Dunja

To ne znam, znam samo da dva pedera ili dve lezbejke ne mogu nista napraviti, ali sama leskovacka ili sama vranjska dunja moze.
Uhvatio sam se za ovo iz razloga sto ce neko procitati pa misliti da ako posadi jednu - da mu nece roditi.
Druga stvar je jaci prinos - sto jeste istina.
 
Gledao sam neke slike,ako je za moju utehu,trijumf i asenica imalu slican plod sa ovim mojim ali nigde nisam mogao da vidim kakvo im je lisce.
Dali je ovako krupno kao kod vranjske,ima li neko od vas trijumf ili asenicu ?
Ako neko ima,bio bih zahvalan za neku sliku.
 
Po meni to nije Vranjska a šta je... ako ti odgovara plod za ono zbog čega ih gajiš pekmez, rakija, slatko... onda nije ni bitno. Mnogi tvrde da je Leskovačka samooplodna, ja sam je sadio sa Vranjskom mada za par komada u dvorištu mislim da nije bitno ali za veće zasade 10 posto veči rod zači nije isto 20 tona i 22 tone.
 



Danas se malo radilo u dunjama, Vranjska izuzetno krupna s obzirom na sušu i to da ima mesec i po do branja dok leskovačka šarena ima i sitnijih i krupnijih...

- - - - - - - - - -

Molim moderatore da malo izrotiraju fotografije ako je moguće.:udri:
 
1_tmb_144080082_2015-08-27%2018.13.13.jpg
kica.com/slike.php?slika=1_144080082_2015-08-27%2018.13.13.jpg][/url][[/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]


- - - - - - - - - -

Ja sam juce malo obilazio,dunje sadjene u jesen 2012.Sitnije su,valjda zato sto su nesto ispod 700m. nadmorske visine.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ih je puno za tu biljku, zato su sitne.
Mada i krosnja je vrlo uska, trebao si malo grane pospustati
 
Poslednja izmena:
Dali mogu sada da ih proredim,bojim se da ne navuku neku erviniju na tim otvorenim ranama.Na toj parceli su oko 120 stabla,nije mi svejedno.
 
Prvo je krenula erwinija ali nije bilo osusenih celih,onda zastitar kaze ne zalivaj jos vise ce se siriti,onda su se bukvalno u nedelju dana osusile 10ak,onda pocnem da zalivam kaze velika je susa od toga je,ali i dalje se susile,da bi sad posumnjao na pseudomonas i odneo na analizu uzorke i sad kao ceka da stignu rezultati. Zanimljivo da se jedan red u sredin 15 za redom sve suve,ostale kud koja.
 
trebao si te suve grane da orezujes , i mesto preseka premazes sa bakrom . to sto ti stoje tako na stablu su samo jes veci izvor zaraze . lepo orezes izneses sve na uvratinu i upalis . preseke premazes sa bakrom . i sutra ceo dunjar isprskas sa bakrom . tako sam ja radio i smanjilo se drasticno .
cim vidim da pocne neka da se susi i da se krivi vrh odma makaze i secem .
 
Samo rezanje i palenje i ja sam 3-4 puta i sad je voćnjak čist... a za dogodine videćemo.

- - - - - - - - - -

Treba seći što dalje od zaraženog mesta i obavezno pogledati presek ume da bude i 30cm od zarazenog mesta na preseku da se vidi sasušeni deo grane i odma treba i dalje seći, znači tu de smo sekli treba da bude zdrav presek.
 
Pozdrav svima,registrovao sam se na ovaj forum posto planiram da napravim zasada dunja od oko 300do 400 sadnica , pa bih voleo da se konsultujem sa iskusnijim vocarima da cujem savet i naravno istrpim kritiku, zemljiste sam dao na analizu i u toku sledce nedelje ocekjem rezultate , e sada pitanje za forumase da li neko ima zasada dunje na 700 metara nadmorske visine i kako se ponasa duna na toj visini. Hvala unapred!!
 
Ja imam bas na toj visini zasad 520 komada,obzirom da su dunje mlade nemam bas neka velika iskustva,prosle godine ostavio sam dvadesetak ploda,desetak sam ubrao krajem oktobra a ostale pocetkom novembra, sve su bile odlicne.Mozda im i odgovara veca nadmorska visina zbog nocnih svezina,ovog leta i pored ovolikih vrucina i bez ijednog zalivanja nema ni jednu suvu grancicu.Obilazim svake druge nedelje,kad vidim erviniju prekratim do zdravo ,polijem mesto preseka i makaze rastvorom hipermangana i to je to,sve u svemu ja sam zadovoljan.
 
I ja licno mislim da im ta nadmorska visina nece smetati mozda bas i naprotiv , samo da sacekam te rezultate zemljista pa da vidim kako i sta dalje za sada trazim i raspitujem se oko kvaliteta i cene sadnica pa polako
 
Nazad
Vrh