Sok od zove

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.438
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Ljudi jel ga pravite ??
Za mene je to najlepsi sok na svetu,na zalost moji ga u kuci ne prave dobrih 10godina.Tetka me neki dan prijatno iznenadila kad mi je poslala flasu ovog soka koja je caskom popijena.
Jel imate neku posebnu recepturu ?






Pozdrav časnom Internet Deda Lali :osmeh:


Sirup od cvasti zove
U 5 litara pitke vode potopiti 50 čistih i tek procvetalih cvasti (zova cveta, približno, od 15-og do 20. maja u nižim predelima, pa do početka jula meseca na planini). Dodati 50 grama prethodno, u vodi, otopljene kristalne limunske kiseline („limuntus”) i ostaviti da pokriveno stoji 24 sata.
Zatim dodati 5 kg šećera, promešati da se šećer otopi, a zatim prokuvati desetak minuta na tihoj vatri. Skloniti posudu sa štednjaka, prohladiti sirup, procediti ga kroz čistu gazu, sipati u sterilisane staklene boce i zatvoriti.

Napomene:
- Sirup ima trajnost od 5-6 godina (u mračnoj, prohladnoj ostavi, naravno).
- Česta je pojava zelene plesni na površini sirupa u propisno sterilisanoj i zatvorenoj boci. Nema razloga za uznemiravanje.

Kašasti sok od zrelih bobica zove
Oprati 2,5 kg zrelih plodova zove, otkinuti peteljke, naliti ih litrom pitke vode i kuvati na tihoj vatri petnaestak minuta da omekšaju. Propasirati kuvane bobice kroz čistu gazu ili češću cediljku, dodati 750 g šećera, te nanovo prokuvati. Vrelo sipati u zagrejane, sterilisane boce i povezati celofanom. Zatim, boce ušuškati u perjane jastuke ili vunenu ćebad i ostaviti da se polako ohlade.

Internet Bibliotekar
 
Poslednja izmena:
Jel' to zova postade voćka? :osmeh:

Keva me svake godine, pa i ove, natera da joj berem za sok. Obrao sam je motornom testerom, biće par litara.
Bez sprdnje, dobar sok, pisala je negde otkupna cena zovinog cveta od 55din./kg ali niko neće da bere.
 
A mene plaši jedna drugarica da zova nije dobra, čim je izbegavaju pčele. Navodno ima neki otrov. A mi svake godine spremimo po nekoliko desetina litara. Strašan sok. Inače, moji seljaci, a i ja je popularno zovemo "obzova".
 
Ja sam pretprošle godine pravio sok od zove, ali onaj destilisani..... Srašno mnogo posla za malo koristi, ali rakija od zove je stvarno zakon! A sok pravi supruga, i to se naravno uvek potroši brzo....
 
Branjem zrelih zovinih bobica, naravno bez grančica, samo čise bobice.... Posla do bola, i jako malo rakije se dobije, jer ima malo voćnog šećera u sebi..... Od 200 litara mure se dobije svega 6-8litara čiste rakije.......
 
A mene plaši jedna drugarica da zova nije dobra, čim je izbegavaju pčele. Navodno ima neki otrov. A mi svake godine spremimo po nekoliko desetina litara. Strašan sok. Inače, moji seljaci, a i ja je popularno zovemo "obzova".

To za pčele je istina, a da li je zbog nekog otrova izbjegavaju ne znam.
 
Kako može da bude štetna kad je svuda spominju kao lekovitu za disajne organe!:bravo:
 
Nema nista bolje za letnju vrelinu od rashladjenog soka od zovinog cveta...
Ja ga OBOZAVAM

A pored svih zala koje atakuju na nase zdravlje mislim da cvet zove zauzima mesto pri dnu tabele :D
 
i ja ga obozavam, cak je i dobar za mnoge stvari, kao sto je visok krvni pritisak, preciscava krv, bla bla bla... jedino sto utice na sterilitet.. samo da napravim decu ima da cepam 3l dnevno, za sada sam umeren :D :D :D
 
Nazad
Vrh