Dunja

Kod mene za nijansu je bolje prosla, inace je dominantna leskovacka, a dunjac kao oprasivac...
 
Pozdrav svima, kod mene je vranjska neuporedivo manje zaražena, samo me brine što ovih dana vidim nove grane zaražene između ostalog i po koja vranjska, što bi rekli: ... udari grom kad mu vreme nije. Jednostavno s obzirom na datum zaraza je trebala stati . Nemanjaelite svaka čast na izgledu voćnjaka i saučešće. Tek sad kad se desila katastrofa vidim da je i moj voćnjak bio solidan ... Jbg kažu neki iskusni da je treća godina kritična a da posle živiš sa njom, a ja pitam kako živiš hoće se to u opšte smiriti...? 'Ajd u zdravlje!
 
Ja pre neki dan napiso da je kod mene sad ok... joj ... za par dana jedna skroz suva i nešto grana po voćnjaku se suši pa imali tome kraja jbte.::samo bes::
 
Ovo što smo ove godine doživeli nameće pitanje, kako su "Stariji" dunjici u opšte postali stariji...

- - - - - - - - - -

Marčeta koliko si puta zalivao u toku ove Kalahari suše?
 
Ma samo da prežive na 10 dana do dve nedelje, nisam uspeo iskopati bunar ove god. pa sam zalivao vodom iz vodovoda a svaka tura mi 20000l vode
 
20000 l svaka čast pa to nije samo da prežive. Ja počeo da zalivam u julu međutim krenulo sušenje zbog bakterije pa sam digao ruke. Evo juče i danas ipak malo zalio .
 
20000l ali ne samo na dunje to je za oko 1700 voćki, pošto kad krenem sa zalivanjem onda ih sve zalijem. Svaki put 10 tura sa po dve cisterne od 1000l vode.
 
Druze ja i to kada sam pisao imao sam 2-3 leskovacke u nekom mesovitom vocnjaku, sa te 2-3 dunje mi je zaraza presla na sve jabuke, pocele su se susiti i prelaziti zaraza na 3-godisnje i starije grane. Kako su dunje izvadjene i jedna sorta jabuka [10-ak sadnica],ostade mi jedna dunja koja je bila jos u kakvom takvom stanju i kada je sa nje erwinija presla na lubenicarku pored , maznuo sam je u stablu al istog momenta - ako vidim da bolest ne silazi na stablo prekalemicu je u kifera.
Zao mi je sto se mucite jer sam prosao to, seces mlado tek donekle stasalo stablo - to je najgori deo u svemu tome
Poslusaj me - sva jako zarazena stabla sto mislis vaditi bi mogao prekalemiti u prolece na kaludjerku, ili jos bolje kifera [jer je otporan na erviniju] sa posrednikom kaludjerke.
A gde god je zaraza stigla blizu skeleta krosnje to ti je za vaditi - ja bih je [da su moje] u prolece odrezao na 30-50 cm visine i pod koru kalemio kifera [kruska]
http://kalemivoce.com/kiferov-sejanac/
Govorim iz razloga kaludjerka kao posrednik jer nigde nisam nasao dal je kifer [kalem spoj] podudaran sa dunjom
 
sto se krupnoce tice gde ima manje ploda sasvim dobra a gde ima vise tacno se vidi da su sitnije.nego jesi li se ti izborio sa susenjem kakvo je stanje kad podvuces crtu?kod mene cetvrtina suvo i jos toliko posteno razrezane krosnje,pola je za sada ok.
 
Ne znam šta da ti kažem. Ima manji broj skroz osušenih stabala i veliki broj stabala koja su u velikoj meri osušena i naravno veliki broj da barem malo imaju osušeno. Vranjska vrlo dobra po pitanju bolesti. Krošnjama su naravno uništene forme i ramene grane... Negde se vidi da se sušilo i u jednom momentu stalo, dok vidim da ima novih pojava u zadnjih 20-25 dana, što je nelogično zbog datuma jer je trebalo da stane u julu... Vranjska dobra krupnoća a leskovačka uglavnom sitnija od standarda.
 
Pozdrav Zoki nije te dugo bilo... jesi šta gledo za prodaju kakvo je tržište:ppozdrav:.Ja sam juče pomagao burazeru da istovari neke jabuke kupio za rakiju od nekog nakupca, kad je čuo da imam dunje odma hteo da se dogovaramo, e kad sam mu reko da tek dogodine eventualno možemo pričati odma nije znao cenu... inače mi reče da prvu klasu nosi u Suboticu i da nema dovoljno koliko može prodati.
 
Pa pričao sam sa jednim potencijalnim kupcem, kontam za destilaciju nije im bitna krupnoća, nego da je zdrava i aromatična... Ma činjenica je da je fali. Samo je i činjenica da je teško proizvesti ::000::
 
Uf ja se sve nadam da su ovo "dečije bolesti" i da ću vremenom uspeti ili naučiti da se nosim sa tim boleštinama. Naj gore što nije kao kod drugog voća pa malte ne da imaš "upustvo za upotrebu" ovde je sve inprovizacija i rekla kazala...:sta:
 
Jesam, cvetale su i zametnule extremno mnogo plodova dosta sam poskidao ali sam ostavljo na svakoj voćki po 2 kom sad kad počinju da žute tek sad se vidi da toga ima...

- - - - - - - - - -

...za pekmez.
 
Ne znam šta da ti kažem. Ima manji broj skroz osušenih stabala i veliki broj stabala koja su u velikoj meri osušena i naravno veliki broj da barem malo imaju osušeno. Vranjska vrlo dobra po pitanju bolesti. Krošnjama su naravno uništene forme i ramene grane... Negde se vidi da se sušilo i u jednom momentu stalo, dok vidim da ima novih pojava u zadnjih 20-25 dana, što je nelogično zbog datuma jer je trebalo da stane u julu... Vranjska dobra krupnoća a leskovačka uglavnom sitnija od standarda.
I kod mene vranjska u boljem stanju,isto tako kao da ne staje susenje jedino sto je u manjoj meri.Nista menjamo osusene i jovo nanovo :-D rece mi komsija on ima u 7oj godini dunje uglavnom ga do sada strefi ovakvo susenje svake trece godine.
 
Nazad
Vrh