Maline-berba 2011. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Molim sve malinara da o ceni , otkupu , berbi , beracima i svim trenutno aktuelnim stvarima pocnu da pisu u ovoj novo temi jer je stara tema vezana iskljucivo (kako stoji u naslovu) za radove u malinjaku od februara do juna , dakle svaka rasprava u staroj temi koja je vezana za cenu i berbu je OFFTOPIC i zbog toga sam i otvorio ovu novu temu .
Treba se voditi racuna na forumu i pisati u odgovarajucim temama .

Pozdrav svima.
 
evo mene dule majstore malina na ovoj novoj temi
:bravo:na pijaci u vrnjackoj banji danas 150 dinara rekose mi moji rodjaci koji su je nosili prodali sve (i moje i nihovo skoro 160 kg) uzeleo se narod maline ima i turista pa se slade
 
Pijaca je odlicno resenje da se izbegnu hladnjacari , ali je veliki problem to sto se tamo ne mogu prodati neke vece kolicine .
 
Evo i ja da vas sve srdacno pozdravim.... Mnogo ste se bez razloga u nervozili ... Al vidim da u ovoj temi ste :cool:

Da vam skrenem paznju kod nas je pocela berba sa 105 din ali svima koji imaju dobar kvalitet ....je pod otvoreno ..ali u vecini se donosi loseg kvaliteta ( posledice od prosle god, to je dobro obrazlozio Boban pozega) ..Na nekim otkupnim mestima isplacuju nekima po 100 din a nekima uzimaju na- otvoreno-
Dolaze bolji dani a tim i bolji kvalitet ... pa i veca CENA

Kad bi ste videli sta sve donose na otkupno mesto .... ne bi ste se cudili ovoj ceni ..... A Vi imate super malinjake ... siguran sam imace te i pristojniju cenu

@Zoran sef ..... srecna ti Preslava ...i lepo se provedi pazi na ::vino::
@ cunami ... Dobar berac...... ima ona narodna ---gde veliki dohvati tu mali dobaci --:haha::haha:
 
Dule majstore al ja berem u sptembru i oktombru zar vam nece trebat i ta iskustva...:haha:
9tn6z9.jpg


4jqdc2.jpg


xo31pk.jpg
 
Pole izvini zaboravio sam na ove sorte koje se beru na jesen , al ako bude trebalo napravice neko od nas opet adekvatnu temu.

Hladnjace u mom kraju najavljuju stidljivo cenu od 70 do 100 zavisno od kvaliteta, Ova cena je uzas , ako stvarno tako bude bilo mada mislim da ce sve da legne na svoje mesto.
 
Pre neki dan sam dobio privatnu poruku od jednog hladnjacara iz mog kraja. Imao je problema da je objavi ovde na forumu, pa sam je ja sada prekopirao:

bojan_Arilje

Molim te procitaj moj post i prosledi ga dalje na forum posto je ne mogu da postujem
Pozdrav,

Posto ja ne mogu da postujem na forumu, resio sam da poruku posaljem tebi i ti dalje prosledi. Citao sam malo postove i iznenadio sam se koliko ljudi imaju malo informacija, sve se svodi na sistem rekla-kazala. Mislim da je to jako nbepouzdano, posto sam u poslu sa malinom (prosle godine izvezao 250tona) i ostalim vocem stalno pratim situaciju na trzistu kako Nemacke tako i Poljske koji su nam najveci konkurenti. Moja prognoza za ovu godinu je da ce cena biti od 60-80 dinara, ispod ove cene nema logike, a iznad isto tako nema bas puno prostora a dva teksta ispod koja sam dostavio u prilogu potvrdjuju ovu cenu. Konkurencija nas pritiska, i kriza na zapadu, jeste nasa najbolja roba ali ne vredi moramo i cenovno da budemo u rangu sa Poljskom inace nema prodaje. Ukoliko hladnjace plate preko 80 dinara bice u problemu sa prodajom, pouzdano znam da su mnoge pretrpele velike gubitke prosle godine iako voze skupa kola i letuju na egzoticnim destinacijama. Odgovorno tvrdim da preko 95% hladnjacara u Arilju ne sme da ustane i glasno kaze "Ovo je moja hladnjaca". Svi duguju velike kredite bankama i samo na osnovu velikih prometa oni uzimaju nove kredite kojima finansiraju stare i tako idu u krug. Medjutim taj krug ne moze ni vecno da traje. Sto se tice prosirivanja kapaciteta, svi ce reci kako se prosiruju ako su u minusu?? Lepo se prosiruju, ko studira ekonomiju zna da je izlaz iz krize najkraci putem nove investicije. Jer svaki hladnjacar sa novom investicijom dobija deo novca, svezeg za rad, kako? Hladnjacar ima vec hladnjacu vrednu 200 k eura, i ima recimo promet od 1milion Eura, on iako je u krizi da kazem, moze da investira u jos jedan pogon od 100k eura, jer ce uzeti opremu na tri godine i to ce ga prve godine kostati 33k eura, isti ovaj objekat ce proceniti na 300k eura i od banke podici kredit od 150k eura, sto na kraju dodje 150-33(koliko mora prve godine da isplati isporuciocu opreme) = 117k eura, znaci on iako investira ima na raspolaganju 117k eura koje koristi za dalji posao. Naravno ova nova komora nije njegova vec bancina, kao i stara hladnjaca, ali banka ovde ulazi svesno u rizik jer banka zeli da plasira svoj kapital a hladnjacar svesno ulazi u novu investiciju kako bi dobio jos dodatnog kapitala za rad. No ovaj vid ekonomije se naziva kazino ekonomija i to nije bazirano na zdravoj osnovi, jednog dana moze da pukne. 95% Ariljskih hladnjacara radi na ovakav nacin, sve drugo su price za malu decu i price rekla-kazala. Ja sam u ovome poslu od 2004 i znam kako sistem funkcionise. Jos nesto da su hladnjace profitabilne kako to da Hladnjaca iz Prilika (koja je dobila subvenciju od drzave u iznosu od 100% jer su oni udruzenje proizvodjaca malina Vilamet eko Ivanjica) nije uspela da zaradi veliki novac, nego je hladnjaca propala, i sada svoje kapacitete uglavnom izdaje u zakup. Ako je to toliko unosan posao kako neki kazu i ako se mnogo veliki novci zaradjuju za kratko vreme kako to da oni nisu uspeli da zarade novac i da prodaju maline po 20 eura, a imali su hladnjacu lepo sredjenu sa svom pratecom opremom. Nemoj da mi neko kaze da ostali imaju monopol, jer svaka firma koja je registrovana za spoljnotrgovinski promet moze da izvozi. Toliko od mene!!!

http://imageshack.us/photo/my-images/32/cenamaline.jpg/

Cena malina, po misljenju jednog mog kupca (trgovca iz Nemacke, inace je ovde obradjena i Visnja) ovaj covek je preko 20 godina u poslu, i njegove cene su uvek tacne, kad kaze cenu razlika moze biti + - 5 Euro centi ne vise

http://imageshack.us/photo/my-images/32/cenamaline.jpg/ situacija iz Poljske inace od jednog coveka koga sam upoznao na sajmu u Nemackoj, covek pretezno radi jagodu ali obzirom da zivi u Poljskoj ima uvek informacije iz prve ruke sta se desava na trzistu.

Ja sam se registrovao na forumu ali ne mogu da saljem postove ne znam zasto.​
 
@MPopovic:ppozdrav:.......Ima tu i delimicno istine al ima i ne logicnosti .... zar stvarno treba da poverujem da u EU ...NAJ uredenijem drustvu ima poslovnih ALAVIH ljudi koi se bogate na racunn svojih sugradana ....tako sto ce iz Poljske,Cilea i Srbije , DA UVEZU NESTO PO 2 EURA A DA SVOIMA SUGRADANIMA PRODAJU PO 19+eura...? neverovatno.......... pogledajmo samo po koim cenama su proizvodi od maline u EU....?:sta:
 
Evo i mene.....prekjuce smo nabrali 18 gajbica,prodao nekom nakupcu iz Bg po 120 din......jutros 16 gajbica.....ne znam kome cu oterati.....pustio sam sistem,zalivam,sada joj treba dosta vode da napuni plod.....planiram predvece i da prehranim preko lista sa nekim folijarnim djubrivom.Sta li je sada najbolje,koje djubrivo?
 
Pa koliko hladnjacara je prosle godine uvezlo malinu iz Poljske i iz Cilea pa je preprodavalo kao Ariljsku pa sad kad je ustanovljeno da ima malo secera i ostalih sastojaka i kad ste pokusali da prevarite EU i sad vas ucenjuju vi sad kazete kriza,pa bi li kriza i prosle godine pa malina imala cenu 156 din
Ijos nesto nama je kriza nekoliko godina unazad a ONI to neosecaju jer za njih nema krize
 
Prvo cu d obrem maline kao sto dolikuje oda zovem hladnjacu pitam za cenu ako mi se nesvidja zgazim nogom svaku gajbu i teram da predam, a ako mi se svidi cena predacu kako treba odma ima da napravim kvalitet adekvatan ceni
 
Poslednja izmena od urednika:
bojan Arilje
PA ako ste tako obavesteni kao sto kazete sto nam sve ovo ne saopstite u januaru nego sacekate pocetak berbe i onda kalkulisete na nasoj muci i znoju.Recite jasno cena maline je 60 dinara u narednih 15 godina.Proizvodjaci maline nemojte gajiti iluzije o ceni od 1.5 eura do 2 eura.To je posteno s vase strane.Necemo je ni proizvoditi .Povadicemo malinjake ,a vi radite sa hladnjacama i kreditima sta god hocete.Ali vi dobro znate da to nije tako.Niste vi naivni da uzimate kredite i maltene bacate u bunar.Zasto se ne zapitate zasto se ti krediti u tolikoj meri ulazu bas u hladnjace.Zasto ne investirate u proizvodnju musmula.Ja vama da odgovorim.Svi ste vi osetili priliku da na tudjem znoju u proizvodnji maline zaradite velike pare preko noci i to je nepobitna istina.Ne kazem da ste svi uspeli,ali mnogi jesu.A od nas proizvdjaca nije niko.U tome je srz nasih nesporazuma.Mi vidimo vase dzipove i sve ono sto imate,a nama tvrdite kako gubite na malini.Ali nama je dosadilo da to slusamo i mi sada postavljamo pitanje gde su nasi dzipovi.Mene ne pece u dusi cena maline,mene pece vasa prica o ceni. Zato sam ja u jednom prethodnom postu napiso da ovo nije prica o malini i ceni,ovo je prica o ljudskom dostojanstvu.
 
ako nemogu da nam plate neku realnu cenu nek se nebave preradom maline,ako mi gubimo neka i oni gube,u momo kraju ni jedan hladnjacar nije propao i naravno vozikaju najnovija auta
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam otisao korak dalje, dobio sam i tu poruku od tog clana, a nocas sam dobio jos jednu. Evo je u celosti.
.
.
.
Odg: situacija sa malinom

Pozdrav Zorane,
Maline donose devize to je tacno, tacno je donekle i ovo drugo sto si napisao da su u posao sa malinama ukljuceni razni ljudi iz kriminogene zone, ali njihov broj je zanemarljiv, mozda ima malo njihovog kapitala u hladnjacama ali mislim da je to sve zanemarljivo, glavno i osnovno su banke. Odlicno znam situaciju na trzistu, jer sam u ovome poslu od 2004 godine i od tada nijedan vazniji sajam nisam propustio u inostranstvu, jedne godine sam u Nemackoj sledece sam u Francuskoj, posto se sajmovi nazimenicno organizuju. Sto se tice kupine posao sa kupinom su unistili Kinezi, to je razlog zasto je kupina placana i 10 dinara. Jednostavno oni imaju veliku proizvodnju i kupcima iz Evrope je jeftinije da poruce kontejner iz Kine nego da ga kupuju u Srbiji. Medjutim kao i kod svakog proizvoda tako i kod kupine postoji period kada posao zapadne u krizu, mislim da je kupina to prebrodila i da ce ove godine kupina biti cak i skuplja od maline. A malinu srpsku ce tek zadesiti kriza kakvu je zadesila kupina, i cena nikako ne moze biti preko 1 eura. Ukoliko se malina plati preko eura hladnjace ce biti u problemu i sve ce propasti, posto i prosle godine vecina hladnjaca je poslovala negativno a ako se i ove godine to ponovi onda ni proizvodjaci nece imati kome da daju tu malinu. Nadam se da si pogledao ova dva linka sto sam ti okacio, tu mozes da vidis iz prve ruke situaciju u Poljskoj i koje cene ocekuju od nas nemacke firme koje su inace nasi najveci kupci. Ove informacije su tacne i iste informacije sam vec dobio sa par razlicitih izvora. Jako sam dobro obavesten u ovom poslu i jako dobro pratim trziste. Ti nemoj da se predajes, ponovo ce malina biti hit proizvod no treba izdrzati period stagnacije koji ce trajati 3-4 godine kao i kupina, kupina se sada povratila ali je malina u krizi i to zestokoj, ponajvise cemo to osetiti mi Ariljci koji smo najveci prizvodjaci malina u Srbiji....​
 
zoki sefe pusti tog hladnjacara da prica svoju pricu i baca nam tetanus u krv da nas umiri evo jedne prave informacije iz belgije od gudranceta na b92 http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=518493 ja sam juce zagovarao cenu od 17.99 eura po kilu austrijancima i kanadjanima a od sad samo volim belgijance sa 24 eura po kilu no malinari dragi koliko im je u belgiji piletina kad ovoliko pacaju malinu- pa da se razletimo posaljemo ili tebe ili mikera ili duleta majstora ili ibrkica po svetu da prodaju nasu malinu a ja ako ovako nastavim mislim da cu naci kilo maline i za 50 do 60 eura po kilu a iduce godine kad moj hektar dodje na berbu i jos vise

Zivim u Briselu vec vise od sest godina i do sada nikada nisam video da je cena malina po kilogramu bila manja od 20€ a jedan od najvecih otkupljivaca malina iz Srbije je upravo belgijska firma.
U Delezu (Delhaize)je trenutna cena po kilogramu oko 24€... zar je moguce da nasi proizvodjaci ne mogu da se udruze, organizuju i pojave se direktno na zapadnom trzistu kako bi jednom vec prestali da kukaju na drzavu... nije drzava zaduzena za otkup i prodaju vec za ostvarivanje uslova poslovanja, koji inace postoje. Izvoz malina je dozvoljen pa neka sami nadju kupce.
 
danas brao po drugi put ove godine i predao u ribare za hladnjacu iz skupljena. cena 100 din, a sta ce dalje da bude, da li ce gore ili dole ne zna se jos nista
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh