Šta sve treba za 50 koza

  • Začetnik teme popovic
  • Datum pokretanja
P

popovic

Guest
Šta sve treba za 50 koza

Ljudi vidim da mi mozete pomoci.koliko mi suve hrane i zobi treba u toku zime za50-ak koza.I nasta trebam da posebno obratim paznju.
Prijateljski pozdrav i hvala
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

popovic je napisao(la):
Ljudi vidim da mi mozete pomoci.koliko mi suve hrane i zobi treba u toku zime za50-ak koza.I nasta trebam da posebno obratim paznju.
Prijateljski pozdrav i hvala
Mozemo ti pomoc ali prvo kazi koja pasmina? di su smjestene? kakva je ispasa? nacin drazanja)intenzivan, poluintenzivan, ekstezivan) mogla bi past i koja slika, pa onda oplest cemo po temi do iznemoglosti. Nadan se da si neke stvari sazna iz drugih postova da se ne ponavljamo :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

@popovic
ma meni se cini da vec (skoro)sve ima napisano.
uzdrzne potrebe+proizvodne potrebe+ kada uci u zasusivanje.....+ hrana za jarice
onda nije samo zob sasvim je OK da osnovna energetska hrana bude kukuruzna prekrupa sa dodacima mekinja, sojine sacme....sve to umereno i uz pomoc tablica balansirano + so + minerali......
to sto ti pitas i deluje kao jednostavno pitanje to ti je cela nauka od koje zavisi rezultat.
Dakle, jeste pitanje jednostavno ali je odgovor komplikovan i opsiran. Jer nije samo kolicina vec i balans hrane vazan. Pre svega sadrzaj kalcijuma i fosfora.
Tako da ti predlazem da ti odstampas sve sto nadjes ovde na forumu i pokusas da sistematizujes a onda kada zapnes ti slobodno pitaj. I tako mic po mic dobices korisnu knjizicu. :cao:
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

Ja mislin da smo mi vec ovdi dobru knjizurdu napisali ( a jos) tako da ces nac odgovore, ali kao sta san reka u prijasnjen postu odgovori na ona pitanja pa cemo nastojat pomoc :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

coveku za planiranje je dovoljno dati okvirni odgovor a posle mozmo filozofirati.Za prosecnu kozu racunaj 2kila i frtalj dnevno.Ti znas u tvom okruzenju kad se pojavljuje vegetacija.dobijenu kolicinu povecaj za 20% ko dobar domacin ako zima malo oduzi.
Brundalo oces ti dati recepturu koncentrata ili da napisem ja?
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

kuruz 50
mekinje 12
ovas/tritikal 10
suncokret sacma 10
soja sacma 7
repini rezanci 6
dkf 2
kreda 1
so JODIRANA 1
premix 1
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

Ivane ovo su ti mere u kilogramima i to sam ukapirao,ali neznam sta je dkf ali ja sam mislio koliko hrane po danu treba za jednu kozu, bez ispase, ako se koze hrane samo na jaslama
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

Pisali smo o tome. NIje svaka koza ista. Zato se se uzdrzne potrebe racunaju prema tezini zivotinje. Onda idu proizvodne potrebe. To je ona hrana koja se konvertuje u mleko i zavisi od toga koliko mleka koja zivotinja daje. Pa se to sabere. Zasusene koze se hrane drugojacije. Jarac se hrani samo uzdrznom hranom osim pred i za vreme mrkanja kada mu se hrana pojacava. Onda imas posebno hranu za jarad koja je u razvoju itd. Pazljivo procitaj temu ishrana i onda se baci na linkove. "Korisni linkovi za....." tamo mozes da pronadjes sve te racunice. Ono sto je vazno je da sa 50-ak koza ako zelis ozbiljnu proizvodnju moras da drzis odvojeno koze koje su u slicnoj proizvodnoj fazi, jer ne mozes da hranis svaku pojedinacno, mada moras da vodis racuna da sve pojedu prib;lizno isto. Dakle u jednom boksu drzis koze u laktaciji. Odvojeno zasusene. Odvojeno one koje cuvas za remont, odvojeno jarceve, odvojeno jarice....znaci u stali su potrebne pregrade

Grubo mozes da racunas sa 2 kg sena po kozi dnevno. Ovaj podatak sam nasao kod Franica i na jos nekim mestima.
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

popovic je napisao(la):
Ivane ovo su ti mere u kilogramima i to sam ukapirao,ali neznam sta je dkf ali ja sam mislio koliko hrane po danu treba za jednu kozu, bez ispase, ako se koze hrane samo na jaslama
U % (procentima) je da bi se moglo odjednom i veca ili manja kolicina uraditi.I za kilogame je uredu.
DiKalciumFosfat kupujes prodavnicama stocne hrane. Bilo bi dobro da mineralni sastojci budu kozama i slobodno dostupni da bi po potrebi uzimali jos.Ova kolicina MORA biti u hrani.
Prvo najmanje sastojke medjusobno pomesaj ubaci u mixer za beton (napravi od krpe - dzaka ili slicnog pokrivac za otvor)i pomesaj
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

Popovicu, ako ti je Deliblatska Pescara blizu, i ako jos imas dedu u njoj, ti si "car" i imas resenje za mnogo vise koza, i ovaca od 50... :ppozdrav: :udri:
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

Ma ja cu najverovatnije sa ortakom na homoljsku planinu tamo on ima 13h pasnjaka a jos masa drzavnih pasnjaka oko njega.
On tamo ima stalu za oko 100-tinak koza/ovaca i jednu staru kolibu koju je poceo jos jesenas da renovira i valjda ce do proleca biti gotovo,bar se nadam.Eh,a onda polako.........
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

Zdravo svima,interesuje me ako moze neko da mi kaze koliko bi priblizno kostla farma od;150 francuskih alpin koza(sa dobrim sertifikatima) i 3 jarca,farma sa svim potrebnim odeljenjima i masinama koje su potrebne za njihov odgoj,masina za muznju sa sistemom 1x12(da je srednjeg kvaliteta),i sve masine koje su potrebne da bi se dobio gotov proizvod sir:haha:
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

Dobro nam dosao :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Gde? u Makedoniji?
Popuni profil!
 
Odg: sta sve treba za 50 koza

Za Denovskiigor. Podobro ti e da se strpis malku bidejki gledas kakva e situacijata vo Makedonija, so Sweedmilk i slicno... Da zemis 150 kozi i da go davas mlekoto za 8 12 denari (0,13 - 0,20 euro) navistina nema smisla... Pozdrav...
 
Savet Za Bavljenjem Stocarstvom

Puno pozdrava!

Ako neko moze da me posavetuje, koliko je isplativo baviti se stocarstvom.
Recimo koliko bi trebalo sredstava da ulozim na 100 ovaca i 50 koza, mozda i 10 krava. Koliki bi se profit mogao ocekivati prodajom mleka, mlecni proizvoda (sir, kajmak itd) pa cak i prodajom mesa.
U kom delu Srbije je stocarstvo napovoljnije.
Svaki savet je dobro dosao.
Unapred zahvalan za sve dobro namerne savete.
 
Odg: Šta sve treba za 50 koza

Druze sve zavisi sta posedujes od zemlje imas li pasnjake koliki ti je posed malo nam opsirnije reci po onda da ti kazem sta mislim za sad mogu da ti kazem da bih se na tvom mestu opredelio za jednu vrstu zivotinja imao vecu kolicinu i to usavrsio jer od svastarenja para nema veruj mi to ti kazem iz iskustva. Dobrodosao na forum :ppozdrav:.
 
Odg: Šta sve treba za 50 koza

mene interesuje jedna stvar vezana za koze a nevezana za ovu temu ! imam ovce pa nabavio bi 2 3 zenska jareta da gajim,pa me interesuje dali koze moraju da se muzu ili mogu da se drze kao i ovce, bez muze .. ?
 
Odg: Šta sve treba za 50 koza

zavisi, nemoj uzimati neke koje su puno mlecne, mada moj ti je savet da to ne radis :nono:
ima moj drug desetak ovaca i 2 koze, ono je mucenje, koze mora da veze jer tuku ovce, posebno kad su sjarene, ako stanu na jasle ovce mogu samo da "bleje" jedino ako ces ih drzati odvojeno
 
Nazad
Vrh