Oprema za proizvodnju sira

Video sam proizvode "Elektrotehnike" iz Krizevaca na sajmu. Meni to deluje vise nego OK. Cene prihvatljive.
 
kaza$- koje su okvirne cene za opremu.

ja sam trenutno narucio jedan duplikator uljni za podlivanje i kuvanje mleka od 300l firma je SCHWEISSTECHNIK inace oni se bave montazom(pretezno)ali rade i fabrikaciju, kad bude gotov postavicu slike i utiske.

i jos nesto treba obratiti paznju na standarde buduce HACCP i ostale koji ce doci u doglednoj buducnosti, to je mozda skuplja varijanta ali na duzi rok isplativija, neko od forumasa je napisao u prethodnim postovima da je to slucaj sa uvezenim laktofrizima koji ne podrzavaju HACCP.
 
Stala jos moze da bude i neka baraka ali mlekara i sirana moraju da budu tip top!
Sto se tice opreme i ja sam video oremu koju nudi Lukovic Agri. I meni se cini sasvim OK.
Bilo bi dobrop da se javi neko ko ima "Elektrotehnikinu" opremu, pa da cujemo iz prve ruke.
A cene se menjaju, postoji opcija nesto jeftinija ako se uzme oprema koja je bila izlozena i slicno. Sada kada su investicije u zastoju zbog krize trgovci bi trebali da daju jos vece popuste.
TO nude manje vise svi proizvodjaci i uvoznici. Zato je najbolje kontaktirati firme npr e-mailom.
Za novu opremu obavezno treba traziti HACCP serifikat.
Inace ako nov laktofriz 300 l sa sertifikatom kosta 2500€, onda za pocetak moze da se razmislja i o nekom polovnom po ceni 1-2€/litar, pa promeniti ventile ili sta vec treba, cak i ako ne odgovara EU ako kod nas jos uvek moze da prodje.
Ako se sve odmah radi po najstrozim EU propisima, sto je najbolje, investicije su pozamasne. Vecina, koliko ja vidim krece u proizvodnju a jos uvek nemaju proizvod koji su testirali na trzistu. I mnogi propadnu. Koze, ovce, krave mogu da se prodaju ali "skoro nova oprema" tesko. To se vidi po oglasima onih koji nisu uspeli. Mesecima stoje oglasi o prodaji "skoro novih", "malo koriscenih" uredjaja. Cak ako neko uspe da proda tako sto spusti cenu za 1/3 ili u najboljem slucaju za 1/4 opet je mnogo vise izgubio nego da baci onaj polovni uvozni. Ako proizvodnja krene onda odmah na sertifikovane uredjaje.
U vezi sa ovim ponovi cu po cenu da sam dosadan, kozije mleko kod nas nije proizvod i nema trzista za njega. U Evropi jeste i skuplje je za 25-50% od kravljeg. Kod nas na trzistu mogu da prodju samo dobri proizvodi od kozijeg mleka.
 
Tar je napisao(la):
Stala jos moze da bude i neka baraka ali mlekara i sirana moraju da budu tip top!
Ili preradjena garaza.Nas portir iz propale mlekare prekupio opremu za ispitivanje mleka,deo opreme sam napravio oplocao garazu...
Upitah ga gde su sirevi pokaza oplocan kanal.
Nije po jus. u nisko, ali tehnoloske i higjenske uslove podmiruje
 
Moze garaza da se pretvori u siranu. Ima poseban ulaz, to je jedan od uslova. Plocice pa cak i gladak beton takodje. Vazno je da je glatko da ne bi zadrzavalo prljavstinu i da se lako pere.
Ali "komora za zrenje" u kanalu to mi je malo cudno.Blago receno. Osim toga radna temperatura u sirani bi najcesce trebala da bude oko 20-ak stepeni a u komorama za zrenje ili cuvanje znatno manja ?
 
Nesto sam listao temu i interesuje me ima li ko kakvu sliku pored ovih od sirarske prese, nesto na principu uradi sam. Tar za kozji sir za presolac ili salamuru koji mislis da bi oblik prese dolazio u oblik.
 
Tema mi je vrlo zanimljiva i vazna jer sam u proizvodnji kozijeg sira vec drugu godinu, sve radimo za sada rucno bez opreme, trazimo namenski proizvod koji ide na trziste i koji se trazi i prema tome prilagodjavam sve ostalo. Nedavno sam kupio jos malo stado, ulaganja su zaista velika i proces je vrlo dug i na staklenim nogama. Svaka sugestija mi je dobro dosla.Pozdrav svima.
 
Svaki sir koji se pravi od kravljeg mleka moze uz odredjena prilagodjavanja da se pravi i od kozijeg mleka.
Ako imas dobru proizvodnju po danasnjim merilima, 800 i vise litara po kozi godisnje kao prosek stada onda mozes da imas max 100-120 litara mleka dnevno ako su sve koze priblizno u istoj fazi laktacije. To ti je potreban kapacitet laktofriza i sir. kotla. Posto je to mala kolicina mleka ja bih isao na veci laktofriz za 4 muze, tako da siris svaki drugi dan. Stos je u tome sto je posao za sirenje 100 litara isti kao za 200.
Ako pravis belu krisku onda bi trebalo da pasterizujes mleko pa je postupak da rashladjeno mleko ide u kotao za sir, koji je i pasterizator gde se pasterizuje. Tu se uniste mikroorganizmi pa kada se mleko rashladi na zeljenu temp.(sto zavisi od tipa sira) dodaje se siriste i .........Medjutim u pasterizaciji se uniste nepozeljni ali i pozeljni mikroorganizmi pa te pozeljne treba nadoknaditi dodavanjem odredjene kulture.

@nemanja_st01_58
Nisam ranije video tvoj post. Mislim da sam jos davno postavio slike i nacrt za pravljenje prese ali za tvrde sireve. Za to sto tebe interesuje prava presa i ne treba. Treba ti radni sto sa malim nagibom da bi bio ocedan....Svojevremeno sam nacrtao prostu presu sa stapom kao polugom i tegom. Tako nesto je dobro i za to sto bi ti radio. Prese su vazne za tvrde sireve jer je tamo postupak presovanja koplikovan sa razlicirtim pritiscima u toku operacije dok kod bele kriske ide odredjena tezina(pritisak) u odredjenom trajanju.

ovde ima o presama: http://poljoinfo.com/proizvodnja-mleka-sira-i-mesa/proizvodnja-sira-od-ovaca-i-koza/45/

Na kraju treba obavezno voditi racuna o starim i novim propisima koji se ticu prerade mleka i koji su prilicno strogi i za malu porodicnu proizvodnju.
 
Hitno mi je potrebna pomoc i objasnjenje u vezi potrebne opreme i izgleda prostorije za proizvodnju tjst preradu mleka u sir i kajmak.Naime u mom kraju do skora inspekcijske sluzbe nisu obilazile nase pijace i od nas malih proizvodjaca nisu trazile nikakvu dokumentaciju o proizvodnji i prometu mlecnih proizvoda ali se to sada promenilo pa nam traze mlecne karte,sertifikate i sta ti ja znam sta jos kao i poseban objekat za prijem,preradu i skladistenje mleka i gotovih proizvoda.E sad molio bih sve vas ko zna sta i kako da mi malo to pojasni sta od dokumentacije,kako treba taj objekat da izgleda i kako ga treba transportovati do kupca na pijaci ili radnji?Da podsetim ja sam mali proizvodjac i inspektori mi kazu da se registrujem kao mlekar sto je izgleda veoma bitno.Hvala unapred!
 
najbolje je da kontaktiras poljoprivrednu strucnu sluzbu za tvoj kraj ili odes direktno u inspekcijsku sluzbu i trazis da te upute kuda i kako i kada to sve sredis ne budes lenj i postupak nam ovde opises je to ce biti pravilo za sve pogotovo posle dobijanja statusa kandidata za eu
 
najbolje je da kontaktiras poljoprivrednu strucnu sluzbu za tvoj kraj ili odes direktno u inspekcijsku sluzbu i trazis da te upute kuda i kako i kada to sve sredis ne budes lenj i postupak nam ovde opises je to ce biti pravilo za sve pogotovo posle dobijanja statusa kandidata za eu
Kontaktirao bih ja njih da oni nisu strasno neljubazni i da znaju da mi daju odgovor na ovo pitanje jer su strasno nezainteresovani da rade svoj posao e zato i postavljam ovde pitanje nadajuci se da cu dobiti neki odgovor.Hvala u svakom slucaju.
 
a da probas sa savetodavcima koje ministar postavio od skora, ako ih ima za tvoj kraj
 
Posto nisam dobio adekvatan odgovor od savetodavaca mozeli mi ko dati neki adekvatan odgovor na gore postavljeno pitanje?
 
Veterinarska inspekcija bi trbalo da zna podatke koji te zanimaju,oprema mora biti od neredjajucih materijala(prohrom)broj prostorija itd.

---------- Poruka napisana u 21:03 ---------- Prethodna poruka je at 20:50 ----------


ako vet.inspekcija ne zna pojedinosti onda zna kome da se obratite,ali mislim da oni imaju pravilnik
 
Pozdrav forumasima, kad ste vec kod te teme evo i ja da pitam zna li neko gdje se u Srbiji ili Bosni prodaju polovni uredjaji za mljekarstvo. Nasla sam sajt danski za bosnu ali tu je oprema iz danske po narudzbi na nevidjeno pa mi se to bas ne svidja. Treba mi duplikator od 1000 litara, sirna kada isto za tu kolicinu , bazen za dovozenje mlijeka sa moje farme do 1000 litara a i kalupi ali njih bi kupila nove. Bila bih vam zahvalna na nekoj informaciji

---------- Poruka napisana u 23:20 ---------- Prethodna poruka je at 23:12 ----------

Ja upravo radim na prijavljivanju sirare koju upravo radim za potrebe mlijeka koje proizvodim na mojoj farmi i kontaktirala sam nasu Javnu veterinarsku ustanovu jednog od glavnih veterinarskih inspektora. Dobila sam od njih pravilnik odnosno na njihovom sajtu sam ga nasla, a u njemu je sve doslovice objasnjeno: sta treba a sa odlukom kako bi trebao da tece proizvodni program tako treba da stoji i oprema sve do hladnjace (po redosledu) uglavnom mi je receno osim plocica, slivnika padova za iste da im je navaznije da izlazi zdrav proizvod, a takodje da su mi potrebni mlecni kartoni o zdravlju grla a sertifikat dobijas kad sve uslove ispunis zadate pravilnikom. Tako da je potrebno doci u posjed istih.(nijesu bili neljubazni cak naprotiv tako da sam prijatno iznenadjena.

---------- Poruka napisana u 23:27 ---------- Prethodna poruka je at 23:20 ----------

kolika je cijena tom duplikatoru od 300 lit
 
Dali neko zna gde moze da se kupi i po kojoj ceni prohromska kanta za mleko od 10L.
Bar da znam cenu.Moze i na PP.
Hvala. :off_topic:mozda
 
Poslednja izmena:
Ma ovo ti je ilustracija opreme za pocetnike da vide kao je to jednostavno.
..a ovo je jedan od primera digitalnog termometra

Ima takvih desetine modela. On brze reaguje, precizniji je u desetinke stepena, baterija traje 2-3 godine i jeftini su = 5-15$. Treba obratiti paznju na raspon. Nama treba od 0(+4) do 100(95-98°C) a treba kupiti od -10 do 150°C jer ni za jedan alat ili merni instrument nije preporucljivo da radi u svojim maksimumima.
Ljudi gde da kupim u Beogradu ovakav digitalni toplomer?
 
Za merenje temperature mleka.Kad sirim nikad ne potrefim istu temperaturu...prosto moj mali prst nije precizan kod odredjivanja temperature mleka :osmeh:
 
Nazad
Vrh