Dunja

Planirate li zalivanje ili da li je potrebno zalivanje posto mi je to jedan od prvih uslova za odluku o sadnji dunje (necu imati zaliv). Kolika je prosecna novcana dobit po ha?
 
Mislim da zalivanje tipa kap po kap nije potrebno ali se mora imati alternativa za baš sušni period.Ja sam ove god mlade voćke jednom zalivao u proleće kasnije nije bilo potrebe,kupio sam cisterne a planiram sledeće god bunar pa kad zatreba da sam spreman.Inače dunje se beru u oktobru kad bi trebalo da ima kiša a kažu da dunja naliva do same berbe.A novčana dobit hmm pa ako uspeš da se izboriš sa raznim boleštinama tipa ervinije i ostalih a naročitio ako uspeš da sačuvaš rod od lopova(da ne koristim težu kvalifikaciju) trebalo bi u punom rodu da da 20- 30 tona dunje a cene za prodaju na veliko su od 15-20din pa do 60 čujem i 80 din.Računaj ako većinu sam radiš i imaš mašine da te održavanje hektara voćnjaka košta oko 1000e godišnje.
 
Izvinjavam se sto ovako upadam u temu, zanima me jedna informacija. Da li Dunja na vecim nadmorskim visinama ima manje problema sa ervinijom u odnosu na nize krajeve? Zanima me taj podatak bas iz razloga sto profesor Keserovic tvrdi da Krusku ne treba saditi ispod 150m nadmorske visine zbog raznoraznih bolesti izmedju ostalog i ervinije...
 
Nisam do sada čuo tako nešto ali moguće da ima nešto u tome.Mada u Vojvodini sem nešto na Fruškoj Gori kruška se većinom gaji u ravnici.Uvek se nadmorska visina u voćarstvu vezivala za mrazove... e sad dali ima uticaja i na bolesti "ne znam a voleo bi znati"
 
pa mislim da nadmorska visina možda ima veze sa provetrenošću ili sa vlažnošću vazduha pa otuda i veza sa erviniom i bolestima
 
To je brate smesno pricati,ako se zna da su najveci zasadi kruske na 105-130m. nad.m. visine..... Nego se danas svako i naziva profesorom....
A sto se dunje tice Ervinija je ,da ne duzim,vec smo dosta o tome pricali, zarazna bolest,znaci ako nadjete jedinku koja je zarazena na bilo kojoj nad.m. visini bicete u mogucnosti da zarazite i vase dunje...
 
Tacno kao sto je iron rekao,ervinia se siri bez obzira na visinu,ali misljenja sam da nizi predeli odgovaraju za sirenje bolesti. vec je receno sta pogoduje sirenju ervinie
 
Jednogodianje uvek ,bar moje misljenje , a za prolece pod obavezno.
Jednogodisnje sadnice bolji prij ,lep porast , dvogodisnje su uglavnom one koje nisu prodate ,stojale negde u trapu ko zna koliko i da li se vodilo racuna o njima. Ja sam sadio dvogodisnjakinje ,a prestigle jednogodisnjalinje sadjene sledece godine , koliko vidim prestici ce ih i ove sadjene ovog proleca.. To je neko moje iskustvo ,javice se jos neko
 
dvogodisnju sadnicu u Srbiji naci neces,jedino ako je bio neki sitnis prosle godine pa se nije isplatilo da vadi i ostala u jivi inace poslednjih godina dunja se prodavaal do poslednjeg komada
 
Nabavio sam riblje ulje, iz jednog ribljeg restorana sam dobio oko 5 litara ulja u kojem se pržila riba. Miris identičan kao kunilent, razlika je u tome što kunilent može lepo da se rastvori u vodi i da se prska dok je sa uljem drugačija situacija, nema rastvaranja... Tako da sam četkom ovlaš premazao već postojeće mrežice i stabla. Mislim da sada zercovi ne bi trebali da me posećuju :svinja:
 
Bili mi pomenuti gosti, iako postoji mrezica, oguljeno 12 komada::samo bes::

I ja se trudim sa mrežicama i strašilima po voćnjaku koja prave buku ali slaba vajda ,od tri parcele dunje,kajsije i šljive izgleda da naj više voli dunje.Mrežica ga možda uspori pa umesto 10 oguli 3 ali nije 100 posto efikasno.Mast sam probao i nikad više ,jedini lek obilazim, rane "krpim" kalemarskim voskom i menjam mrežice.Jedna stvar koju sam primetio, mrežice koje su komotne znači da nisu uz voćku slabije dira u odnosu na one koje malo "tešnje" stoje uz voćku.
 
Što se tiče mrežice, iz mog iskustva , pomagalo je kada mrežicu dupliram i namestim da bude visine ne manje od 70 cm i na minimum dva mesta vezana kanapom - što sam inače uradio na samo par stabala ::sramota:: (heftalice probao u prvom postavljanju i nisu mi se pokazala efikasne) . Za ove dve i po godine sam na dva stabla imao situaciju da zec progrize dobro postavljenu mrežicu. Srne -srndaći su posebna priča ! :sjasi:
 
srndac mi ogulio sljive u 2-oj godini i to birao sve najlepse :( isao niz red a zecevi obozavaju jabuk ei krusek to nekako grickaju sa merakom,omiljena poslastica mu je stubasta jabika,pre 3 god mi je pojeo sadnice jabuke,ali stubastu je unistio,iostalo samo belo i uziljeno ko cackalice.dolazili mi ovi moji iz lovackog kao vrsili neku procenu i posle par meseci mi kazu tuzi nas mi pare nedamo
 
srna ili zeka? Za srnu imam lek da ti prepisem

Zec. ocigledno da mrezica nije dovoljna,cim ugrabim priliku prskanje!
Da li neko moze da mi kaze da li ce se ostecenje sadnice osusiti ( sadnice su jednogodisnje, a oguljena je kora od kalemljenog dela pa oko 10 cm prema vrhu). rane sam odmah zastitio kalemarskim voskom.
 
Pa nebi trebalo da se osuše.Imam istih problema prošle god. posađene odma ih zekan načeo ja redovno obilazim i krpim voskom i skroz su ok.
 
srndac mi ogulio sljive u 2-oj godini i to birao sve najlepse :( isao niz red a zecevi obozavaju jabuk ei krusek to nekako grickaju sa merakom,omiljena poslastica mu je stubasta jabika,pre 3 god mi je pojeo sadnice jabuke,ali stubastu je unistio,iostalo samo belo i uziljeno ko cackalice.dolazili mi ovi moji iz lovackog kao vrsili neku procenu i posle par meseci mi kazu tuzi nas mi pare nedamo
To sam i ja pitao u mom lovackom posto sam i sam lovac. Moras ograditi njivu da bi imao osnova da ih tuzis!
 
Nazad
Vrh