Sibirski brest - Ulmus pumila

Do sada još nije ostalo.
 
Sibirski brst je odličan, komšija je posadio dva ispre kuće i jedan se osušio, pa je sledeće godine posadio drugi. Vidi se razlika između njih, ali su minimalne. A rastu super, i davaće za uskoro jako dobru ladovinu. Dobar prirast i dobra ladovina koju krošnja daje je garant da će još dugo ovo biti veoma tražena biljka.
 
U mojoj šumi ( dobro tatinoj , al ko da je moja ) je bilo desetak brijestova i kad su izrasli u neku visinu svi su se osušili . Baš sam danas malo šetao tu i izgleda da im ove 2 godine zaredom suše nisu odgovarale. Inače šuma je lijepa , prilično velika i u ravnici , čak dosta niska . Preovladjava hrast i grab . Pitam zato što planiram nešto ispred kuće da posadim za hlad , svidjao mi se i brijest , sad dal Sibirski il ovaj naš neznam , al sad mi se čini da se lako osuši.
 
Treba posmatrati prirodu i pomagati joj. Saditi sibirski brest na terenu gde ima hrasta (verovatno luznjaka) i graba je cista ludost. Bolje da ste videli neki jasen ili nesto slicno. Brest su 'proterali iz par opstina kada su videli kako lako puca po ulicama i kada su shvatili da niko nije siguran na ulici...
 
@ gm80
Možeš li mi reći koje su to opština "proterali" sibirski brest.
 
Za pocetak Kula ga je izbacila iz plana posumljavanja posebno gradskih ulica i parkova...
 
Ovih dana idem na jedno mesto da posečem nekoliko komada što su procurili. To ne valja za naše podneblje. Pucaju i cure. To može da posluži po meni, taj sibirski brest i sve to što brzo raste, samo pri izgradnji novih zgrada ili potpune rekonstrukcije ulica da se posadi za prvih par godina da drži 'ladovinu pa da se polako zamenjuju autohtonim vrstama.
Nekada su naše ulice krasili bagrem i dud, a sad sve neki platani, cetusi, kanadske topole, breze, sibirski brestovi... Sve to makar šta što trune za života i otpadaju grane na narod i vozila parkirana.
 
Dva sibirska bresta koje sam narucio od clana mims su vrh , pritom sam ih posadio u kasno prolece ,mislim kasno za sadnju,april mesec.Sad su visine oko 3,5 m ,dobio sam ih nesto preko 2 m visine. Mnogo voli vodu ,u fazonu nikad nije mnogo. Krosnju lepo pravi.

Pozdrav !
 
I moji su dobri ali sam malo zakasnio sa vodom, naime davao sam mu vode ali kada sam konstatno u vreme vrićina počeo zalivati i travnjak gde su zasađeni porast je bio očigledan svakog dana mada nisam zasadio velike dobro su krenuli, pouka za iduću godinu stalno zalivane mali šireg pojasa oko stable.
 
Ja kao da sam slepac ili saran, nikako da uhvatim cvetanje bresta i seme njegovo
Kada se to desava?
 
Trenutno je cvetanje negde na pola ili pri kraju, poranilo je ove godine skoro mesec dana.
 
Ljudi ,sibirski brest mi raste neverovatnom brzinom ,vec je izrastao oko 4 metra , da li treba nekako da ga orezem ? Ide pretezno u visinu .
 
Evo ti slika semena:
054049319495304.jpg
[/URL] [/IMG]

Evo je nekog drugog bresta, nemam sad bolju sliku. Ništa se ne mulja, prekriva se seme tanko tresetom, zemljom ili mešavinom ima različitih metoda.
 
Sibirski brst je odličan, komšija je posadio dva ispre kuće i jedan se osušio, pa je sledeće godine posadio drugi. Vidi se razlika između njih, ali su minimalne. A rastu super, i davaće za uskoro jako dobru ladovinu. Dobar prirast i dobra ladovina koju krošnja daje je garant da će još dugo ovo biti veoma tražena biljka.
Komsiji ce brzo u kucu da udje,to mu porucite...Brest samo na cistinu,nikako blize od 20 metara od bilo kakvog objekta,a kamoli kuce!zile dizu,lome sve pod sobom,grane se lome,drvo je mekano,a kada se treba vaditi drvo,tj koren,tu nastupa muka Bozija...stotine zila u svim pravcima,ako jos i dodamo da za vatru i nije neki ekspert(slab i brzo izgori) ne znam sta je tu toliko odlicno,sem sto zaista BRZO RASTE-za to skidam kapu.mi smo 4 povadili,i ceka nas jos 10 stabala,i NIKAD vise "to" u dvoriste.
 
Kada se formira stablo, odseče se komplet krošnja da nema ni jednu granu na željenu visinu i onda se dobija tzv forma žalosnog bresta.

Pozdrav,
Posadio sam Sibirski brest pre tri godine. Povremeno sam mu skraćivao grane (obuzdavao sam ga). :)
U koje vreme bi mi bilo najbolje da odsečem krošnju? Plašim se da ga ne upropastim... :)
 
Sačekaj proleće, ako se sad odseče ostaće veliko oštećenje koje se verovatno neće zatvoriti kako treba.
 
Nazad
Vrh