Dunja

pa mislim da u ovom periodu treba pojačati p i k, i nije loše dati malo i n, što znači one formulacije 8-16-24 i slično ili ako ću pogoditi formulaciju 10-20-20 ; P-K da budu jedanke ali svakako više u odnosu na N. e to već zavisi od analize, mislim da bi meni uskladu sa analizom dobro došlo 10-20-20
 
koliki je realan prosecan rod dunje po jednom stablu? ili koliko je prosecan rod dunje na 1ha? mislim na vocnjake iskljucivo dunja a ne ono jedna dunja od 50 vocki,ogormna 30godina ,nije nikad orezivana pa mi kazete da moze da rodi do 250-300kg?
 
ma kojih 250-300 , u plantaznom zasadu slabo,zavisi koliko je cesta sadnja , one dunje koje imaju od stabla do stabla 2 metra ,ne preko 30 kg , a ?
 
ma kojih 250-300 , u plantaznom zasadu slabo,zavisi koliko je cesta sadnja , one dunje koje imaju od stabla do stabla 2 metra ,ne preko 30 kg , a ?
baš tako gusta sadnja maksimum 30 kg, veći razmak otprilike 5x4 oko 40 u punom rodu...

- - - - - - - - - -

danas sam pričao sa zaštitarkom, pošto je vreme za malo pa letnje i list ne misli da otpadne, može se prskati i kad otpadne barem 30% lista da nas ne bi uhvatili mrazevi a ako vreme posluži još jednom okupati kad otpadne 70 %

- - - - - - - - - -

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dv_nMiSETEQ

koji su vaši komentari na ovaj prilog !!!?
 
Poslednja izmena:
U vezi dunje razumem se jedino u slatka od dunja :bravo:.Planiram da ove godine uz okućnicu zasadim jednu dunju,pa ako može preporuka u vezi sorte,kalema itd,za slatka
Čuo sam,ne znam,navodno dunja da bi' se oprašila dobro treba joj pored još jedna,druga sorta,jel' to tačno?
 
tako je treba oprašivač, e sad ako ćeš jednu zasaditi i ona će roditi ali slabije bez oprašivača. Leskovačka ima lepu aromu u odnosu na asenicu ili još neku bugarsku koje su lepše na oko krupnije lepšeg izgleda ali su slabije arome više kamenih ćelija otprilike je to razlika. E sad to je bitna razlika za destilaciju, i vranjska takođe ima slabiju aromu i rekao bih da je pomalo "suvlja"...
 
Znači ta leskovačka je naj za slatka?Koja bi druga bila dobar oprašivač a i da je dobra (ne za destilaciju il' kompot)? Moram da pitam i za podlogu,koja je najdugovečnija ,neke srednje bujnosti? Hvala :ppozdrav:
 
pa ima veoma lepu aromu, vranjska je kao oprašivač, a ako imaš mesta probaj neku od bugarskih ili ako se ne varam , zove se šampion -američka? te bi mogle biti zanimljve za jelo-slatko
 
Pozdrav ljudi ,juče posađeno 775 dunja što bi trebalo da znači da sam i zvanično postao voćar:bravo:Danas malo i kišica pada taman kao naručena.
 
Hvala vam lepim željama,do branja ima još puno posla.Za početak moram videti kako ću ih formirati pa onda..... ja sam zamislio što niže stablo max oko 50cm i formirati "vazu",e sad to je moja zamisao a voleo bi i malo vaših sugestija.
 
Srećno! mislim da sa 60cm nećeš pogrešiti, neko će reći prenisko. ali posle skračivanja malo taj rez i poraste... skraćivanje na proleće.
ja sam skraćivao na oko 80cm manje-više, sad vidim da sam komotno mogao 60-70cm

- - - - - - - - - -

ponovo ću postaviti ovaj prilog, šta misliti o ovome da li ima bojazni za ovakvim scenarijom

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dv_nMiSETEQ

- - - - - - - - - -

Pozdrav ljudi ,juče posađeno 775 dunja što bi trebalo da znači da sam i zvanično postao voćar:bravo:Danas malo i kišica pada taman kao naručena.

ako nije tajna, koliko si plaćao bušenje po rupi, sadnice i gde si uzeo...
 
Za bušenje su mi tražili od 50-80din po rupi,a pošto imam plan narednih godina da proširujem zasad izračunao sam da mi je jeftinije da kupim mašinu za bušenje sebi,koštala me 480e+poštarina 20e,sadnice su iz Velike Drenove po preporuci mog prijatelja i komšije koji već neko vreme sarađuje sa njim,a plaćao sam ih 1.7e
 
dobra cena sadnica!!! mene su prošle godine ošurili kao malog majmuna, a jednom kada budem lošeg raspoloženja, napisaću ovde i koji ""veliki rasadničar" me je mogu slobodno reći prevario!!! a od subvencija ove 2013.god. nije bilo ništa!!!
što se tiče proširivanja i meni je padalo na pamet, ali nisam siguran da li je ova naša Srbijica premala i presiromašna za ovoliki broj dunjika. kolege otkopod i Iron ex stefanvoce misle da je to ustvari prednost, hmm.. razumem njihov ugao gledanja, ali ja nisam siguran!?
 
Mislim da u mojoj okolini rasadnici traže oko 400 din a to je jaaako mnogo.Dogodine je plan oko 1ha šljive ili kruške još razmišljam,a tek onda širimo dunju ali o tom potom,sad treba ovu dunju da održavam najbolje što mogu.Na koloko si ti sadio i koji si oblik krošnje formirao
 
4x3m da sam imao veću parcelu mislim da je 4x4 prava stvar, pa ja koliko sam se raspitivao kod školovanih voćara kažu da je za dunju najbolja vaza 4-5 skeletnih grana..., mislim da kruška ima tržište još uvek.

- - - - - - - - - -

jel neko oprskao dunje... ?
 
Za bušenje su mi tražili od 50-80din po rupi,a pošto imam plan narednih godina da proširujem zasad izračunao sam da mi je jeftinije da kupim mašinu za bušenje sebi,koštala me 480e+poštarina 20e,sadnice su iz Velike Drenove po preporuci mog prijatelja i komšije koji već neko vreme sarađuje sa njim,a plaćao sam ih 1.7e

Marceta, moze li malo vise ifo om rasadniku u V Drenovo(gde se nalazi i ima li vise rasadnicara) moze i tel u pp i koja je to masina za rupe za 500e fabricka ili nesto rucne izrade
 
Nazad
Vrh