Spreman za pocetak, odlucan da uspe.:)

Blaze

Novajlija
Učlanjen(a)
3 Jun 2011
Poruka
5
Lokacija
Backa Palanka
Pozdravljam sve koje su pogledali ovo temu, i zahvaljujem se unapred na buducim odgovorima.:)
Nadam se da nije problem sto otvaram novu temu,al' nisam mogao da nadjem odgovore na moja pitanja u postojecim temama.:/ Prepisujem to mom ne snalazenju na internetu i na forumima. Ukoliko ih ima, a ja sam ih obnevideo, izvinjavam se unapred.

Dakle...

Planiram da se bavim uzgojem povrca u plastenicima, pa imam par pitanja da postavim ljudima koji se bave time i koji su radi da mi pomognu svojim odgovorima i savetima.
Moje znanje, sto se tice poljoprivrede, je mizerno,da odmah kazem, tako da molim za strpljenje i da imate u vidu da bilo kakav vas odgovor mi znaci mnogo.:)

Za pocetak bih uzeo nekakav manji plastenik. Da li je bolje uzeti novi ili moze da se nabavi i dobar polovan? Npr. jedan kolega ima kolegu koji naplacuje 7e na metar kvadratni. Je l' to ok?
Sta se kad sadi? Voleo bih van sezone da prodajem recimo,paradajz, mladi krompir, jagode, krastavac, zelenu salatu... tako to "vansezonsko" povrce, cujem da to kosta van sezone.:)
Kako se ta zemlja obradjuje?
Odakle poceti?
Koji su rizici?
Kakav sve alat treba imati?
Ima li dosta ulaganja?
Gde se to prodaje? Kako doci do klijentele? Kako doci do stalne klijentele?

Je l' ima nekad u toku godine nekakva pauza,kad nema nicega zasadjenog?
Cini mi se da sam negde procitao da ima, pa da stoga jedan covek u tima pauzama tu sadi cvece i prodaje.
Da li je to moguce? Isplativo?

Kao sto vec rekoh, moje znanje u poljoprivredi, je stvarno malo, i ja sad momentalno ne mogu ni da se setim sta bih vas sve pitao,tako da cu verovatno imati i jos pitanja i podpitanja ako ova tema "zazivi" i ako neko bude rad da mi pokusa objasniti neke stvari.

Ja samo znam da sam mlad, i da zelim da radim, da radim sam za sebe i da zaradjujem.
Svako ko ima nesto da napise neka se oseca slobodnim da i uradi to i hvala vam unapred.
Uzdravlje!
 
A koliki bi taj manji plastenik trebao da bude to je prvo što bi trebalo znati. Paradajz kod nas nema van sezone prodaje se skoro cjelu godinu salata takođe krompir mladi ništa van sezone, jagode su pokušali u plasteniku u okolici osjeka i moram da kažem da su debelo popušili. A rizici uvjek postoje u svemu i na kraju proizvodnja u plasteniku nema praznog hoda osim 1i2 mjeseca kad se nemože zbog smrzavanja. Moj savjet ti je da prvo počneš sa nečim malim jednostavno da isprobaš da vidiš kako to ide samo pazi da ti se poljoprivreda nebi jako ogadila.
 
E, super, hvala na odgovoru!:D
Pa, zavisi od prostora mog,koliko budem imao... Recimo...sirina 6m, visina 3m, a u duzinu... 10-15...tako nekako...
U sustini, ja planiram neku manju farmicu da otvorim, al' sam mislio ipak najvise da se baziram na plastenicima...
Ali, o tome slabo sta znam...
Sta bih ja tu mogao i kad da radim,to mene interesuje?
I kome da plasiram taj proizvod?
Kad je najbolje i sta?
Kako grejati, kad je zima i kad mrzne? Podno grejanje?

Slobodno pisite, ponavljam, bilo koja informacija ce mi dobro doci!:)
 
@ JuRa
Da,tako mi rece taj kolega. 7e jedan metar kvadratni. E,sad...ovde sam procitao da ima i jeftinijih varijanti,pa reko' da proverim...
A,to je plasticna konstrukcija,ako se ne varam, a metala je jos skuplja,rekao bih...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@ peto1
Ok,hvala na savetu. Potrudicu se. Opet,izvinjavam se...
 
Kad sam ovo pročitao mislio sam da se šališ ali opet kako kažeš da pojma nemaš neznam šta da mislim planiraš plastenik od 60-90 m2 to nije ni za rasad a sva ostala pitanja to bi svi na forumu htjeli da im netko kaže ali moramo svi sami za sebe ali ti svedno pitaj ako nešto ne nađeš.:ideja:
 
siki2 je potpuno u pravu,a 7evra je preskupo.Plastenik 40x7metara je onako od oka 1600evra pa ti vidi sam
 
@ Siki2
Hvala druze,u svakom slucaju...dimenzije plastenika sam grunuo bezveze....al' visina i sirina su standardne,ako se ne varam, to sam negde procitao.
E,sad...kazes ni za rasad...koliko bi onda trebao da mi bude plastenik,da li bi mogao da mi kazes? Najmanji moguc, da mi se isplati?

@ JuRa
Super, druze, hvala puno. Pretpostavio sam da je to vise-manje preskupo...:)

U svakom slucaju, hvala vam svima na odgovorima, verovali ili ne...znace mi dosta.:))
 
Nazad
Vrh