koja su bogata sela u srbiji

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Učlanjen(a)
12 Jun 2011
Poruka
54
Lokacija
ratno skloniste Petrova Gora, Kordun
zanima me gde su bogata sela u srbiji i sta se pod tim "bogata" podrazumeva.
npr. selo nije brdovito vec su vecinom ravnice,
plodna zemlja, klima prija za uzgoj voca, povrca, zitarica,
blizina trzista za otkup proizvoda,

i, da li ima razlika u ljudima kao: mnogo radni ljudi navikli da rade iz pojedinih sela dok u nekim selima narod je navikao da ne radi (da li to postoji) .

eh, sada na topik: lokacija bogatih sela u srbiji.

hvala svima
 
Najbogatija su sela koja imaju najviše gastarbajtera koji se takmiče koji će da napravi veću i skuplju kuću.
 
Sve zavisi šta smatrate pod bogatim selima, donekle je kolega @zorancile upravu...
 
Ono sto sam ja video u Srbiji postoji par sela za koja se moze reci da su bogata to su vocarska sela Brestovik,Begaljica,Udovice,Vinca kod Topole
Sta znaci bogato mehanizacija i traktori uglavnom strani i kupljeni novi i ne na kredit cena zemlje oko 10.000-20.000€/ha lepa dvorista dzipovi kupljeni na sajmu onaj ko nije video nemoze da veruje u kojoj je zemlji.
A dali postoje vise i manje vredni ljudi pa mislim da je to povezano sa zaradom u gorepomenutom Brestoviku sam video najurednije vocnjake na malim parcelama koje su pod nagibom takve se u mom selu ne obradjuju uopste:ppozdrav:
 
Najbogatija su sela koja imaju najviše gastarbajtera koji se takmiče koji će da napravi veću i skuplju kuću.

Sa ovim se slazem u potpunosti jer zaista tako jeste...!
Kod nas je jedan napravio vilu i bedem oko celog placa 4m visine na ciglu i po.
Da bi nekoliko meseci kasnije nikla jos jedna vila od nekog drugog sa bedemom od 6m visine na 2 cigle.
Ma cista glupost po tom pitanju.
Moracu vam jednom slikati da vidite kako to izgleda.

Bogato je ono selo koje je lepo i mirno za zivot, i gde mozes pricati sa komsijom.
A ne da se svadjate i ne pricate zbog nekih gluposti i sitnica.
 
Bogata su ona sela gde su ljudi slozni i vredni, pa se dogovore i naprave nesto u svojoj sredini sami i svojim sredstvima.
Usput ovo sto kaze Kicca je apsolutno tacno.
 
U mom kraju, od Čačka do Kruševca ima sela koja su uspela da izgrade i kanalizaciju, nove crkve, nove kilometre asfalta, digitalnu telefoniju, što nekima zvuči i obično, zavisi šta se sve podrazumeva pod javnim standardom jednog seoskog naselja. Ima i imućnih pojedinaca u svim selima, a većini njih startni kapital je stigao, ne iz inostranstva, već od rada na seči šuma, dobrih godina u poljoprivrednoj proizvodnji, "zelenog plana" iz 70-ih. Sela više ne beleže neki odliv u okolne gradove, jer i tamo posla nema već godinama, ali nema novorođenih. Mnoge škole su za samo dve decenije prepolovile broj đaka. Ovo pišem jer mislim da samo selo sa mlađim ljudima može da se nazove imućno. Kad` ima ljudi, sve ostalo može da se kupi ili napravi.
 
Na veliku žalost sve je manje sela u Srbiji za koje se može reći da su bogata. Zbog posla često idem po Srbiji i situacija je manje više svuda po selima ista, svi su se učaurili i bukvalno preživljavaju i tuguju a razloga je puno. Propale su fabrike u kojima su radili, nema više zadruga koje su imale kakvu takvu organizaciju, i ono malo stoke što se drži teško se prodaje a ulaganja u poljoprivredu su sve veća. Mali je broj onih koji su uspeli da se snadj u takvoj situaciji pa da nekako solidno žive. Postoji izreka da su deca najveće bogatstvo a i dece je po selima sve manje i malo je škola koje ne kubure sa formiranjem odeljenja po selima a i ta odeljenja koja su nekad imala preko 30 učenika su sad spala na jedva 15. Ekonomska kriza je pogodila i naše gastarbajtere pa i ono sve manje novca donose koji je i te kako važan. Ranije u gradjevinskoj sezoni nisi mogao majstora nigde da nadješ a sad da nije zaprašivanja semena pred setvu ne bi se mešalica za beton nigde čula a majstori sede ispred prodavnice i uz po jedno pivo ceo dan prepričavaju kako je nekad bilo. Činjenica je da se neka sela koja se bave voćarstvom još koprcaju ali daleko od toga da im je lepo i puno rada je bilo potrebno da bi došli do toga. Ceo sistem je uništen i zaista nisam siguran koliko je potrebno novca, rada i vremena da bi sve došlo u neku kakvu takvu normalu.
 
Pitanje i jeste šta znači bogato selo?
Da li je bogato selo nešto kao Indjija i Stara Pazova koji imaju razvijenu industriju ili Palić koji postaje vikend naselje za bogate Subotičane, ili Svilajnac koji ima 42 kafane (ako sam zapamtio tačan broj), ili neko selo iz okoline Pančeva koje ima velik atar sa plodnom zemljom?
 
Kažu da su deca najveće bogatstvo, prema tome nije teško zaključiti da u Srbiji nema bogatih sela, ali ni bogatih gradova, svake godine se ugasi jedan gradić od 30 000 stanovnika. Treba malo i na to pogledati...
 
Bogatih sela skoro da nema ( tj, mali je broj kao gore navedenih)
ostalo je sve sleparija, koja je dosla do dna zahvaljujuci glavesinama na vlasti,
koje rade decenijama na stetu svog naroda.
 
Setih se rečenice drugovog dede od pre neki dan, pričali smo u selu u kome provodimo vreme i kaže da nikada selo neće biti kako treba jer predsednik nikada nije bio DOMAĆIN čovek ! ::svaka cast::
 
Ljudi moji vi mozda ne znate koliko ste bogati jer mozda niste videli sto znaci siromasno i malo selo. Ja Srbiju ne poznajem ali mislim (samo mislim) da je kod vas mnogo bolje nego sto mislite da je?
Ne znam koliko ste upoznati selima stare Jugoslavije ali u Srbiji je "banja" prema selima susednih zemalja, (da li su to zemlje?).
 
Za mene je jedno od siromasnijih sela prvo selo do mog Vasica. Zasto ??
Privredno jace nego nase bolje kuce,vise rade,vise imaju materijalnog ali nista nemaju imaju 1.5kafanu-rupu,mladi im nemaju sportske terene,nemaju seosku salu za svatove,oprostajna,centar sela nisu sredili,nikakvo udruzenje u selu...jeb* pos'o.
 
Ljudi moji vi mozda ne znate koliko ste bogati jer mozda niste videli sto znaci siromasno i malo selo. Ja Srbiju ne poznajem ali mislim (samo mislim) da je kod vas mnogo bolje nego sto mislite da je?
Ne znam koliko ste upoznati selima stare Jugoslavije ali u Srbiji je "banja" prema selima susednih zemalja, (da li su to zemlje?).
Зато се у Србији живи боље, зато Србија има највеће порезе на Балкану, зато Србија има највеће акцизе на гориво, пољопривреднике на улицама, рударе, просветаре, МУП.....у штрајковима, најлошије живимо од свих бивших република некадашње СФРЈ !
 
Ovo moje Zaplanje ima 34 sela do pre 40 godina svako selo je imalo 4godisnju skolu a veca sela (preko 400 domacinstava) 8godisnje. Onda je krenula industrija da radi u Nisu otvorile se fabrike, pa se otvorile fabrike kod mene u Gadzinom Hanu (4 fabrike su radile u 3 smene do pocetka 90-ih) pa su ljudi krenuli da dolaze u Gadzin Han pa polako da se sele iz Hana i drugih sela u Nis. Oni koji poznaju Nis mozda se secaju meni je pokojni deda pricao kaze on 60ih godina od Broja 6 do bolnice bilo je nekoliko kuca, sada tamo ima 3 naselja vecina su zaplanjci. Prema podacima koje sam naso u nekim knjigama od 1970 do 1990 iz Zaplanja se iselilo oko 30000 ljudi. Sada polovina sela nije preko 10 cula plac novorodjenceta, putevi su katastrofa samo dzipovima se moze doci do sela, obnovili nam regionalni put ali sa 30 godina zakasnjenja, kada sam 2000 zavrsio osnovnu skolu samo u Hanu u osmom razredu bilo je nas 40 u osmom razredu ove godine se nakupilo jedva 25. Nista vise ne radi, cak i ljudi nece da rade bio sam za vikend sa tecom u njegovom rodnom selu da pokosimo travu u vocnjacima nismo mogli nikog da nadjemo da nam pomogne a platili bi za pomoc svi piju pivo ispred prodavnice svi duguju prodavnici al niko nece da radi samo kazu "A sto bi ja radio za njega". Ima ljudi koji rade i kada steknu nesto odmah krecu price vidi ga ovaj "sta li je pokrao" ili "odakle li mu pare za sve ovo" a niko ne vidi da ljudi samo dodju kuci da prespavaju. Ima obradivih povrsina jes da nije najsjajnija zemlja al za vocarstvo dusu dala, takodje za seski turizam ima uslova imamo celu Suvu planinu na raspolaganju cistih izvorskih voda al niko nece da se pomuci i napravi projekte bitno je da se docepa fotelje da pokrade kolko moze u mandatu da zaposli pola familije. Sto je moj deda pricao kad nema domacina u kuci nema ni domacinsva ugasili smo ga opasno ali tome mozemo da zahvalimo i ovim danas politicarima al i onim od pre 20,30 godina. odoh malo off topic i u politiku ali jbg iznerviram se kad vidim moje vrsnjake kada sa 25 godina sede kuci nista ne rade i ne trude se da nesto promene a mi koji pokusavamo da ispravimo Drinu samo dobijemo po usima
 
Najbogatije selo je ono selo gde su pune skole,gde se vise ide na svadbe nego na sahrane,gde se vise nose povojnice bebi nego parastos u crkvu.Ali takvih sela je sve manje.jedino na selu sta je bogatije su groblja,sve vise ima ljudi na njima.Novac je prolazan a deca ostaju za nama.Dzaba nekome vile i kule,traktori,tovilista,kad nema kod da ga nasledi i nema sa kome da podeli staracke dane.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh