Смерови

Диверзант

Novajlija
Učlanjen(a)
14 Jun 2011
Poruka
4
Lokacija
Београд
Поздрав,нови сам овде,да ли би неко имао стрпљења,да ми укратко објасни модуле што се тиче пољопривредног факултета,и предности као будућег посла.Мислим ту на смерове агроекономија,мелиорације земљишта,фитомедицина...Неки смерови су ми јасни,на пример воћарство,сточарство,ратарство,али искрено не верујем да ћу конккурисати јер немам земљиште,тј.своје газдинство.Ето извињавам се ако спамујем овде.
 
Najjednostavnije objašnjenje za ove smerove koji te zanimaju daću ti ukratko. Agroekonomija je primenjena ekonomija u poljoprivredi, imaš sve ekonomske predmete (računovodstvo, reviziju, kalkulacije, tržište, marketing....) + osvrt na konkretne predmete vezane za poljoprivrednu proizvodnju, širok je spektar stvari koje možeš da radiš kad završiš ali generalno zaposliti se sa ekonomskom strukom nije lako danas. Melioracije su smer koji se bavi poboljšanjem kvaliteta zemljišta, odvodnjavanjem, navodnjevanjem, zanimljiv ali ne preterano perspektivan smer. Fitomedicina ( ex Zaštita bilja) možda i najperspektivniji smer na našem fakultetu pored tehnologija biljne i animalne proizvodnje. Bavi se bolestima biljaka i njihovim lečenjem, zatim korovima, pesticidima.... Relativno lakše se dolazi do pristojnog posla. Nadam se da sam pomogao.
 
Meni su ovako rekli stariji i iskusniji za smerove: agroekonomski nit si agronom nit si ekonom,za melioracije i zastitu vode da ce Srbiju jos dugo godina boleti paja za odrzavanje vode,zastitu i navodnjavanja.
Savetovali su me da se uhvatim neceg konkretnog dal rat.i povrt.dal zastitar(fitomedicina),stocarstvo...
 
Тек да питам и ово....што се тиче збирки које се купују у скриптарници на факултету,конкретно из Биологије-дакле биће изабрана иста питања као у збирци? Тј 30 питања,од 600 колико их има.
 
Evo da kazem i ja neku u vezi sa Poljoprivrednim fakultetom u Zemunu, posto sam zavrsio smer agroekonomiju....(slazem se sa kolegom Delijom sa Severa, da agroekonomista niti je agronom niti ekonomista!!!) nazalost je tako, mnogo sam ocekivao od smera ali je realnost sasvim drugacija.....Predlazem svim novim studentima koji planiraju da upisu Poljoprivredni fakultet a posebno smer agroekonomiju da porazmisle pre nego sto ga upisu, da se nebi ceskali po glavi kad ga zavrse! Dakle, bolje upisati Ekonomski fakultet ako se zeli izucavati ekonomija. Najprerspektivniji smerovi na Poljoprivrednom fakultetu su Zastita bilja, Prehrambena tehnologija, Ratarstvo i Vocarstvo-vinogradarstvo.
Ako neko zeli da pita jos nesto vezano za studiranje, slobodno....rad sam da dam odgovore.
Pozdrav
 
Iskreno na faksu nas nisu naucili nicemu, samo su nam skratili godine zivota, zivce....Samo moje licno interesovanje u poljoprivredu i ekomomiju su mi doneli rezultate. Nazalost bez PRAKSE nijedan student, skolarac nece nauciti nista!!! Mogu da da kazem da zalaganje profesora prema prenosu znanja i edukaciji studenata je ravana 0! Srecom pa imam imanje (Delijo sa Severa u komsiluku smo....:osmeh:) tu sam dosta nucio, ali opet zato sto me je interesovalo i sto sam to zeleo da naucim.
Pozdrav
 
Slazem se sa tobom dobrog agroekonomistu, inzinjera poljoprivrede mozes ako hoces za mesec dana ajde dva do tri meseca neke obuke da naucis.. skolstvo je porazavajuce. Pored toga je i problem sto diplomci ne znaju ne njihovom krivicom da prepoznaju zitaricu, ili npr. da ne znaju znacenje i smisao fotosinteze biljaka ...
 
Čitajući komentare dolazim do saznanja da je još uvek naročito kod mladih i dalje u glavi stara pokvarena ideologija "svi su drugi krivi samo sam ja ispravan". Ne mogu da se složim sa konstatacijom da je bilo koji fakultet, smer loš. Jedan od meni omijlenih profesora nam je uvek ponavljao da je u životu najperspektivnije ulaganje u sebe i stojim iza toga. Šta hoću da kažem.. Jednostavno koliko budeš učio i na koji način budeš upijao i primenjivao znanje tokom studiranja će ti otvarati vrata i puteve u daljem životu.. Fakultet je samo jedan stepenik koji treba da pregaziš u životu i ništa ne garantuje ako ne nastaviš da se usavršavaš, proširuješ svoje znanje i napreduješ u svakom smislu. Meni kao agroekonomisti je sasvim ok smer ali u školstvo u globalu neću da ulazim jer mislim da je isuviše problematično. A što se tiče stručnosti i podučenosti u smislu ekonomiste i-ili agroekonomiste mogu sa sigurnošću da tvrdim da su pojedini predmeti u mnogome obimnije i zahtevnije proučavani na Poljoprivrednom fakultetu Zemun nego na Ekonomskom u Beogradu naročito u "Teoriji i analizi bilansa" koji je čist ekonomski predmet. Pa samim tim ne pije vodu činjenica da će se postati bolji ekonomista ako završiš ekonomiju što ne žnači da hoćeš ako završiš agroekonomiju nego samo dalje potvrđuje konstataciju da sve zavisi od samog pojedinca i njegove posvećenosti nauci.. Dakle da ne dužim, agoekonomija je po mom skromnom mišljenju sasvim ok. I za kraj jedna mudrost:
Ne možemo da utičemo na to, s koje će strane vetar duvati ali možemo da podesimo jedra.
 
Zanima me kakva je situacija na poljoprivrednom fakultetu u Zemenu u vezi studenata koji su u radnom odnosu.Hteo bi da upisem smer ratarstvo i povrtarstvo pa ne znam da li bi mogao da postignem da radim i da idem na predavanja.Da li profesori izlaze u susret sto se tice studenata koji su u radnom odnosu?Da li je obavezno da se ide na svako predavanje i svaku vezbu?
 
da li bi neko mogao da mi kaže nešto o modulu upravljanja bezbednošću i kvalitetom u proizvodnji hrane??
 
Diplomirao sam na smeru Poljoprivredna tehnika na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu. Na tom smeru ispiti su bili većinom vezani za poljoprivrednu proizvodnju i tehničke nauke mašinstvo, elektrotehniku, građevinarstvo. Naravno, kao i na svakom drugom smeru na Poljoprivrednom fakultetu, deo ispita je posvećen nepotrebnom teoretisanju iz ekonomije. Čast kalkulacijama koje sam odmah po zaposlenju morao da primenim! Danas, potreba za inženjerima poljoprivredne tehnike je značajno opala na poljoprivrednim gazdinstvima u eksploataciji poljoprivredne tehnike jer dobar deo posla mogu da odrade i ratari, voćari, stočari, zaštitari i meliorativci. Velikim privatnim gazdinstvima nisu potrebna dva inženjera kad može da se plaća jedan. Potreba za ovakvim kadrom je u prodajnim i servisnim centrima domaće i strane mehanizacije i ostale tehnike vezane za poljoprivredu, što ranije nije bilo toliko rašireno. Potom zaposlenje se može naći i u bankama na odobravanju kredita za kupovinu mehanizacije, školama, institutima, komunalnim preduzećima tipa zelenilo, čistoća (mada za par poslednjih totalno je nebitno šta si završio). Na kraju, mogu da se pohvalim da su moje kolege iz generacije većinom zaposlene u struci! Eto ukratko :ppozdrav:
 
E kad bi i mi koji smo pri kraju studija bili takve sreće da se zaposlumo u struci.Ja sam četvrta godina na smeru koji se zove Biotehnika i menadžment.To je u suštini smer poljoprivredna tehnika samo ima nekoliko ekonomskih predmeta više i neki su predmeti drugačije nazvani ali se isto uči čak i na predavanja idemo sa smerom polj.tehnika.Ovaj moj smer predstavlja "modernizovan" smer polj.tehnike, i malo olakšan.Mogućnosti za zaposlenje su potpuno iste kao i sa smerom polj.tehnika.
 
E kad bi i mi koji smo pri kraju studija bili takve sreće da se zaposlumo u struci.Ja sam četvrta godina na smeru koji se zove Biotehnika i menadžment.To je u suštini smer poljoprivredna tehnika samo ima nekoliko ekonomskih predmeta više i neki su predmeti drugačije nazvani ali se isto uči čak i na predavanja idemo sa smerom polj.tehnika.Ovaj moj smer predstavlja "modernizovan" smer polj.tehnike, i malo olakšan.Mogućnosti za zaposlenje su potpuno iste kao i sa smerom polj.tehnika.

Da, ovaj smer na novosadskom Poljoprivrednom fakultetu nije postojao kad sam ja upisivao faks. Prateći svoja interesovanja izbor predmeta na Biotehnici mi se jako sviđa. Svaka čast.

I usput da dodam da će se u petak 09.12.2011. na Poljoprivrednom Fakultetu u Zemunu održati XV naučno - stručni skup sa međunarodnim učešćem »AKTUELNI PROBLEMI MEHANIZACIJE POLjOPRIVREDE 2011“ DPT - 2011.« Ulaz je valjda slobodan! :osmeh:
 
Zanima me kakva je situacija na poljoprivrednom fakultetu u Zemenu u vezi studenata koji su u radnom odnosu.Hteo bi da upisem smer ratarstvo i povrtarstvo pa ne znam da li bi mogao da postignem da radim i da idem na predavanja.Da li profesori izlaze u susret sto se tice studenata koji su u radnom odnosu?Da li je obavezno da se ide na svako predavanje i svaku vezbu?
Dok sam ja studirao vezbe su bile obavezne, dok su predavanja kod nekih profesora takodje bila obavezna. Najbolje da se raspitas, jer neke stvari su se promenile! Posao i fakultet????
 
@marko 1984 komsija, u principu se slazem sa @agroekonomista. Prisustvo na vezbama i predavanjima je obavezno. Jedino sto profesori i asistenti hoce i mogu, da ti izadju u susret je da ti dozvole da ides na vezbe sa nekim drugim smerom. Tako ti ostaje malo vise prostora za manevar. Ja sam uspeo tako da odslusam 4. godinu. Meni je doduse bilo malo lakse, jer sam imao drugove sa kojima sam krenuo od pocetka, pa su oni ponekad uspevali da me potpisu na listu prisutnih ili da podvale moj praktikum da ga asistent potpise, kada nije bilo mogucnosti da dodjem. Problem je sto su tebi smene promenljive, pa ako si slobodan ovog ponedeljka, to ne znaci da ces biti slobodan i sledeceg. Bilo bi jako komplikovano iskombinvati sve to cetiri godine. No uz malo maste i kombinacije sve se moze, "pametan uvek nadje nacin, a budala izgvor". Svrati do mene kad budes slobodan, pa cemo pricati.
 
Narode, jel ima neko ko je upisao smer agroekonomiju skorije u poslednjih 3,4 godine. Zanima me par stvari u vezi ovog smera, na savet drugarice uzeo sam predmet za prijemni socilogiju, e sad tamo u informatoru ima samo 120tak pitanja a cuo sam takodje da ce od tih 120 biti samo 30 pitanja na prijemnom i da u principu svi imaju po 60 bodova. Ako neka zna da li je to tacno da je prijemni toliko lak ?

hvala unapred na odgovorima pozdrav
 
Da li se to odnosi na poljoprivredni fakultet u Novom Sadu?Lak je prijemni ako naučiš, pitanja nisu teška i lako se uče.I tačno je to da mnogi imaju maksimalni broj bodova, ali je jaka konkurencija i sa maksimalnim brojem bodova na prijemnom ne znači da ćeš biti primljen na budžet.Moj rođeni brat je jesenas upisao taj smer i bio je predposlednji na listi za budžet sa ostvarenih 89.7 bodova.
 
Nazad
Vrh