Kajsija

U pravu si Radasine, samo da dodam da ih ne kupam bukvalno ali moze da se desi (ledjna motorna), a ni sa jednim preparatom pa ni Funomil koji rado koristim svake godine, nisam imao te kruzne tufne, prstenove, a sa galofunginom dva od dva puta.
 
Ja danas uradio prvo prskanje trulezi sa Dionalom uz dodatak kalcijuma. Za 20-ak dana cu ponoviti signumom ili funomilom i to je to. Posle samo bakar na jesen.
 
U nedelju 19. maja sam sa signumom isprskao jednu parcelu protiv trulezi i zbog pogorsanja vremena nisam nastavio. Uvece oko 20h je pao grad velicine izmedju zrna graska i lesnika sa ponekom i krupnijom gradljikom. Ostecenja su znacajna ali manja nego prosle godine. Obijenih plodova ima minimalno. U ponedeljak sam stetu prijavio osiguranju i sad cekam procenitelje.
U utorak sam svo voce isprskao kaptanom sa dodatkom amino kiselina trainer. Protiv trulezi cu prskati kasnije.
Ovih dana se uglavnom bavim vezivanjem grana i potkocivanjem zbog nenormalno velikog roda.
 
Veceras sam bio u drustvu vovaka koji ima dosta kajsija kaze najvise roksana, NS 6 I novosadska najbolja.

Ono sto mi je rekao novo jeste da u cvetu I posle jos jednom prska protiv trulezi I insekata I dodaje zeolit.

Za zeolit nisam znao I sta je tu u pitanju.
 
Veceras sam bio u drustvu vovaka koji ima dosta kajsija kaze najvise roksana, NS 6 I novosadska najbolja.

Ono sto mi je rekao novo jeste da u cvetu I posle jos jednom prska protiv trulezi I insekata I dodaje zeolit.

Za zeolit nisam znao I sta je tu u pitanju.

Nije mi jasno cime prska protiv trulezi u cvetu kada vecina preparata protiv monilije deluju i na trulez. Uostalom ne zove se dzabe monilija ploda. Tako da ako prska protiv monilije cveta naprimer signumom glupo je koristiti jos neki preparat specificno protiv trulezi.
 
Za zeolit nisam znao I sta je tu u pitanju.
Осим зимског прскања, сво воће око куће, уместо конвенционалним фунгицидима, прскам зеофунгијем (зеолит, каолин и калцит) обзиром да се "једе с' гране". До сад сам прскао 6 пута (0,5 кг/10л) и планирам још једном кад дозволи киша. Инсектициде не користим. Каренцу нема (иначе зеолит користим кад ме заболи стомак а добар је и за возаче који су пили - пола сата пре седања за волан).
У кајсијару (6 сорти) сам ове године одрадио само 3 прскања и све је ОК (28. 02. Купрозин 0,35% и уље 2%: 17.03. Дионал и Галофунгин Т по 0,1% а треће је био азот 1,5% и бор 0,3%).
 
Koliko treba da se popije tog zeolita?
Као кад куваш кафу. Чаша воде, пошто је као пудер па се лепи за непце. Опрезно ако неко узима терапију јер почисти све отрове из организма (па и лекове). Користим га после прскања и поред маске.
 
Осим зимског прскања, сво воће око куће, уместо конвенционалним фунгицидима, прскам зеофунгијем (зеолит, каолин и калцит) обзиром да се "једе с' гране". .

Ne kapiram ovo da se jede sa grane .

Gde kupujes zeolit. I da li on moze da se mesa sa fungicidima I insekticidima.
 
Ne kapiram ovo da se jede sa grane .Gde kupujes zeolit. I da li on moze da se mesa sa fungicidima I insekticidima.
Није отрован. Можеш да прскаш и у време бербе. Прскао сам зреле јагоде и малине.
Не знам тачно ко продаје. Доноси ми комшија негде из Рипња.
Мешао сам само са бором, Славолом ВВЛ или Екстрасолом.
 
Ne kapiram ovo da se jede sa grane .

Gde kupujes zeolit. I da li on moze da se mesa sa fungicidima I insekticidima.

Najjeftinije ti je na Altini. Kese su po 5 kg i ide na 100l vode. Sa insekticidima i fungicidima se ne sme mesati jer ponistava njihovo dejstvo. Isto kao i kod coveka. Ako pijes zeolit moras napraviti vremenski razmak od par sati za uzimanje lekova inace ce ponistiti njihovo dejstvo.
 
Da li ovo važi i za kajsije, šljive?
73cd972c1567e8daf38896ebeb3ef04c.jpg
 
Oprskao u pauzi izmedju kisa sa decisom i kubik plusom. Vredi li ići sa aminokiselinama kada se malko smire ove padavine? Dve kajsije se sve izobličile, žućkasto lišče i skupilo se. Jedna će verovatno da završi karijeru.
 
Ta, kojoj se skupilo lisce i pozutelo, zavrsila je svoje. Aminokiseline ne mogu da odmognu, pokusaj spasiti bar tu jednu.
 
Da li se sada može ići sa signumom porotiv truleži ili još pričekati. Nov sam u uzgoju kajsije pa se izvinjavam ako je pitanje naivno.
 
Da li se sada može ići sa signumom porotiv truleži ili još pričekati. Nov sam u uzgoju kajsije pa se izvinjavam ako je pitanje naivno.

Ne treba vise cekati, prskaj. Da nije bilo ovoliko kise moglo bi se sacekati, naravno kod onih kasnijih sorti. Ja isto danas ili sutra prskam, uvek pred vece kada ima najmanje vetra. Ovo je jedno od najvaznijih prskanja i treba ga odraditi kako treba jer sav godisnji trud moze da propadne.
 
Nazad
Vrh