Dunja

Teorijski 1kg šećera nakon vrenja daje oko 0,6l alkohola, odnosno svedeno na jačinu od 50 stepeni 1,2l rakije sa alkoholom od šećera. Problem sa dunjom je što stiže u jesen kada je već hladno, fermentacija bez odgovarajućih kvasaca neće ni da krene i zato rezultat bude jako malo rakije a u kazan se stavlja faktički neprevreo kljuk.

Baš tako viđao sam da ljudi početkom novembra samelju dunju i burad ostave napolju a temperature niske, ja burad sa kominom držim u zatvorenoj prostoriji i čak ako baš zahladi podložim smederevac.
Mada bi trebalo o ovome da pišemo u drugoj temi ali ajd... uglavnom, prilikom prve destilacije komine bez šećera dunja kreće dosta tanka između 40-45% i mora se raditi prepek. Ko je navikao da peče rakiju bez prepeka u tome traži izgovor za korišćenje šećera.
 
Malo pogresih ...Kazan je od 100l a bure od 200l pa je kolicina za bure a ne za Kazan...Mora secer to znate I sami...I jeste najveci problem komina I hladno vreme pa ljudi drze u nekim toplijim prostorijama I sto su sitniji komadi u buretu bolje radi, ko moze da samelje extra je...

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
 
..Mora secer to znate I sami...

Za sljivu ne mora i mi nikada u sljivu nismo stavljali secer.
A do sada sam uvek cuo da u kljuk ako se stavlja secer da ne sme ivi vise od 5 %.
Mislim da je prethodno lepo objasnjno da je problem omoguciti da secer u vocu koje kasnije stize prevri u alkohol.

I zato me interesuje ko ima iskistva i da je stavljao kvasce za previranje da nam vise napise o tome.
 
Malo pogresih ...Kazan je od 100l a bure od 200l pa je kolicina za bure a ne za Kazan...Mora secer to znate I sami...I jeste najveci problem komina I hladno vreme pa ljudi drze u nekim toplijim prostorijama I sto su sitniji komadi u buretu bolje radi, ko moze da samelje extra je...

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk

Vezao se secera kao steta zdrebeta.
Secer ne mora to znam sam iz licnog iskustva.Samo kvalitetno voce,kvasac,enzim.
 
Delim misljenje sa @pajapatak

Inace, imao sam oko 800KG dunje. Pre 10-tak dana spremio kljuk i merim svakim danom preostali secer pomocu siromera. Danas pokazuje oko 19-20 stepeni po ekslu i mislim da ce za 2-3 dana biti spremna za pecenje pa javljam rezultate i da vidimo da li moze ili ne bez secera :)
Naravno, secer u kristalu nisam dodavao, kao ni med ili jabuke, vec samo cista dunja, vinska kiselina, enzim, kvasac EC1118, hrana za kvasac (ne odjednom, vec kako valja i trebuje).
 
Na 100kg dunje ide posle mlevenja 100g vinske kiseline i dobro izmesas.
Potom sam kroz koji minut dodao 12g enzima za vocne rakije od enovitisa i opet dobro izmesao.
Sutra ujutru spremio kvasac po uputstvu i dodao, mislim 25g na 100kg.
Posle par dana, kada je preradjena prva trecina kljuka dodao 12g hrane za kvasce pa posle par dana od tada (kada je preradjeno dve trecine secera) opet ponovio sa 12g hrane za kvasce.
To je to, sada cekam da siromer pokaze 8-12 stepeni pa da pecem.

Ovo sve i opsirnije imate na sajtu enovitisa.
 
Aj da ne pisemo u ovoj temi jer nije tema kljuk/rakija, bezveze je pretrpavvamo. @brka45 vode sam dodao 6l (plasticni balon) na 100kg dunje, a nisam ni to trebao. Uplasio se da ce biti jako gusto za mesanje. Tu na scenu stupa taj skupi enzim, on ti razgradi voce to te mere da maximalno razbije sva kamena vlakna u dunjama i sav sok iz voca ispusti. Evo, sada sam opet mesao i merio i to je toliko vodenasto da mislim da necu u kazan ni dodavati vise vode.


Sto se vocnjaka tice, jel ste krenuli sa zimskim plavim prskanjem? Kod mene lisce i dalje ne misli da opada, kao da je avgust :)
 
Nego kad si dodao kiselinu i tih 6l vode, kako si to pomešao? A posle si dodao enzim, pa si opet to pomešao. Čime mešaš i kako, jer ja ne uspem ni kolac da proguram do dna?

Nek administratori prebace celu ovu stranu, gubi se kontinuitet ako počnem tamo pisati.
 
Mislim da ti dodavanje kvasca u tri navrata nije ispravno.

Kvasac i hrana se dodaju odmah, a proces je bolje da bude anaeroban tj bez otvaranja posude sa kominom (al aj nema potrebe o tome da nastavljamo, krene oko toga "moj deda je.." uvek prica).
 
Pravilan postupak kod dodavanja kvasaca je da se posle dodavanja enzima u samleveno voće prvo doda kvasac, obično ide oko 25g na 100 kg voća i rastvara se u mlakoj vodi oko 40 stepeni celz. Bitno je da voda nije suviše vrela i da se hidratacija kvasca u vodi ne oduži tj. da ne traje više od pola sata ni manje od 10 minuta, opet sve zavisi od vrste kvasca. Samu hranu za kvasac je najpravilnije dodati u 2 navrata, prvi put nakon prerađenih prvih 30-tak procenata šećera, i to možete izmeriti tako što odvojite sok u menzuru i izmerite širometrom procenat šećera u tek samlevenom voću i sutradan opet ponovite postupak širometrom. Ova prva količina hrane se može dodati i ubrzo posle zasejavanja kvasca u kljuk. Drugi deo hrane se dodaje nakon prerađenih 50 do 60% šećera što opet morate izmeriti da bi kvasac odradio do kraja. Kljuk se nakon drugog dodavanja hrane zatvara takoreći hermetički s tim da se ostavlja crevo za izvod gasa koji se oslobađa u toku vrenja. E sad ovo sa hranom za kvasce se može i preskočiti ako je šljiva u pitanju ali za dunju koja i tako daje manje rakije, da bi dobili 8-10 litara rakije svedene na 40 vol. procenata morate raditi i enzime i kvasce inače će biti 6l. Takođe je bitno da se u dunji dobije što veći Brix tako da je treba obavezno ostaviti da dozri posle branja u vreće.
 
Ja sam moju dunju samleo oko 1 novembra. Jel sad nema svrhe ista dodavati u kljuk? Mislim na.enzime, kvasac, secer sam prethodnih godina dodavao a sada jos nisam.
 
Nazad
Vrh