Dunja

Ipak mislim da je kod nas koji smo podizali zasade dunje naj veću ulogu odigrala NE-obaveštenost u literaturi se spominje samo par prskanja,malo ljudi ima iskustva sa dunjom pa postoji zabluda da tu voćku skoro i netreba tretirati a kada posadimo onda kukuuu...pa jabuka se prska preko 20- DVADESET puta pa niko nekaže da je to sr.nje od voća.I ja sam sa takvom zabludom posadio dunje ali nepada mi napamet da krčim možda ću ako Bog da i da širim zasad,idealna voćka nepostoji a dunja prinosima a i cenom zavređuje da se čovek malo ili malo više potrudi oko nje.:ppozdrav:

Šljiva ima šarku,kruška ime neke svoje buve,kajsiju je.e mraz,jabuka za industriju 4-5din tako da malo ervinije na dunji i nije strašno...
Lepo si sročio, slažem se u potpunosti, samo bih dodao da su preventivna prskanja bakrom jako bitna stvar da se drže stvari pod kontrolom, bar iz svog iskustva kažem...
 
Je..ga i ja sam išao kontra od logike prvo sam posadio voćnjak pa onda kreno više da se raspitujem i uglavnom svi ili većina koji imaju dunje na rodu isto pričaju bakar,bakar...naravno preventiva .
 
nije problem kada se sadi u jesen,problem nastaje kada se sadi u prolece,da objasnim potanko,u jesen je biljka u fazi mirovanja pa joj presadjivanje nesmeta uopste,dok sa prolecnim suncima krecu i zile (koren) one male bele zilice,pa se one ocenu,pa dok krenu ponovo u zemlji i sl,naravno onaj ko hoce ozbiljan zasad sve zna unapred bar za godinu dana pa onda ima lufta da odabere zasad iz kog ce ici kalem grancice i sl,pritom cisto da znate da se zdrave sadnice zaraze preko cveta,tek kad cvetaju mogu da obole od raznoraznih bolesti inace dok ne iscvetaju nema sanse da obole,a sadjenje u aprilu je cisto bacanje para,inace ko hoce da sadi i kalemi na licu mesta mora da obradjuje 2 godine tu parcelu da bi dobio gotovu jednogodisnju sadnicu i nije bas ni lako a ni jeftino,kao sadnicu mora prskati uvek na vreme jedno 10-15 puta,skidanje zaperaka,skidanje trake,polivanje obavezno,djubrenje i sl
 
U mojoj blizini ima zasad dunje na 4ha, covek nema jos erviniju i tvrdi da je zbog toga sto po savetu jednog strucnjaka, inace mog prijatelja, suprotno pravilima, prilikom svakog prskanja na 500l corbe sa odgovarajucim sredstvima sipa i pola litra bakra... E sad... Inace, skida puno grana, ostrija rezidba, malo manji rod(umesto 25 rodi 15t, recimo...) ali dobra provetrenost krosnje...
 
Tacno tako, ali je dobijeni proizvod neuporedivo bolji. Vremenska razlika sazrevanja sadnica je neznatna jer u trecoj godini nema razlike.
 
Poslednja izmena:
moje licno misljenje je po pitanju dunje da je definitivno fora u odrzavanju tj prskanjima,i sto se tice bolesti u 99% slucajeva se javlja u cvetu,ako je kao sadnica bolesna od ervinije ili neke druge bolesti to bi se videlo jos u 1 godini a ne da se ispolji kao kod mirka u drugoj a verovatno ce i oen preostale da obole kada procvetaju,pokusajte sa prskanjiam protiv ervinije u cvetu,mislim da bi to bila prava stvar i svakako nece se osetiti toliko na budzetu kucnom ako isprobate sa tim prskanjem,ili pak ostavite 10-20 stabala koja ce biti tretirana vise puta u cvetu pa vidite ima li razlike
 
vracamo se na neke stare teme.....vec smo pomenuli da se u literaturi previdja od 6 do 8 prskanja, ali to su preventivna prskanja u idealnim uslovima. Svi dobro znamo da to u praksi nije tako, kako dunja dobro podnosi preparate na bazi bakra, ja forsiram toliko prskanja samo bakarnim prepartima, koji nisu skupi, plus sve ostalo.
 
ok pope,reci nam imas li problema sa boelstima i ima li u nekoj tvojoj blizini zapiustenih zasada kao sto je slucaj kod Mirka,da vidimo ako se mogu izbeci takve stvari kao sto se desilo Mirku da ljudi budu upuceni,mozda si psiao o tome,stavrno nisam video post,ako ti niej tesko da ponovis i eto da nove ljude uputimo kako i sta treba
 
prosle godine sam imao problema sa pepelnicom lista, ali za to sam sam kriv. a sto se tice zapustenih zasada u neposrednoj blizini imam jedan stari dunjar i pretpostavljam da ce u nekom kasnijem periodu to biti problem, mada me zastitar ubedjuje da ce se to resiti preventivnim prskanjima. sta vi mislite?
 
ako ti je dunja vec cvetaal i radjala i nisi imao probelam do sad mislim da nebi trebalo ni u buduce ako sve radis kako treba,mada je taj zapusteni stvarno problem,najbolej bi bilo ako nije toliko veliki da u neki dogovor sa valsnikom parele iskrcite taj zasad ili ga jednostavno spalite ili nesto sl
 
Izmedju ostalog,preventivno sam koristio i folijarno djubrivo SCUDO sa povisenom koncentracijom vodorastopljivog bakra (mislim oko 10% aktivne materije), i kod mene se pokazalo kao dobro.
 
Prvi plan je bio vaza ali iz neznanja malo sam gušće posadio sad idem na poboljšanu piramidu sa malo jasnije razdvojenim spratovima(po savetu stručnjaka) bitno na dunji zbog boljeg provetravanja
 
Prvi plan je bio vaza ali iz neznanja malo sam gušće posadio sad idem na poboljšanu piramidu sa malo jasnije razdvojenim spratovima(po savetu stručnjaka) bitno na dunji zbog boljeg provetravanja
Ja sam sadio 4x3,5 i vazu sam formirao, neko kaze da je i to usko, video sam vazu i na 3m ne izgeda bas sjajno, medjutim podloga mi je MA, nije preterano bujna pa mislim da nece biti problema. KOliko sam citao, milsm da ne gresis sa poboljsanom, tj da je na tom razmaku najbolja varijanta.
 
Ok je, 3.5m je neka donja granica za vazu ,ono što sam ja video 4m u redu je idealno za vazu(a i vaza sam viđao svakakvih).E sad samo na 3.5m u redu to 4m među redno je malo naročito ako obrađuješ traktorom,treba tuda prolaziti tokom cele vegetacije.
 
Ok je, 3.5m je neka donja granica za vazu ,ono što sam ja video 4m u redu je idealno za vazu(a i vaza sam viđao svakakvih).E sad samo na 3.5m u redu to 4m među redno je malo naročito ako obrađuješ traktorom,treba tuda prolaziti tokom cele vegetacije.
Do sad sam radio rucno u redu, medjuredno je isao traktor, ove zime smo kupili imt 509ku pa se nadam da ce ona biti dovoljna za naredni period.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh