Dunja

pokušaj 2

...........
8x8oxe.jpg


- - - - - - - - - -

..........
ejwk1g.jpg


- - - - - - - - - -

Izvinjavam se svima na pokušajima ubacivanja slike, prvi put postavljam neku fotografiju, onaj mali listić na vrhu je pomalo krut i prilično tamne boje, e sad da nije od sunca, mučile su se prethodnih dana na onoj suši, za svaki lučaj ću to da odstranim

- - - - - - - - - -

jel neko ima neke vesti u vezi donošenja uredbe o subvencijama za jesenju sadnju 2012
 
E ovo jeste ervinia.

Vrh lastara se suši i povija u obliku drške kišobrana ( "pastirski štap"), listovi dobijaju tamnu boju (neće opadati)
Klasika.

Odstrani i to zahvati doooobar deo zdravog dela lastara, svaki presek natafkaj bakarnim preparatom ( natopiš komad vate u rastvor i natafkaš presek) odsečene delove u kesu pa van voćnjaka i spali. Istretiraj ceo voćnjak bakarnim preparatom (zenamari priče o fitotoksičnosti bakra)
Posle svakog preseka, dezinfikuj makaze, ( nosi posudicu sa varikinom, pa čim presečeš gurni makaze u nju)

Nećeš uspeti da je se od prvopg pokušaja oslobodiš, ali budi uporan i pobedićeš je. (ako nije neka baš jaka infekcija)
 
nisam ni znao za ovu pojavu do danas, pre neki dan me zaštitarka iz poljoapoteke savetovala da isprskam streptomicinom zbog toga što je bilo nevreme i rekla mi je da takođe isprskam fungicidom i insekticidom. e sad ovo prvo sam danas obavio i prilikom prskanja sam primetio ove promene, a sutra ću fungicidom i insekticidom, e sad da li mogu da se mešaju fungicid i bakar?
 
Ja sam ovakvih stvari imao i u matorim Dunjama,nisam nista odstranjivao.Nisam imao problema,gde se ovako stvori samo otpadne i zaraste.Ervinija se pojavljivala tako sto je crnila kora grane.Odstranim,bacim i nije bilo problema.
Ovakve stvari su mi se najvise pojavljivale posle upotrebe Dimetoata ili nekog drugog jakog insekticida.
 
Nemoj sa bakrom ništa mešati.

Ta zaštitarka je očigledno htela sve da pokrije uz nadu da će nešto delovati. Čudi me da je preporučila streptomicin jer je on zabranjen u Srbiji, morao bi nekako da ga nabaviš na crno ( a jeste uspešan protiv ervinije - logično, bakterije se suzbijaju antibioticima)

Možeš da istretiraš i fungicidom, neće škoditi, samo erviniju njim nećeš suzbiti.
 
znam da neću fungicidom suzbiti, u vezi streptomicina (znam) ...- on deluje i preko kore i preko lista, nije samo da deluje preko otvorenog cveta? nemam baš puno slobodnog vremena pa zato pitam jel može da se meša bakar i fungicid, da uradim odjednom sve.

- - - - - - - - - -

@zoransm

Isprazni inbox, da ti odgovorim na poruku!
izvini molim te nisam danima bio na forumu pa nisam video poruku

- - - - - - - - - -

Hristos vaskrese!
Nije baš dan za forumašenje ali rekoh bar da stavim sličice dok su sveže. Kod mene se nastavlja sušenje dunja, više ne znam ni šta mi je činiti. Sekao sam do zdravog, prskao sve što mi je preporučeno i posle par dana se pojavljuje sušenje na novim stablima, već ih ima sigurno 30ak. Neko kaže da je ervinija, drugi tvrde da nije, evo par sličica pa bih voleo da čujem mišljenje još nekoga:

ha ha ha isti simptomi kod mene, ali ovo danas je konkretno :)))

- - - - - - - - - -

Mislim da je ervinija,zarazen sadni materijal.Koja je ovde podloga i jesi li sta radio oko njih,kod mene su vec formirane grane,raste kao iz vode,sadjene u martu.Slikacu danas.

koja ti je nadmorska visina voćnjaka, kakav je teren...?
 
Eto, dobio si odgovor, isto bih ti i ja napisao.

Možeš možda 2x bakrom da ideš, a da sam tretman bude sa manjom koncentracijom. Bitno da se bolest suzbije koliko je god moguće.
Bakar je čudo :)

- - - - - - - - - -

ne pitah te koliko sadnica imaš, koliki ti je zasad?
 
Eto, dobio si odgovor, isto bih ti i ja napisao.

Možeš možda 2x bakrom da ideš, a da sam tretman bude sa manjom koncentracijom. Bitno da se bolest suzbije koliko je god moguće.
Bakar je čudo :)

- - - - - - - - - -

ne pitah te koliko sadnica imaš, koliki ti je zasad?
oko 550 sadnica, 4x3m, 70ari, reče mi jedan poznanik sinoć "bolje da si išao na pecanje ili našao neki drugi hobi a ne zemlju" u pravu je
 
Ervinija je jako opaka bolest i takoreći da za nju nema leka sem streptomicina, koji je zabranjen, i da ne ponavljam kolege već je u prethodnom postovima opisano kako je fizički lečiti. E sad ja sam juče bio u okolini Kruševca i dobio savet da dunje 2 do 3 puta prskam Funguranom ( na kom i piše da je za Erviniju) koji je na bazi bakra, uvozi ga Agromarket a proizvodi neka Neamčka kompanija. 1 kg košta oko 1200 dinara a čini mi se da ide na 200 litara vode. Prvo prskanje odraditi pre punog cveta, drugo kad precveta a treće nešto kasnije. E meni nešto nije jasno, naime ova 3 i još plavo u jesen i proleće pa onda ispada da dunju prskamo samo bakrom. Takođe ne preporučuju ništa za pun cvet protiv monilije tj, da li dunje u cvetu prskati Chorusom kao i koštičavo voće ili nečim drugim. Naravno dodavati insekticid kad je to potrebno tj. posle cvetanja. Da li je ovo ispravno ili ne neznam, ali u tom dunjarniku nije bilo znakova ervinije.
 
Pozdrav svim forumašima idealan dan za sedenje ispred monitora... Analizom zemljišta, koja je urađena pre sadnje, se pokazalo da postoji veliki manjak kalijuma i fosfora, pošto prethodni vlasnici parcele nisu vodili računa ni o čemu... Ja sam bacio preporučenu količinu veštačkog, sastava ja mislim 5-16-24(nije 8-16-24 :) ) i stajnjaka, u laboratoriji mi je rečeno da taj nedostatak neću moći da ispravim prve godine nego da će trebati vremena. Listovi sada pokazuju simptome tog manjka u vidu boje, nekroze po obodu... na koji način i koje đubrivo bih ja sada mogao da dam biljkama? Hvala u napred!
 
Za dunju je najvazniji bakar da se odbrani od ervinije,i ja koristim funguran.Veoma je bitno da bude oprskana kad treba i u dozi koja treba.Ja prskam u jesen pa zatim dva puta u prolece.
 
Takvu zemlju bi prethodno trebalo nadjubriti sa mnogo stajnjaka,pa zaorati stajnjak.Kad se ona ukoreni lako ces ti sa bakrom. ``Chorus`` je sada najbolja preventiva,bakar je odradio svoje.
 
Nazad
Vrh