Dunja

Odg: sadnja dunja

@MAESTRO
Hvala na informacijama. Onako je kako sam i mislio. Ima jos jedna stvar koja me interesuje, ali iz prakse - koliko su nase sorte dunja rodne? Imam nekakve informacije da prinos ide do 20.000kg po hektaru? Ima li ko u praksi iskustva? Dunje sa kojima sam se ja sretao, uvek su bile pojedinacna stabla na okucnicama, i uvek su bile okicene obiljem plodova. Nemam predstavu kako to izgleda kada je u pitanju zasad. Ja imam oko 50 ari namenjenih dunji, pa me interesuje koliki prinos mogu ocekivati (kad stabla sazru, od 5 godine nadalje).
 
Odg: sadnja dunja

Evo ovako ja cu dati jedan primer: Imam u basti 9 dunja sorta Vranjska stare oko 15-20 godina. U zadnje 3 godina imao sam 1000-1200 kg dunja. Sve je islo u rakiju. Nije neko merilo to je samo primer. Da spomenem jos jednu srvar nijedna od 9 dunja nije nikada orezivana. Samo se vrsi zastita.
 
Odg: sadnja dunja

@didi79
Hvala ti za informaciju. Molio bih te da mi jos kazes na kom razmaku su te tvoje dunje posadjene da bih mogao nekako da preracunam sve to na 50 ari.

DRUGO: Na nekoliko mesta sam nasao pricu kako dunja ciklicno radja - jedne godine dobar rod, sledece obavezno "odmori" pa onda opet dobar.... Da li se to poklapa sa tvojim iskustvom? I, zna li jos ko za ovakvu pojavu specificno vezanu za dunje?
 
Odg: sadnja dunja

BP je napisao(la):
@didi79
Hvala ti za informaciju. Molio bih te da mi jos kazes na kom razmaku su te tvoje dunje posadjene da bih mogao nekako da preracunam sve to na 50 ari.

DRUGO: Na nekoliko mesta sam nasao pricu kako dunja ciklicno radja - jedne godine dobar rod, sledece obavezno "odmori" pa onda opet dobar.... Da li se to poklapa sa tvojim iskustvom? I, zna li jos ko za ovakvu pojavu specificno vezanu za dunje?
Dunje koje sam jesenas posadio 230 kom. stavlajo sam na 3 m jedna od druge i 4.5 razmak red od reda. Sto se tice ciklicnog roda, iskreno receno nisam to cuo.Primetio sam samo da ima godina kad slabije rodi.
 
Odg: Gajenje dunja

Gledao sam an televiziji čoveka koji ima veliki zasad dunje, nekoliko hektara, a sasvim je sigurno da nije usamljen.

Vidim da su mnogi čuli za rakiju od dunja, ali se sorte slabo spominju. Ima li neko neku posađenu da nam prenese iskustva.
 
Odg: sadnja dunja

У вези "цикличног рода" - то нема везе са дуњом нити са иједном другом врстом. Све се то регулише резидбом. Ја конкретно више форсирам летњу, није ми хладно док орезујем, не дува ветар, снег киша... а и ране боље зарастају
 
Odg: sadnja dunja

I ja planiram da zasadim oko 15 ari pod dunjom za početak. Interesuje me gde može najbolji sortiment rasada da se nadje.
Maestro pošalji imeni na pp tu uredbu ako nije problem

Unapred hvala
 
Odg: sadnja dunja

Ljudi a na kojoj nadmorskoj visini je najbolje saditi dunju?
 
Odg: sadnja dunja

Imam posadjeno 130 komada dunja-Leskovačka,Vranjska,Triumf i Asenica. Starosti oko 4-5 godina. I taman kada su se formirale i prošle godine dođe bolest . . . Grane počinju da se suše od vrha ka stablu. Pomislio sam da je Monilija. Neki kažu Ervinija . . . Sekao sam do zdravog, palio . . .nisam ništa uspeo,izlgeda da su neke gotove i moraću da vadim. Veoma sam se razočarao. Napominjem da sam verovatno i sam kriv jer sam vrlo malo prskao, ali baš tako da ih zahvati bolest,neznam. Da li je tome možda doprinela kišovita godina? Pitanje je-ima li leka, čime da prskam, kada:haha: Maestro?
 
Imam jedno mlado drvo dunje, plod je trenutno veličine od lešnika do veličine bebine pesnice :)
Ovih dana su iz krošnje krenule da rastu ko lude par mladih grana i samo na njima se pojavila neke zelena vaš na listu, uglavnom se štekuje sa donje strane lista i nešto malo na grani ali SAMO na tim mladim...
Oprskao sam dimetogalom, posle par sati pogledam vaške su i dalje tu, kad ih pipnem malo mrdaju, malo su mrdale i pre prskanja, nisu se puno kretale, pa ne znam da li je dimetogal bio dobro rešenje? Da li su danas možda mrtve, treba li vremena, nemam kad da odem danas sutra?
 
Išao sam danas do placa, kao da se ništa desilo nije, možda ih ima u nešto manjem broju ali ih još uvek ima i mrdaju...
 
Pa trebalo bi da je to ok sredstvo za suzbijanje vaši......probaj opet istretirati, ako se ne javi boljitak. Sredstva na bazi neonikotinoida su takođe dobra za suzbijanje ne samo vaši, već i minera i smotavaca!
 
Ne znam dal je pametno, prvo zbog koncentracije ne razumem se, drugo zbog karence, ne znam koliko treba da prođe još dok se dunja bere, ovo mi je prva godina da ima lep plod a ne bih da se otrujem :D

Jel ima smisla te vaši rukama puckati pošto mi je jedno malo drvo samo u pitanju? Što se hvataju samo na te mladare, krenula mi jedna grana uvis, za 3 dana je narasla 20 cm svega mi :D
 
Jesen, zar tek tada stiže za branje? :) Bojim se da se i nešto ne ubuši u plod u međuvremenu...videću u subotu kakvo je stanje pa javljam..

A za dimetogal kaže:
Sistemični insekticid širokog spektra delovanja sa kontaktnim i digestivnim delovanjem koji se koristi za suzbijanje štetočina u voćarstvu i ratarstvu: jabukine ose, lisnih vaši, jabukinog i breskvinog moljca, jabukinog i breskvinog smotavca, voćnih osa kod šljive, kalifornijske štitaste vaši buvača kao i trešnjine, repine i maslinine muve
 
Taj fazon, nije mi padalo na pamet sa tim stihom :D

Koristio sam već dimetogal i ide 10-15 mL na 10L vode, ja sam u 3 litre sipao 5mL, toliko mi je trebalo, čak i previše, usput pretrčah par jabuka još jednom jer ih ubušava smotavac :D
 
Evo danas sam pogledao temeljno i beše samo jedna vaška i rekao bih da ne mrda :D biće da sam uspeo, ili nisu ni planirale da se zadržavaju, ne znam šta one napadaju...
 
Nazad
Vrh