Dunja

Moje je misljenje da se ne treba igrati sa "gustom sadnjom" u dunjama. Razmak 5*4 je 500 kom na ha. Ako je njiva ektremno dugacka mozda moze i do 550 ali sve preko toga je previse. Dunja trazi osuncanost i provetravanje...
 
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

Evo i moja leskovacka pocela da zuti,a ove sto ne znam koja je sorta,jos zelene.
 
fenix64 Da li si obrao dunje i koliko imas po stablu? I sta ostale kolege misle da li je ovo previse dunja ostavljeno za stablo u 3. godini?
 
Ja sam na dve leskovacke u 3 god ostavio po 5 kom a na druge dve sve plodove od zametanja preko 10,da vidim razliku,na ovoj gde je bilo manje imam evidentno veci porast mladara ali i malo krupniji plod,dosta zavisi i od zemljista,prehrane,zalivanja...
 
Moj je plan da od 3. god pa na dalje prepustim prirodi eventualno da proredim tamo gde preti neki lom, dunja uglavnom ne ide za konzum pa krupnoća baš i neigra veliku ulogu. A to za veći porast mladara je sigurno tako, ali isto tako makar 50 % tih mladara ćemo ukloniti u rezidbi pa je pitanje dali išta gubimo manjim porastom mladara...:ppozdrav:
 
Ja bih na mlađim voćkama obavio proređivanje, da se ne opterećuju grane previše. Što se tiče krupnoće plodova to sa proređivanjem je samo jedan faktor. Mada ne znam koliko je krupnoća bitna, jer ne ide dunja baš toliko za konzum odmah već se uglavmom obrađuje.
 
Berba će biti kasnija zbog nadmorske visine, nešto sam ispod 700m.A što se tiče gustine plodova,možda sam trebao još da proredim, ali cenio sam po jačini stabla pojedina stabla su prečnika preko 5cm. Samo da pomenem da su sadnice dvogodišnje i da sam prošle godine ostavio na nekoliko stabla po 1-2 komada,čisto da vidim koje će biti vreme sazrevanja,brao sam početkom novembra.Zalivao nisam,kad su do sad izdržale više nema strašno.A grane mi nisu toliko potrebne i onako ih kratim i proređujem.
 
ja imam dunje zasađene u jesen 2013. znači druga im je godina. lepo su cvetale i zametnule plod. po 10-15 komada po stablu. ja sam ih proređivao i ostavio ponegde po jednu dve dunje. tu gde sam skidao plodove pocele su i da se suse grane. ne bi ih vise proređivao. sad bi ih pustio pa koja preživi preživela.

- - - - - - - - - -

2hs2n4p.jpg
 
Ako sam dobro razumeo: tu gde si proređivao na tim granama je došlo do sušenja istih. Prilikom proređivanja si ostavio ulazne rane za bakterije i meni se između ostalog isto desilo prilikom proređivanja.
 
Mislim da posle treće god na rod treba uticati samo rezanjem a ako joj je puno prorediće se ona sama i naravno ako je neka biljka baš slaba inače pustiti malo i prirodu da radi po svome:ppozdrav:
 
Jesi uspeo obrati, kod mene kiša a ja ostavio deo neobran kao da malo sazri a pre bi sazrela obrana. Ovo što sam obrao prošlog vikenda danas miriše u podrumu neverovatno, ako bi se deo mirisa uspeo preneti u rakiju bilo bi...
 
Jedan manji deo sam obrao, ovaj preostali deo čekamo da još malo sazri, ali eto kiše. Jedna količina koja je u gajbama nisam siguran koliko sazreva, kao da ove na grani brže sazrevaju.
 
Nazad
Vrh