошлу ноћ опет мраз. Од задњег мраза је претекло у просеку 10-15%, нека стабла (она мања) немају ни један плод, а код неких је остало и 20-ак посто. Све у свему, било је више него прошле године, до овог јучерашњег мраза, а од овог задњег видећемо. Ако ово преживе, онда су стварно неуништиве, као Бата Стојковић :osmeh:
По некој логици ствари, ако су издржале онај мраз од -3 док су биле мање и тек заметнуле, овако веће би требале да издрже овај од -1 по званичним подацима (можда није тако, али овај мраз је сигурно мањи од оног крајем марта или почетком априла) , али ја већ имам лоше искуство од препрошле године па ми се чини да су осетљивије у овој фази. Ово сам сликао места где их највише има, да не мислите да је свуд тако.
IMG-1.png
IMG-3.jpg
IMG-4.jpg
IMG-5.jpg
IMG-2.jpg
 
Zanima me misljenje vas iskusnijih kad treba sad raditi pskanje protiv trulezi plodova a pala je velika kolicina kiše pa me zanima da li treba raditi jos neku dodatnu zaštitu .

Pozdrav i hvala
Ja nisam nikad ovako rano koristio za trulez ploda, ne znam zasto mislis da to sada treba. To se radi krajem maja i pocetkom juna. Sada zastiti ako nisi protiv supljikavosti i krastavosti, pehar+mankosav.
 
Voce swe protiv trulezi prska kada menja boju, kada dobija crvenu. Kod kajsije je to za mozda cak i nekih mesec dana.
 
Nazad
Vrh