Poljoprivredna enciklopedija KWS pšenica 2018
Strana 49 od 49 PrvaPrva ... 39474849
Rezultati 961 do 966 od 966

Tema: Podrivanje zemljišta

Član Gogo7441 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Poruka
    75
    Zahvalio se
    13
    Zahvaljeno 74 puta na 33 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: IMT577dv Pogledaj Poruke
    Neki kazu tek kad izvadis kineza ili krene nafta znas da si ga probio
    Govorim ti u dobroj namjeri. Teorija je jedno,a praksa drugo. Podrivam već neko vrijeme, uspio sam čuda napraviti na svojoj zemlji, i riješiti velike probleme koji su me mučili. Stalno radim kojekakve eksperimente u vezi podrivanja, i vidim da treba prave dubine. Ne bih ni ja džabe trošio naftu i vrijeme...

Član IMT577dv avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Poruka
    2,077
    Zahvalio se
    565
    Zahvaljeno 678 puta na 253 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: Gogo7441 Pogledaj Poruke
    Govorim ti u dobroj namjeri. Teorija je jedno,a praksa drugo. Podrivam već neko vrijeme, uspio sam čuda napraviti na svojoj zemlji, i riješiti velike probleme koji su me mučili. Stalno radim kojekakve eksperimente u vezi podrivanja, i vidim da treba prave dubine. Ne bih ni ja džabe trošio naftu i vrijeme...
    Ma malo sam se salio ali nisam stavio

Član
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Poruka
    895
    Zahvalio se
    1
    Zahvaljeno 103 puta na 82 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Gogo 7441 koja si to čuda uspeo napraviti sa svojom zemljom? I koje probleme si uspeo da rešiš? Inače me interesuje koliko košta podrivanje po ha sa dubinom do 50cm.

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    1,587
    Zahvalio se
    722
    Zahvaljeno 123 puta na 88 poruka
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    i mene interesije kakav imas prinos na susi de je podrivano jel je bolji ili je isti kao de je orano???

Član diklofen avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    11,186
    Zahvalio se
    554
    Zahvaljeno 4,573 puta na 1,915 poruka
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Da imam dobar podrivac definitivno bih sad podrivao strnjista i nista ne bih dirao do prolecne pripreme.
    Dozvolis budali da prdne a on se odmah usere.

Član Gogo7441 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Poruka
    75
    Zahvalio se
    13
    Zahvaljeno 74 puta na 33 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    IMT577dv- nema problema! :)

MIRBAN- na mojim površinama ima svakojake zemlje, cca 70% je teška ilovača koja je sama po sebi zeznuta za obradu. Najviše se bavimo proizvodnjom povrća, znači da imam jako puno prohoda godišnje, radimo i navodnjavanje koje loše djeluje na strukturu tla, koristimo i puno umjetnog gnojiva, a ni to ne pomaže. U skoro dva desetljeća takvog rada napravili smo pravi cirkus od zemlje, obrada je postala strašno teška, a najveći problem je bila i voda koja se zadržavala na površini nakon svake kiše, tu je, normalno, propadao urod. Znao sam da mi treba podrivač, ali nisam imao adekvatan traktor. Kad smo kupili prvog duplaka, probali smo onako, na staru foru, s rashodovanog jednobrasca skinuti dasku i ostalo, malo prepraviti kačenje, i podrivati na nekih 40-50cm, koliko je išao u zemlju. Od toga nije bilo nikakve koristi.
    Odlučio sam kupiti pravi podrivač, no, nisam ga nikad vidio uživo, niti je itko radio podrivanje u mom kraju. Nakon skupljanja iskustva po Internetu i stranim forumima, našao smo podrivač koji im je odgovarao, probao podrivati i- preporodio se. Iste sezone sam s 2x16" pluga prešao na 3x16" ili 14", koliko je oranje postalo lakše. Odmah se primijetilo da voda, koja je prije na pojedinim parcelama stajala tjednima, sad ode u roku od 24-72h. Također, u sušnom periodu, vidjela se velika razlika na biljkama, one na podrivanom zemljištu su bile puno "veselije", i jednim se dijelom eliminirala potreba za navodnjavanjem. Probao sam podrivati i neke pjeskulje, za koje su svi tvrdili da ih nema smisla podrivati, ispostavilo se da je i tamo u dubljim slojevima zemlja jako zbijena. Na parcelama koje nemaju velika odstupanja u strukturi tla (jer imam i takvih gdje zemlja prelazi iz pijeska u ilovaču) radio sam podrivanje na punu dubinu, znači cca 75cm, na pola dubine, ostavljao sam trake nepodrivanog, podrivao i duplo, uzduž, poprijeko, ukoso, sve moguće kombinacije, probao s kuglama za drenažu i bez njih, i najbolje mi se pokazalo krkati ga u dubinu koliko god ide, i raditi čim gušće prohode, tad sam dobio i najbolji efekt. Što se tiče cijene, nisam puno radio uslužno, kod nas ljudi još misle da je to glupost, ali otprilike bi trebalo biti duplo skuplje od oranja, ovako kako ja radim.

milan87- evo,sve gore piše, samo da dodam da i dalje sve površine orem, zasad sam samo sijao ječam na podrivano bez oranja, i to je super ispalo, ove godine ću ostaviti neke manje parcele bez oranja pa da vidimo kako će to ispasti sljedeće sezone, s nekim drugim kulturama. Zbog moje proizvodnje problem su mi žetveni ostaci, oni moraju biti duboko zakopani, pa zasad još plug mora raditi...

7. Sledeći 3 korisnici su se zahvalili Gogo7441 na ovoj poruci:

Jovica2010 (09-11-18), milan 87 (08-11-18), MIRBAN (09-11-18)

Strana 49 od 49 PrvaPrva ... 39474849