Dunja

Sta se cudite? Od ovolike vode cudo bi bilo da ne trule...
 
Kako vam stoji list na dunjama,kod mene izgleda nece otpasti do nove godine.jel prskao mozda neko ureom list za brze opadanje nesto sam video o tome i ovde na forumu?
 
Neće otpasti još dugo, dugo, ne brinite :veseljak:: prošle godine sam imao zelenog lista čak za novu godinu, ma strašno....

- - - - - - - - - -

kakva je bila cena Dunje ove jeseni kod vas, što na malo što na veliko ?
 
kod nas je na malo 150-200din., na veliko nisam se još raspitivao ali koliko su neki dunjari kroz razgovor najavili da će ići sa 50-60-80din. zavisno od klase.
 
Sto se lista tice , dunji list poslednji opada , imacete po koji list cak i u januaru,ovo je posebno izrazeno kod mladih biljaka do 8 godina.
Ne zaboravite vec da pocnete kupanje bakrom ,bilo kojim i bilo koje vrste , bez mnogo filozofiranja.Najbolje i najjeftinije je staro plavo prskanje - plavi kamen.

Sto se cene tice , u regionu Cacka i Kragujevca prosecna cena 53 dinara po kilogramu.
Pozdrav !
 
Posadio i Ja juče 25 Dunja (22 Leskovačke i 3 Vranjske) i imam jedno pitanje. Planiram da ih zaštitim mrežicom, da ih zečevi ne diraju, ali me zanima da li mogu da sada da isečem grančice koje se nalaze do 50cm od zemlje,sada ih ima popriličan broj pa se plašima da se biljka ne ošteti na mrazu?
Postavljene i dve slike da se vidi kako to izgleda.



 
Ja tu ništa ne bih dir'o :ppozdrav: prošle godine sam i ja imao nekoliko sadnica sa takvim granama, nisam ništa dirao i sve je bilo ok, čak sam grane koje su bile na optimalnoj visini, posle prolećnog skraćivanja, ostavio i dobro su došle i brzo su napredovale u odnosu na sadnice koje nisu imale da ih nazovemo prevremene grane , koje su bile goli štapovi, a ti kako hoćeš to je moje iskustvo. Gde si kupio sadnice ?

- - - - - - - - - -
 
Ja sam mislio na grane koje su ispod optimalne visine, da li je dobro da njih sada skratim (uklonim) ili na proleće? Stavio bih mrežicu da ih zaštitim.

Sadnice Dunje sam kupio i rasadniku Omega na ulazu u Barič iz pravca Obrenovca (spominjan je i na ovom forumu), uzeo sam nešto Šljive (Čačanka rodna) i Kruške (Viljamovka) i sve imaju prevremene grane, tako da sledeće godine očekujem i rod :osmeh:

https://www.youtube.com/watch?v=IdIoEcCnqGE
 
I ja sam posadio 550 komada, poskidao grancice do 70 cm visine, postavio zastitnu mrezicu i okupao sa bakrom. A ozbiljnjije rezanje planiram tek u februaru.
 
Posadio i Ja juče 25 Dunja (22 Leskovačke i 3 Vranjske) i imam jedno pitanje. Planiram da ih zaštitim mrežicom, da ih zečevi ne diraju, ali me zanima da li mogu da sada da isečem grančice koje se nalaze do 50cm od zemlje,sada ih ima popriličan broj pa se plašima da se biljka ne ošteti na mrazu?
Postavljene i dve slike da se vidi kako to izgleda.





pOZELJNO JE DA SE ISECE ZBOG RAZMENE SOKOVA U STABLU I GRANAM...
 
Zdravo dobri ljudi ja sam nov u ovome al me bas zanima sve o dunjama,jer bih posadio 1ha i eanima me koliko bi mi sadnica trebalo!I koliko vidim iz citanja po forumu da bi trebalo na leskovacku sortu dodati do 10% vranjske kao oprasivac!
 
upravo tako,mada nebi bilo lose da ubacis i malo sampiona 5-10 % inace ne znam koliko se razumes u dunje,dunja je veoma teska za odrzavanje,pa ako nisi upucen oko odrzavanja dunje nemoj da uleces sa povrsinom od 1 hektara
 
Hvala za komentar,a nije da se bas ne razumem uvek je bilo tu dunja za svoje potrebe al' krenuo bih sa malo konkretnijim zasadom ipak nesto mora da se proba a mislim da Dunju nije lose zasaditi,a mozda i jeste:osmeh:
 
ja mislim da jeste lose, ja ne bih se sa njom bas upustao a mnogi i koji imaju zasade kazu da su znali ne bi je sadili
procitaj temu od pocetka ti je moj savet
 
Ono sto je poenta price je da i svi sto je imaju bi trebalo da je povade??? a u kom smislu su mislili da je ne bi sadili,zbog problema u odrzavanju ili kasnije plansmanu proizvoda?
 
Poslednja izmena:
plod dunje se prodaje,tu ti nije problem,problem je oko odrzavanja,bolesti i ostalo,ako to uspes da resis valjano za tebe nema zime
 
Znam da je problem,ali u danasnje vreme je sve problem a ko se ne trudi moze samo da sedi i ceka bolje vreme koje nece skoro doci!ja sam razmisljao sta bi valjalo raditi,zivim na terenu gde njive bas nisu za poljoprivredu jedino za vocarstvo a dunja je zanimljiva i mislim da ima buducnost!Uz malo (vise) truda sve se moze!Ove godine je kasno za neko sadjenje ali sledece jeseni se nadam da cu krenuti u sadnju,pa sto se kaze Sta nam Bog da!
 
Nazad
Vrh