Podrivanje zemljišta

Neki kazu tek kad izvadis kineza ili krene nafta znas da si ga probio

Govorim ti u dobroj namjeri. Teorija je jedno,a praksa drugo. Podrivam već neko vrijeme, uspio sam čuda napraviti na svojoj zemlji, i riješiti velike probleme koji su me mučili. Stalno radim kojekakve eksperimente u vezi podrivanja, i vidim da treba prave dubine. Ne bih ni ja džabe trošio naftu i vrijeme...
 
Govorim ti u dobroj namjeri. Teorija je jedno,a praksa drugo. Podrivam već neko vrijeme, uspio sam čuda napraviti na svojoj zemlji, i riješiti velike probleme koji su me mučili. Stalno radim kojekakve eksperimente u vezi podrivanja, i vidim da treba prave dubine. Ne bih ni ja džabe trošio naftu i vrijeme...

Ma malo sam se salio ali nisam stavio :osmeh:
 
Gogo 7441 koja si to čuda uspeo napraviti sa svojom zemljom? I koje probleme si uspeo da rešiš? Inače me interesuje koliko košta podrivanje po ha sa dubinom do 50cm.
 
i mene interesije kakav imas prinos na susi de je podrivano jel je bolji ili je isti kao de je orano???
 
Da imam dobar podrivac definitivno bih sad podrivao strnjista i nista ne bih dirao do prolecne pripreme.
 
IMT577dv- nema problema! :)

MIRBAN- na mojim površinama ima svakojake zemlje, cca 70% je teška ilovača koja je sama po sebi zeznuta za obradu. Najviše se bavimo proizvodnjom povrća, znači da imam jako puno prohoda godišnje, radimo i navodnjavanje koje loše djeluje na strukturu tla, koristimo i puno umjetnog gnojiva, a ni to ne pomaže. U skoro dva desetljeća takvog rada napravili smo pravi cirkus od zemlje, obrada je postala strašno teška, a najveći problem je bila i voda koja se zadržavala na površini nakon svake kiše, tu je, normalno, propadao urod. Znao sam da mi treba podrivač, ali nisam imao adekvatan traktor. Kad smo kupili prvog duplaka, probali smo onako, na staru foru, s rashodovanog jednobrasca skinuti dasku i ostalo, malo prepraviti kačenje, i podrivati na nekih 40-50cm, koliko je išao u zemlju. Od toga nije bilo nikakve koristi.
Odlučio sam kupiti pravi podrivač, no, nisam ga nikad vidio uživo, niti je itko radio podrivanje u mom kraju. Nakon skupljanja iskustva po Internetu i stranim forumima, našao smo podrivač koji im je odgovarao, probao podrivati i- preporodio se. Iste sezone sam s 2x16" pluga prešao na 3x16" ili 14", koliko je oranje postalo lakše. Odmah se primijetilo da voda, koja je prije na pojedinim parcelama stajala tjednima, sad ode u roku od 24-72h. Također, u sušnom periodu, vidjela se velika razlika na biljkama, one na podrivanom zemljištu su bile puno "veselije", i jednim se dijelom eliminirala potreba za navodnjavanjem. Probao sam podrivati i neke pjeskulje, za koje su svi tvrdili da ih nema smisla podrivati, ispostavilo se da je i tamo u dubljim slojevima zemlja jako zbijena. Na parcelama koje nemaju velika odstupanja u strukturi tla (jer imam i takvih gdje zemlja prelazi iz pijeska u ilovaču) radio sam podrivanje na punu dubinu, znači cca 75cm, na pola dubine, ostavljao sam trake nepodrivanog, podrivao i duplo, uzduž, poprijeko, ukoso, sve moguće kombinacije, probao s kuglama za drenažu i bez njih, i najbolje mi se pokazalo krkati ga u dubinu koliko god ide, i raditi čim gušće prohode, tad sam dobio i najbolji efekt. Što se tiče cijene, nisam puno radio uslužno, kod nas ljudi još misle da je to glupost, ali otprilike bi trebalo biti duplo skuplje od oranja, ovako kako ja radim.

milan87- evo,sve gore piše, samo da dodam da i dalje sve površine orem, zasad sam samo sijao ječam na podrivano bez oranja, i to je super ispalo, ove godine ću ostaviti neke manje parcele bez oranja pa da vidimo kako će to ispasti sljedeće sezone, s nekim drugim kulturama. Zbog moje proizvodnje problem su mi žetveni ostaci, oni moraju biti duboko zakopani, pa zasad još plug mora raditi...
 
Da se i ja pridružim temi koja je jako interesantna. Radim sa improvizovanim podrivačem sa 4 tijela dubina rada oko 40 cm iz dva prohoda traktor je bio torpedo 40ks a sada deutz agroluks 4wd 55ks. Radim isključivo u plastenicima već desetak godina a na otvorenom polju nisam radio. Dobro se pokazao u plastenicima zbog izbijanja vode na površinu jer bi to bilo pogubno za povrće. Vjerovatno ću uraditi neke probe i na otvorenom polju pošto mi je zemlja jako loša na suši pa kukuruz teško uspijeva. Juče sam u plasteniku udario u cijev od zaljevanja u zemlji pa sam malo povio jedno tijelo na podrivaču pa sledi popravka a moram i konstrukciju malo pojačati pošto ga sad vuče jači traktor.
 
I ja razmišljam o ovoj temi.Ima u selu jedan podrivač sa tri radna tela,pa sve mislim da li bi moj ferdža to mogao_Ostario on a i ja.Nas dvojica 29,4 kW
 
Ja neznam o kakvoj teskoj obradi pricate a sa 55 ks podrivate, kadgod su u ourima sve to radili "marsovci" zglobasi i kidali reduktore ubijali se... doslovno.
 
Ja sam skoro kupio 55 ks 4vd tek je razrađen i neki dan je imao prvi teži posao sa podrivačem sa 4 tijela klirens do grede je 60 cm. Hidraulik je bio pustan do kraja ali podrivač nije mogao ići u zemlju dublje od 30 cm a zašto nisam siguran, može biti više razloga možda je dole pretvrdo, a možda graničnik hidrauluke nije dozvolio dublje a možda je podrivač prelagan sa težinom. Doduše hidraulik sam mogao eliminisati prebacivanjem toplinga u gornju rupu na traktoru gdje ne reaguje na graničnik. A tek sam u drugom prohodu postigao dubinu oko 40 cm Što se tiče traktora sa lakoćom je prolazio obadva prohoda, prvi sa druga spora a drugi treća spora po mojoj procjeni oko 5km/h Na dva tri mjesta mi je podrivač zarovio do gredelja i tu mi se traktor naglo zadavio i tu sam zaključio da moj teaktor na 50 cm sa 4 tijela nema šta tražiti. Vidjeću kasnije šta može da uradi sa 2 tijela, slede eksperimenti.
 
Miladine,
koliko je težak taj Agrolux od 55 KS?
Jesu li na većoj dubini proklizavali kotači ili traktor nije imao dovoljno snage niti u nižoj brzini i većem gasu?
Imam jedan voćnjak lijeske koji ima dosta visoku podzemnu vodu pa već neko vrijeme razmišljam o podrivaču. Zemlja je jaaako teška i bio bi sretan ako bi Goldonijem ( 4 wd, 50 KS i 2 tone) mogao vući 1 tijelo s kuglom. Makar prvo pliće, a zatim svake godine sve dublje, dok se parcela ne ocijedi. Nažalost, kod mene nitko nema podrivač da mi to odradi uslužno.
 
Nazad
Vrh