Dud

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.415
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Imate li dudove kuci ili u komsiluku ??

Jesenas sam dedi obecao da cu u dvoriste jos dudove posaditi i to sam obecanje i ispunio jesenas sam dobio na poklon od kolege Mims-a 5 sadnica duda,koje su posadjene i 4 su se primile.Mims puno ti hvala na ovim sadnicama.
 
Dobra stara zaboravljena vocka,pre svako domacistvo ga je imalo po par komada u dvoristu sad tesko ga i viseti.Postoje beli i crni koje si ti miroslave posadio........
 
Veruj mi da ne znamo ni Mims ni ja. Neki dan sam jeo crne i bele ima ih na 2 mesta u selu i za koju godinu ce biti i kod mene. :)
 
Ja imam dva bela i jedan crni dud, dva su malda a ovaj jedan beli je posađen davne 1946, slikaću pa da vam pokažem, inače imao sam još nakoliko dudova ali su završili u ćumuru, dobra je to voćka, jedva čekam da sazdreli....
 
Jedan beli kod mene. Ima više vrsta dudova ali kod nas se ne gaje ni ove osnovne. Mićo, ako ćeš da predeš svilu onda lišće samo belog duda skupljaj. :osmeh:
 
Ovi što su stigli i kod NA se vode kao beli, međutim za plodove nisam siguran verovatno će biti šućmurasti. Jedan od tih je kod mene posađen ima sad četiri godine nadam se da će uskoro biti i roda.
 
Imam i ja jedan bijeli dud, ali kao velika klada na zemlji koju niko neće da izvuče i sreže u drva. :D
 
Klada duda i nije za vatru,nego klipic dudovog stabla stavis u stakleno ili plasticno bure sa rakijom i da vidis kako dobije lepu boju.
 
Ovo sto kazes NA za farbanje rakije je ok i Dud i Bagrem/crni/, ali je dudovo bure za rakiju neprevazidjeno kao sto je hrastovo za vino. Prethodnih dana nisam nesto posecivao forum zbog svadbe u komsiluku/familija/, koja je u kraju na zalost prva posle moje. Ovo pisem da bih vam priblizio nekadasnji obicaj koji cu i ja sprovesti a to je da se za svadbu otvara sud sa rakijom ostavljenom prilikom rodjenja deteta koje se udaje ili zeni. Stric je otvorio rakiju sljivovicu-prepecenicu staru 25 godina, za one koji su to probali ne treba da pricam o kakvom se picu radi a za one koji nisu mogu samo da im pozelim da budu u prilici da to ucine.
1zwn1wh.jpg
[/IMG]
 
Ja na zalost nemam drvenih buradi,ali sam pio sljivovicu staru 30-ak godina isto deda ostavio za unuka nije stalno bila u jednom buretu vec je bure otvarano i dosipano je po potrebi litra dve godisnje.Rakija je bila kao liker pitka stvarno ni blizu ovoj koja se inace pije.

Sto se tice dudovog bureta dovoljno je da rakija odstoji u njemu par meseci i prespe u plastiku-staklo pa se druga sipa u bure zbog arome i farbanja.
 
Par meseci uopste nije dovoljno za aromu, a za boju moze da bude cak i mnogo narocito ako je novo bure.
 
Na faxu su nas ucili da je "radni vek" hrastovog bureta 3-5godina da traje taj miris koji daje aromu i da posle 5godina on prestaje da deluje,boju i dalje daje ali od arome nista.Sad ako lazu oni lazem i ja.
 
Da, *cukaneca* je u pravu. Dudovo bure ofarba rakiju očas posla. Kaže jedan moj komšija (neću da mu pomenem ime, da ga ne reklamiram) "žuta ki limun"! :osmeh:
 
Neopisiva!! Najbolje da navedem reci supruge jednog od nas koji smo je pili - 'bojala sam se da ce cela soba da bazdi i da necu moci da spavam od njega ali se nista nije osecalo!'
 
Prošle godine sam posadio dva bjela duda ispred kuće uz Bosut, jedan se primio, a drugi se od poplave ugušio. Ove godine sam posadio novi i taj se primio, a sa ovog starijeg smo jeli prve plodove. Jedna zanimljivost. Proljetos kad sam sadio taj drugi dud uzmem škare i prikratim malo grane (trogodišnja sadnica) pa onda uzmem jednu granu debljine malog prsta i dužine nekih 30-ak cm te ju zabijem uz tek posađenu tanku trešnjicu i povežam ih pri dnu trešnje da se ona malo ispravi (ukoso je nakalemljena). I svaki drugi dan sam ja to zalivo kad odjednom ta dudova grana počela listat i primila se. Ugodno sam se iznenadio i odlučio u jesen izvadit trešnju koja jako loše napreduje i dud presadit na odgovarajuće mjesto.
 
Nazad
Vrh