Dunja

Nema ni kod mene jos ali moram preventivu da uradim,u cvetu pogotovo ali mislim da ne prskam dok se ne otvori bar polovina cvetova,zato pitam jel ima uopste svrhe prskati pupoljke.
 
Nije mi jasno zašto svi baš u punoj cvatnji@rosuljc vam je rekao na početku i na kraju cvatnje to je razlika 7 dana koja ne može naštetiti a pčeli neće ništa biti,pazite na njih sve ih je manje!
 
Ja koliko vidim ovde po forumu svi prskaju u punom cvetu,ne samo dunju nego i ostalo voce. Prskanje kasno uvece ili rano ujutru se podrazumeva zbog pcela.
 
Nemojte me krivo shvatit,prvo kada prskate u punoj cvatnji,sredstvo a većina to radi koristi fungicid+ insekticid i to sistemik, škropivo je sjelo i na cvijet i list i na tučak i prašnik,pčela dolazi uzima pelud i ugiba,rijetko tko koristi Maerik 2f http://www.fitopromet.hr/proizvodi/insekticidi/mavrik-2-f-detail.html neškodan za pčele i jako skup. Koliko sam shvatio vi to tretiranje radite radi bojazni od erwinije početak cvatnje i kraj cvatnje je dovoljan razmak da zaštitite voćnjak a to je 7-10 dana.
Većinom u punoj cvatnji prskaju koštičavo voće radi Monolije ali tko je pametan i taj obavi na 2 puta jer to je pametnije. Pogledajte oko sebe koliko je malo pčela 15 godina se bavim voćarstvom i nikada nije bilo manje.
 
Nemojte me krivo shvatit,prvo kada prskate u punoj cvatnji,sredstvo a većina to radi koristi fungicid+ insekticid i to sistemik, škropivo je sjelo i na cvijet i list i na tučak i prašnik,pčela dolazi uzima pelud i ugiba,rijetko tko koristi Maerik 2f http://www.fitopromet.hr/proizvodi/insekticidi/mavrik-2-f-detail.html neškodan za pčele i jako skup. Koliko sam shvatio vi to tretiranje radite radi bojazni od erwinije početak cvatnje i kraj cvatnje je dovoljan razmak da zaštitite voćnjak a to je 7-10 dana.
Većinom u punoj cvatnji prskaju koštičavo voće radi Monolije ali tko je pametan i taj obavi na 2 puta jer to je pametnije. Pogledajte oko sebe koliko je malo pčela 15 godina se bavim voćarstvom i nikada nije bilo manje.

Signum i chorus, fungicidi protiv monilije, nisu otrovni za pcele. Slobodno prskajte koliko treba. Imam i ja pcele a i voce pa sam proverio a i probao. Normalno insekticid tek kad precveta.
 
Ja ne znam ni jednog coveka koji u balonima i punom cvetu stavlja insekticid? U precvetavanju naravno, tad i nema pcela
 
Ma to se podrazumjeva fungicidi,osobito signum i chorus indar itd. Ali malo pratite prijašnje postove u svim voćarskim temama onak za svaki slučaj malo insekticida radi cvjetojeda,lisnih,osice idr. Ima svašta,kod ozbiljnijih voćara tog nema ali malih jako puno.
 
Naravno da TREBA PAZITI NA PCELE, NIKAKO KORISTITI INSEKTICID U FAZI CVETANJA. Vocarstvom se zanimam tri godine i nisam nesto preterano iskusan ali insekticid nikako u tom periodu cak ni u fazi precvetavanja. Koristim signum jer proizvodjac kaze da nije stetan za pcele.
 
Zorane kod mene je stanje neverovatno, nenormalna količina cveta bio bi sizifov posao sad skidati mada imam pomoć rutave bube...prošli vikend sam prvi put prskao protiv monilije sutra opet pošto najavljuju kišu a ako nebude kiše biće zalivanjaaa...
 
Pa i da hoćeš nećeš moći sve da skineš :veseljak:: neće se sve zametnuti, a i ako se zametne ubrzo veliki broj plodova dok su još mali otpadne, imaš i takozvano junsko, ako se ne varam, opadanje plodova. E onda će ti to biti mnogo lakši posao da skidaš nego cvetove da sada skidaš, mada možeš ako imaš vremena :spavam:

- - - - - - - - - -

Jesi išao šta od prihrane i ako jesi šta si koristio?
 
Jbga ima rasipanja,inače uključim samo 3 dizne sa obe strane zbog visine dosta je i uradim posao sa oko 280-300 litara dok sa ručnim špricem mi treba oko 150 litara. Ali kvalitet posla ... i vreme ...
 
Da, sigurno ne moze da se poredi kvalitet uradjenog posla , ja jos nisam uzeo atomizer ,mucim se sa motornom moravom od 100l ,al' za sledecu sezonu cu morati da se ponovim, najvise zbog potrosnje hemije jos nisam uzeo atomizer, zato pitam..
 
Nazad
Vrh