Dunja

E ta mlada grana što je krenula uvis, čoveče za dan naraste 5 cm, drvo je visoko oko 1.8 metara pa onda još ta grana uvis više od metar :D jel da secnem, bolje posle ploda na jesen možda?

Još nešto, nekoliko listova mi je otvrdnulo i "zarđalo" al ne celo i ne puno, jel ovo normalno za dunju, dal da prsnem mankogal malo?
 
Prekrati taj vršni mladara za jednu trećinu....možeš to već sad da uradiš......
A ovo što si rekao za odrvenjavanje lista, mislim da je to neka pegavost lista... trebalo bi delovati nečim protiv te pegavosti.....mislim da je mankogal preventivni fungicid i da bi trebalo npr delanom to da istretiraš!
 
OK, ću da secnem, evo slike od prekjuče, a juče je još 10 cm izrastao, imam utisak izrašće 10 metara ako ga ne secnem :svinja:

Da ga ja secnem ipak tek nešto iznad krošnje, trećina bi možda bilo malo na ovoliku divljaštinu :haha: a vidim ima još kandidata da krenu tim putem slave :osmeh:

 
Pozdrav svima!
@oktopod - ako me oko nevara, tamo na sred krošnje ti se pojavila Erwinia...
Trebalo bi to odrezati do zdravog, i zapaliti!

Evo i kod mene krenula Erwinia...ista priča svake godine, u ovo doba kad padaju kiše i bude jako toplo...



pozzz joe!
 
To misliš na ove kao skorele listove? Da odsečem granu na kojoj su do zdravog? Ako možeš da kažeš par reči o toj Erwinii :)
 
Pozdrav svima!
Da mislim na te skorele listove.
Naime kreće od vrhova grane, i postepeno se suši prema dole, i list i plod.
Grančica koja je krenula da se suši po vrhovima, obično je odsečem odakle izbija!
Ako je orežeš sad, na proleće kod rezidbe bude mnogo više da se seče!
Kod mene pre koji dan palo veliki pjlusak, tako da nemogu ni ući u voćnjak...sve sabijeno i blatnjavo
Tako da još nisam odrezao zaražene grančice, nadam se da ću sutra uspeti, ako nepadne opet kiša.

Nemogu da tvrdim 100% da je i kod tebe erwinia... jedino da pratiš nekoliko dana tu grančicu kako se ponaša, i ako se suši onda je eliminiši.
To jes možeš probati prelomiti vrh, i ako se ne savija, nego puca...odstranjuj!
pozzz joe!
 
Tako je, primetio sam to i u komšiluku, tačno kreće uglavnom od vrha grane i tačno i ovi malecni plodovi rđaju, isto je kao kod tebe na slici svim u komšiluku, tako da sam ja danas odfikario to sve a oprskao bih list nečim, ne znam da li mankogal može sad pošto mi je ostalo još, a imam i Syngentin neki prašak fungicid koji je za pepelnicu i čađavost kod loze i luka i šta ti znam...imam i Stroby :)
 
Da znam za sledeću godinu, šta sam mogao preventivno da uradim tj prskam i kad tj u kojoj fazi?
 
Hteo sam da podignem jos jedan vocnjak na 1 h ali ne znam sta je najbolje.Imam kajsiju na 1,5 h a nemam ideju sta na drugoj parceli.Mozda dunju?Ima li ko neki savet?
 
Zašto dunju? Šta bi s njom? Najbolje opet neko koštunjičavo voće, da usaglasiš zaštitu.
 
Ma može štagod oćeš.....šta najbolje možeš prodati, šta ti je najpoznatije itd!
 
Pozdrav svima!
Da znam za sledeću godinu, šta sam mogao preventivno da uradim tj prskam i kad tj u kojoj fazi?

Veruj mi ni ja neznam čime se mogu odbraniti od toga?
Kad prskam jabuke i kruške, i dunje dobiju isti tretman.
Jabuke i kruške budu fantastične bez bolesti, dok dunje...vidiš i sam
Nema sa či nisam prskao(dunje)...ali uvek ista priča, sušenje mi negine!
Uglavnom to imam samo 3 stabla, tako da to nije i nešto strašno, i ja sam se sa time već pomirio - da to tako mora, svake godine posečem zaražene grančice... i to je to!
Negde sam pročitao, da preventivno treba špricati sa bakrom...jedino to još nisam probao!
I ja bi voleo znati kako se zaštititi protiv tog gada(zvane "erwinie")
Najradije bi povadio te 3 dunje, da me više neidu na živce...kao što znaju po nekad!
Danas sam posekao sve zaražene grančice, pa ću videti kako će se dalje razvijati bolest!
Što po običaju, posle nebude ništa strašno...tek tek negde se pojavi po koja osušena grančica, tako da posle bude malo lakše, i nebude problema, i plodovi lepo sazrevaju...

evo plod danasnje male akcije...







pozzz joe!
 
Najradije bi povadio te 3 dunje, da me više neidu na živce
A izazov da je pobedis, to nista ? :)
Ma mozes da se izboris jer imas samo tri komada. Nije lako ali mozes.
Odseces to sto si sekao, malo vise zahvati zdravog dela, i do 30 cm, nemoj da zalis...napravi rastvor fungurana ili nekog drugog bakarnog preparatai odmah kad odseces dezinfikuj presek. Mozes i vatom na natafkas presek ako neces da ti bakar padne na list (moze da bude malo fitotoksican ) makaze kojima seces obavezno dezinfikuj posle svakog preseka (obicna varikina moze) Odesecne delove stavlaj odmah u neki dzak i iznesi to iz vocnjaka i spali.
Budi uporan i pobedices je :)
 
Mislio sam dunju jer kasnije cveta a i moze da ,,stoji" duze vreme posle branja pa je prodavati za rakiju!Ili da opet zasadim kajsiju posto je parcela uz kuce pa je manje vetra i mraza a i nije hladno kao na otvorenom ataru!
 
Da li bih trebao da oprskam list dunje nečim, erwinia je stala kad sam odsekao te začetke, ali list je malko tvrd, čini mi se kao da dunja tako treba, jači je list od trešnje i kajsije, ne razumem se :) može li mankogal njega imam?
treba li neki fungicid možda u ovom periodu?

plod je veličine dečje pesnice :)
 
Nazad
Vrh