Stalska oprema za koze i ovce

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Nisam dugo pisao u temi, ali evo da to ispravim. Prethodnih dana sam pravio hranilicu za jagnjad. Kod velikih prijatelja sam video kako izgleda, pokupio mere i rešio da napravim sličnu. Evo kako je to ispalo, rastur je zaista sveden na minimum, a o mnogobrojnim prednostima da i ne govorim. :ppozdrav:







Podešavanje visine sam rešio sa lancem i karabinom tako da se rastojanje od poda podešava u "cm". Ako vas nešto zanima, slobodno pitajte.
 
Prepoznaje se model sa farme Miljkovic.Ja ne znam dal su moji tako alavi,ili sta,ali kod mene iz obicnog plasticnog korita ne prospu ni zrno.Mada deteline iz obicnih jaslica znaju da prospu.
 
I ja sam ovo "ukrao" od Miljkovica samo nikako da naidjem na neku cevku koja bi mogla da posluzi...
Dobra stvar, svaka cast za izradu, izgleda kao iz fabrike.
 
Upravo tako kolege Sava21, IDF Davidovic sa farme porodice Miljković.
Hvala kolega, mora tako da bude, iskreno uživao sam dok sam vario, isecao, bušio....
Nije samo rastur problem, u razgovoru sa miljko-om sam shatio šta je njih povelo pored rastura da naprave ovakve hranilice. Kada se hrane iz korita ili nekih hranilica u koje obično jagnjad vole da stanu nogama, a u periodu prelaska sa majčinog mleka na kabastu hranu hoće da dođe do nešto "težeg varenja" usled privikavanja, infekcija se jako brzo širi preko koncentrovane hrane i ubrzo se isti problem javlja kod većine.
 
Dobro odradjen posao. Jedino sto mi se ne svidja kod hranilica koje vise je sto jagnjad mogu da ih zaljuljaju i tako da dodje do povrede jagnjadi. Imao sam slicne i u roku od par dana dvoje jagnjadi mi zezne nogu i tada sam ih izbacio iz upotrebe.
 
Iskreno kolega o tome sam i ja razmišljao, ali u hranilicu staje tačno 30 kg koncentrovane hrane, sama je teška više oko 25 tako da je mala šansa da je zaljuljaju pogotovo kada ih jede više. Na rub lima sam vario flah 2 mm i obarao ivicu tako da su povrede po meni teško moguće.
 
Sto se tice pojilica to je u planu, trenutno napajamo ovce iz butan boca, zvuci sasavo ali deluje
uzmes bocu od auta 55l ili vecu raseces je po pola zavaris onu rupetinu gde je bio multiventil i dobijes dve kante po 25l koje ovce nemogu da uniste
Trenutno imamo oko 35 glava i planiramo da sirimo stado pa moram malo da olaksam posao razmisljao sam o plovak sistemu (vodo kotlic) iz kojeg ce biti razvucena mreza do ostalih pojilica razvlacio bih okiten jer je zgodan zbog podizanja pojilica sa rastom stajnjaka(djubra) pod ovcama okiten bi isao po zemlji preko njega bi bio djubar i nebi trebao da smrzne isto tako temperatura djubra u donjim slojevima je dosta visoka oko 10 celzijusa merio sam zimus, pa ni pojilica nebi trebala da smrzne jer je vislja od mreze koja je na 10 celzijusa, za pojilice bi ostavio ove butan boce samo bih odozdo holenderom prikacio okiten i ta moja boca ima dubinu oko 40 cm sto znaci da nebi sve morale biti u istoj ravni neka bi bila puna skroz nekoj ce faliti 15 cm do vrha kako raste djubar u boskovima tako i njih dizati HVALA BOGU BAR MANILE IMA:bravo:
Inace drugar ima one pojilice sa vertikalnom iglom sto je ovca gura u stranu i nije zadovoljan ovce se mnogo kvase
A sto se tice pojilica sto ovca stiska njuskom ta nebih nikome preporicio imao sam slicne aluminijumske pravilo ih je BELJE isto bez ventila konra teg sistem ja sam ih imao u svinjcu 24 komada i sve sam dao u otpad, i stavio sisaljke
Imam desetak pojilica za krave isto se stiska njuskom one velike sa jezikom ali mislim da ovca nije dovoljno jaka da je aktivira
 
Nazad
Vrh