Stalska oprema za koze i ovce

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Moze biti
jaslagn6.png


edit by Čugi:ispravljen link za sliku
 
Gledam malo ove postove gori i sve nesto mislim postavit pitanje DA ili NE. Radi se o rasturu sijena. Tar je dao gori neke ideje, i vi ste drugi nesto predlozili, i ja u svom svakodnevnom poslu stalno mozgam kako sprijecit blago da sta manje rasipa sijeno (narocito koze) i onda mi je pala jedna ideja napamet. Je da kosta, ali mislim da bi pomoglo. Imam iskustvo sa briketiranom lucernom pa sve nesto razmisljam u tom pravcu. Briketirana hrana je skupa ( u nas u HR trenutno 0.50 Eura kg). E sad kad je vec to tako razmisljam bi li se moglo buduci da su prava postrojenja skupa i trose puno energije sijeno samlit u mlinovima koji se koriste doma za mljevenje grana i lisca od kojih se pravi humus. Sitno bi propalo a ono deblje bi se samlilo ili koliko toliko usitnilo. Posto i ovce i koze vole sitniju hranu mislim da bi se ovim postiglo da se iskoristivost poveca i da bi samo neznatan dio propao. Jos ako bi im se u tako usitnjenu hranu umijesalo i mljevenog kukuruza(prekrupe) ili jecma, zobi ili bilo cega mislim da bi islo. Sta vi kolege mislite o tome?
 
Ideja je dobra, ja sam vec razmisljao o tome, ima moj drug neku masinu (seckalica ili tako nesto )samo joj fali motor, pa sam ja razmisljao da probam sa senom pa da vidim dali je dobro, ali sve se nema kad. Jedino me interesuje dali nece da bude mnogo sitno seckano pa da smeta ovcama tj. da im ulazi u nos prilikom hranjenja.Sta ti mislis Brundalo ? Kao strucnjak za te stvari.
 
Imam losa iskustva sa tim. Nisu tele iz jasala podic opalo lisce deteline. Umesano u koncentrat je islo.Ali cudni su Musu kad sam poklonio kod tipa je odma navalio na spirine, kodmede nista okvaseno nisu hteli pojesti
 
A u najgorem slucaju mogu pocet puhat, ali ja mislim da je to sve. Ja sam prije 2 godine pokusa sa briketima lucerne pa su se pocele davit, a ja onda fino namocija brikete u vodi i nije bilo problema, (osim cijene naravno). Kad su jele onakvu prasinu(brasno) onda bi mogle i ovo. Ja mislim da bi moglo upalit a ako bude problema tribalo bi mozda malo namocit. Iman neku staru masinu tu u susida pa cu bas sutra probat i javit rezultat, naravno ako masina radi.

ivanhoe je napisao(la):
Imam losa iskustva sa tim. Nisu tele iz jasala podic opalo lisce deteline. Umesano u koncentrat je islo.Ali cudni su Musu kad sam poklonio kod tipa je odma navalio na spirine, kodmede nista okvaseno nisu hteli pojesti
Ni u mene koze nisu tile vlazno i namoceno ali virujen da bi ih se sa nekim"zajebom" moglo nagovorit da pocnu jest. Tribalo bi in mozda vlazit malo po malo. Za ovce san siguran da oce jos pogotovo ako im se sitnog ili prekrupljenog zrna stavi unutra
 
Verovatno ce biti ok.Ja kad dajem ovcama lepu lucerku one malo rasturaju, ali kad je" prva trava" tj prvo kosenje i ima vise korova onda rasturaju vise nego sto pojedu tako da bi seckanje dobro doslo.
 
E kod takvih jasli ce sigurno puno rasturat. Ako bi in se siklo onda bi i one jasle sta ja iman bile jos funkcionalnije. Sad ne rasturaju puno, ali ja gledan kako bi mogle jos i manje. Jer mislim kod sjeckane robe teze ce in bit probirat....
 
komsija pokojni je najbolje resio za svojih 10-15koza on je jasle kao ove sto je sik postavio sliku oblozio zicom,koze su mogle da jedu a nije se puno rasipalo
 
Upravu si ti,ali treba to sad neko iseckati,pokosi, sakupi , izbaliraj,utovari, rastovari ,spakuj na tavan ,skini sa tavana pa sad jos i iseckaj pa to treba jedan puk ljudi da radi.Ali od necega se mora ziveti, a i zivot je kratak da bi obracali paznju na te sitnice zar nije tako druze. :ppozdrav: :D
 
siks je napisao(la):
Upravu si ti,ali treba to sad neko iseckati,pokosi, sakupi , izbaliraj,utovari, rastovari ,spakuj na tavan ,skini sa tavana pa sad jos i iseckaj pa to treba jedan puk ljudi da radi.Ali od necega se mora ziveti, a i zivot je kratak da bi obracali paznju na te sitnice zar nije tako druze. :ppozdrav: :D
Jos da im i dicu...... pocnemo pravit he he :D :D :D
 
ivanhoe je napisao(la):
Imam losa iskustva sa tim. Nisu tele iz jasala podic opalo lisce deteline. Umesano u koncentrat je islo.Ali cudni su Musu kad sam poklonio kod tipa je odma navalio na spirine, kodmede nista okvaseno nisu hteli pojesti
Sta su spirine?
 
Nisam ranije cuo taj izraz. Znam za splacine, sto je izgleda drugi izraz za istu stvar.
 
A virovali ili ne u mene se upotreblajvaju sva 4 izraza i spirine i splačine i napoj i pomije a ako bi isa kopat malo dublje virujen da bi se nasa jos koji :haha: :ppozdrav:
 
Tacno, zaboravio sam pomije... :spavam: :haha:
A napoj(?) se u literaturi uglavnom spominje kao smesa tecnosti i brasnaste hrane.

Sto se rastura tice, koze su tu prvaci. Zato se u stranoj literaturi dosta pise na tu temu. Zakljucak je da nikakve jasle ne pomazu puno. Jedina pomoc su jasle sa keceljom u koju upada bar 1/3 sena i odakle se seno koje je cisto vraca u jasle i paletiranje. U palete pre svega ide lucerka jer je to nacin da se spreci gubljenje lisca, zatim razni rezanci repe, povrca i sl a sve se to povezuje melasom. U palete moze da ide i seno ali opet u jaslama mora stalno da bude sena. I tu se opet vracamo na kecelju.
Ima jos jedan nacin ishrane sa malim rasturom. To je ishrana iz betonskog valova uz pomoc miksera ali i tu postoje jasle sa senom pa se opet vracamo na kecelju za koju bi mozda bolji naziv bio portikla. :haha:
 
Tar je napisao(la):
Tacno, zaboravio sam pomije... :spavam: :haha:
A napoj(?) se u literaturi uglavnom spominje kao smesa tecnosti i brasnaste hrane.

Sto se rastura tice, koze su tu prvaci. Zato se u stranoj literaturi dosta pise na tu temu. Zakljucak je da nikakve jasle ne pomazu puno. Jedina pomoc su jasle sa keceljom u koju upada bar 1/3 sena i odakle se seno koje je cisto vraca u jasle i paletiranje. U palete pre svega ide lucerka jer je to nacin da se spreci gubljenje lisca, zatim razni rezanci repe, povrca i sl a sve se to povezuje melasom. U palete moze da ide i seno ali opet u jaslama mora stalno da bude sena. I tu se opet vracamo na kecelju.
Ima jos jedan nacin ishrane sa malim rasturom. To je ishrana iz betonskog valova uz pomoc miksera ali i tu postoje jasle sa senom pa se opet vracamo na kecelju za koju bi mozda bolji naziv bio portikla. :haha:

Tar dragi moj prijatelju i kolega ovisniče o poljoinfo... :haha: Samo jedan ispravak ali ja se nadam da je tipfeler, nije paletirana nego peletirana hrana. Ja san je prova davat i tu rastura nema i iskoristivost je 99%
 
Nije greska u kucanju nego u glavi....ko zna sta mi je bilo na pameti kada hocu koze paletama da hranim :haha:
 
Nazad
Vrh