Vodjenje paradajza u plasteniku

slobadaca

Član
Učlanjen(a)
14 Mar 2011
Poruka
86
Lokacija
Sto dalje odavde
Da li mi neko moze reci kad mogu poceti sa ciscenjem listova oko plodova prvog sprata? Trenutno mi je u svetu 6 sprat i ne znam da li da ocistim listove oko prvog sprata.
Hvala unapred na odgovoru i pomoci.
 
Ja to radim tako da otkinem sve i ostavim samo jedan list ispod grane sa paradajzom . List sa smatra cjela grana na kojoj su listovi. Ako ti je ovako lakše ja ostavim samo jednu granu sa listovima ispod paradajza. A mislim da tako i topalović misli.
 
Zaštita paradjza

Ljudi sa plastenikom nemam nikakvog iskustva, ove godine sam ga napravio.Imam problem sa paradajzom jer ga je "napala" plamenjača, mislim, list se savija na unutra i ima "kraste" mrke do braon boje. Štitio sam ga fungicidima malo manje nego na otvorenom jer sam mislio da se plamenjača u plasteniku nemože javiti. Očito sam pogrešio.

Recite mi koji je to fungicid koji mogu koristiti u plasteniku (Ridomil ne može, tako makar piše na njemu) a da ima i kurativno dejstvo i po mogućstvu kratku karencu. Čini mi se da ovo što sam koristio (Antrakol, Zato ... ) ne radi. Hvala unapred.

P.S. Napominjem da u istom plasteniku imam i papriku i ne vidim da ima problem sa plamenjačom.
 
Od svih bolesti koje se javljaju u gajenju paradajza, najveci spektar preparata je namenjen
za suzbijanje plamenjace.
Mala ispravka, RIDOMIL mozes bez problema koristiti u plasteniku.
Zastitu mozes vrsiti sledecim preparatima:

BRAVO
RIDOMIL
FOLIO GOLD
CURZATE
QVADRIS
S tim sto ovaj zadnji ima najmanju karencu ( 3 dana) i mozes ga koristiti do pred kraj vegtacije.
Ovo su neki osnovni fungcidi koji se naj cesce koriste.
 
Ljudi sa plastenikom nemam nikakvog iskustva, ove godine sam ga napravio.Imam problem sa paradajzom jer ga je "napala" plamenjača, mislim, list se savija na unutra i ima "kraste" mrke do braon boje. Štitio sam ga fungicidima malo manje nego na otvorenom jer sam mislio da se plamenjača u plasteniku nemože javiti. Očito sam pogrešio.

Recite mi koji je to fungicid koji mogu koristiti u plasteniku (Ridomil ne može, tako makar piše na njemu) a da ima i kurativno dejstvo i po mogućstvu kratku karencu. Čini mi se da ovo što sam koristio (Antrakol, Zato ... ) ne radi. Hvala unapred.

P.S. Napominjem da u istom plasteniku imam i papriku i ne vidim da ima problem sa plamenjačom.
To sto si opisao je altenarija (crna pega) i ako hoces preparat koji leci i radi zastitu onda je to "skor" njega jedino mozes prskati 15 dana pre berbe jer mu je tolika karenca a antrakol je kontaktni prparat koji deluje samo tamo gde je pao.Pogodan je jos i Equation® Pro WG koji ima kuarativno dejstvo a karencu u paradajizu samo 3 dana
 
ovo sredstvo se upotrebljava posle leda ili drugih oštećenja da stegne rane (zatvori) kako bi oporavak bio što brži veoma staro ali efikasno sredstvo pogotovu ako ga sam praviš.

@pantakg. tvoj plastenik ja bi ošpricao sa nordoxos koji ima najjču koncentraciju bakra 75% pa bi tek onda išao sa drugim blažim sredstvima. a kurkela ti je nabrojao samo mali dio preparata skoro da su svi za plamenjaču i crnu pjegavost a list se može uvrtati i zbog nedostatka kakcija.
 
Nazad
Vrh